kobieta pije

Kiedy kobieta pije

Napisano przez w Zdrowie05 maja 2016 Brak komentarzy.

Według statystyk światowych i krajowych, panie coraz częściej sięgają po napoje alkoholowe. Rosnące spożycie alkoholu wśród kobiet, wiąże się z eskalacją zjawiska uzależnienia. Obecnie w Polsce blisko jedna czwarta osób podejmujących leczenie z powodu uzależnienia od alkoholu to kobiety, podczas gdy dziesięć lat temu – panie stanowiły zaledwie dziesięć procent populacji pacjentów uzależnionych.

Według badań, częściej piją kobiety stanu cywilnego wolnego – singielki i rozwódki, ale dzisiejsze mężatki też nie wylewają za kołnierz.

Obecny w popularnych napojach alkohol etylowy (etanol) nieco inaczej oddziałuje na organizmy kobiet i mężczyzn. Natura nie wyposażyła płci pięknej w efektywne narzędzia metabolizowania tej substancji. U kobiet obserwuje się niższą aktywność dehydrogenazy alkoholowej – enzymu, biorącego udział w usuwaniu alkoholu z organizmu. Skutkiem jest osiąganie wysokich stężeń etanolu w krwioobiegu. Cykliczne zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety, powodują, że ciało różnie reaguje na alkohol w zależności od fazy cyklu. Ponadto przeciętna kobieta ma niższą masę ciała i wyższą procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie niż statystyczny mężczyzna.

Alkohol jest wrogiem dla organizmu kobiety

Wszystkie te różnice, powodują, że taka sama dawka alkoholu, działa zdecydowanie silniej na organizm kobiety niż mężczyzny, a co za tym idzie – wyrządza większe szkody. Kobiety są bardziej podatne na choroby wątroby wywołane alkoholem. Objawy marskości narządu u pań pojawiają się przeważnie po około pięciu latach intensywnego picia, podczas gdy u mężczyzn po dziesięciu, a nawet dwudziestu latach. Badania wykazują, że uzależnione od alkoholu kobiety, częściej zapadają na raka piersi, cierpią na zaburzenia hormonalne. Etanol jest też niezwykle toksyczny dla płodu. Jeśli kobieta spożywa alkohol w ciąży, dla dziecka może oznaczać to poważne powikłania, w tym alkoholowy zespół płodowy (FAS), a nawet śmierć. Alkohol sieje spustoszenie w układzie nerwowym – osoby nadużywające substancji latami, często borykają się z powikłaniami neurologicznymi i psychiatrycznymi.

Dlaczego kobiety sięgają po kieliszek?

Wbrew powszechnym stereotypom, to kobiety częściej niż mężczyźni topią smutki w alkoholu. Alkoholizm pań nierzadko ma podłoże emocjonalne, a „drink” pełni rolę antydepresanta, uspokajacza i środka nasennego. Panie piją w ukryciu i dość szybko osiągają kolejne stadia uzależnienia. Proces leczenia przebiega z cechami reaktywności na czynniki zewnętrzne, a ewentualne niepowodzenia w utrzymaniu abstynencji zwykle mają związek z stresującymi zdarzeniami. Pozytywnym jest fakt, że pijące kobiety, wcześniej niż mężczyźni zgłaszają się do leczenia i osiągają wyniki podobne jak panowie.

Zespół uzależnienia od alkoholu to poważna choroba, prowadząca do wielu powikłań zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych. Nigdy nie jest zbyt późno, by przyznać się do utraty kontroli nad piciem i konieczności leczenia. Wychwycenie niepokojących symptomów i przyznanie, że mamy problem z alkoholem, jest pierwszym krokiem do podjęcia skutecznej terapii. Dzisiejsza medycyna i psychologia oferuje wiele metod w walce z nałogiem, trzeba jednak wyciągnąć rękę po pomoc.