Zdjęcie przedstawia powrót do uprawiania sportu (po kontuzji)

Powrót do uprawiania sportu po kontuzji – psychologiczny punkt widzenia

Napisano przez w Psychologia27 marca 2016 Brak komentarzy.

Kilka słów o ważnym temacie jakim są kontuzje i powrót do uprawiania sportu.

Powrót do sportu po kontuzji i/lub operacji nigdy nie jest łatwy. Wiadomo, że życie sportowca jest związane z ciągłymi treningami, a to z kolei niestety czasem prowadzi do urazów. Odsetek kontuzji jakie się pojawiają wzrasta wraz ze zbliżającym się Igrzyskami Olimpijskimi. Tak więc kontuzje niestety są wpisane w życie sportowca.

No, ale co zrobić jak już przydarzy się kontuzja?

U sportowców wytwarza się specyficzny sposób funkcjonowania tzw. tożsamość sportowca. Osoby zawodowo uprawiające sport jednoznacznie identyfikują się z wizją siebie jako sportowca, a co za tym idzie osoby aktywnej, osoby trenującej. W czasie kontuzji zazwyczaj przerywa się treningi, wtedy właśnie sportowcy odczuwają bezsilność czy pustkę – czyli dochodzi do załamania tożsamości sportowca. Zachwianie i utrata tożsamości sportowca są uznawane za główny czynnik kryzysów psychicznych odpowiadających za utratę motywacji podczas leczenia urazów czy kontuzji.

Jak temu zapobiec?

Szalenie istotne jest, aby sportowiec podczas leczenia czy rehabilitacji aktywnie uczestniczył w życiu klubu, drużyny (oczywiście wszystko w miarę możliwości). Ważne jest by odczuwał zainteresowanie ze strony trenera, sztabu szkoleniowego i kolegów z drużyny. Okres rekonwalescencji można wykorzystać na wzmocnienie mentalne zawodnika poprzez trening mentalny czy też na poprawę aspektów taktycznych.

Pomocne może okazać się także wyznaczanie celów na drodze do powrotu do zdrowia. Warto wraz ze sztabem medycznym oraz trenerem wyznaczyć sobie kilka krótkoterminowych, realnych celów, które okażą się pomocne w okresie powrotu do zdrowia i sprawności. Zaleca się nagrywanie, zapisywanie oraz monitorowanie realizacji kolejnych celów i postępów jakie czyni sportowiec. To może wpłynąć na utrzymanie wysokiego poziomu motywacji.

Inną skuteczną metodą w utrzymaniu motywacji oraz radzeniu sobie z kontuzjami jest stosowanie technik wyobrażeniowych, czyli tzw. wizualizacji. Przywoływanie wspomnień udanych treningów najprawdopodobniej wywoła masę różnorodnych emocji, przez co może być to dość trudne. Wizualizacja odgrywa bardzo istotną rolę w powrocie do uprawiania sportu. Pozwala ona pracować nad takimi aspektami funkcjonowania mentalnego jak motywacja, poczucie własnej wartości czy pewność siebie.

Badania potwierdzają także, iż wizualizacja pomaga radzić sobie z bólem po kontuzji. Tak więc, nic dodać, nic ująć. Szeroko pojęty trening mentalny jest także zalecany w trakcie kontuzji, leczenia i rehabilitacji.

O autorze