Zdjęcie osoby chorującej na kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste

Napisano przez w Ginekologia20 kwietnia 2016 Brak komentarzy.

Kłykciny kończyste to zmiany o charakterystycznym wyglądzie grudkowo-guzkowym na skórze warg sromowych, w okolicy odbytu oraz w pochwie wywołane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Wywołują objawy pieczenia, świądu i krwawienia. Infekcja przenosi się podczas kontaktów seksualnych. Infekcje wirusem HPV należą do grupy najczęstszych schorzeń przekazywanych drogą płciową.

Jak wyglądają zmiany?

Kłykciny kończyste objawiają się zwykle kilkumilimetrowymi wykwitami na skórze. U kobiet zazwyczaj występują w okolicy krocza, na wargach sromowych, mogą również występować w okolicach odbytu. U mężczyzn lokalizują się na wewnętrznej stronie napletka, co często prowadzi do powikłań w postaci stulejki (łac. phimosis) lub załupka (łac. paraphimosis) lub na powierzchni żołędzi (najczęściej w rowku zażołędnym).

Jakie jest skuteczne leczyć kłykciny kończyste?

Leczenie miejscowe przy użyciu maści przeciw wirusowych, chirurgiczne polegające na zniszczeniu zmiany oraz szczepionki przeciw wirusowe. Zmiany często znikają po podaniu pełnego (trzykrotnego) szczepienia typu SILGARD czy GARDASIL. Pacjentki poszukują porady u dermatologów, wenerologów oraz ginekologów, jako lekarzy specjalistów pierwszego kontaktu. Właściwe rozpoznanie i skuteczne leczenie daje bardzo dobre wyniki. Zmiany wycofują się często bez pozostawienia śladu.

Jak można się uchronić przed infekcją?

Warto jest rekomendować szczepienie przeciw HPV nie tylko u dziewczynek 10-12 letn-ich, ale także u chłopców jeszcze przed podjęciem współżycia oraz u innych pacjentek w starszym wieku (bez limitów), szczególnie z obniżoną odpornością. Warto też pamiętać, że szczepionki te wyraźnie zmniejszają ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy.

O autorze

Bohdan Dźwigała

Ginekolog, Onkolog, Lekarz medycyny estetycznej