Zdjęcie kobiety, gdy nie lubi się kochać

Kiedy kobieta nie lubi się kochać

Napisano przez w Seksuologia27 września 2015 Brak komentarzy.

Pani Anna przyszła przed czasem. Usiadła w fotelu nieco skrępowana i czekała, aż terapeutka zacznie rozmowę. Zapytana, zaczęła opowiadać o swoim problemie. 

Małżeństwo Pani Anny trwa od czterech lat. Początkowo, gdy się poznali, prowadzili udane życie seksualne, jednak mniej więcej rok po ślubie zaczęło się psuć. Pani Anna coraz rzadziej miała ochotę na zbliżenia z mężem, coraz częściej unikała seksu. Obecnie seks mógłby dla niej nie istnieć, kochają się z mężem od czasu do czasu, jednak nie sprawia jej to żadnej przyjemności. Tak naprawdę czeka, aby seks jak najszybciej się skończył. Zapytana o przyczynę problemu, nie potrafi jej podać. Nie rozumie, dlaczego tak się stało, nie zna powodu.

Trudność, którą opisuje Pani Anna określana jest przez seksuologów jako brak lub utrata potrzeb seksualnych. Jest to najczęściej występująca dysfunkcja seksualna wśród kobiet. Niektóre kobiety opisują ją jako zupełny brak zainteresowania seksualnością, która trwała zawsze, od kiedy pamiętają i dotyczyła kontaktów ze wszystkimi partnerami. U innych problem pojawił się nagle, pomimo że wcześniej prowadziły udane życie seksualne.

Zanim Pani Anna poznała obecnego męża, miała trzech partnerów. Z pierwszym partnerem związała się, gdy miała osiemnaście lat. Z nim też przeżyła swój pierwszy raz. Wspomina, że był wspaniałym kochankiem, a seks dawał jej wtedy olbrzymią przyjemność. Z pozostałymi mężczyznami kochała się zazwyczaj kilka razy w tygodniu, wtedy, kiedy miała na to ochotę. Podobnie było, gdy poznała obecnego męża, jednak z czasem sytuacja się zmieniła.

Przyczyn braku libido u kobiet jest bardzo wiele i zazwyczaj leżą one w psychice. Kobieta, która doświadcza silnych negatywnych emocji, związanych z jej osobą , bądź osobą partnera, bardzo często reaguje brakiem ochoty na seks. Brak zainteresowania seksem może wiązać się z niską samooceną, nie akceptowaniem swojej kobiecości czy własnego ciała. Może również wynikać z przeszłych doświadczeń, takich jak pochodzenie z rodziny, gdzie seks kojarzono z czymś złym, nieczystym czy grzesznym. W skrajnych przypadkach może być skutkiem molestowania seksualnego w dzieciństwie.

Pani Anna jest atrakcyjną, pewną siebie kobietą. W łóżku zawsze czuła się pewna siebie, potrafiła głośno mówić o swoich potrzebach. Lubiła kochać się przy zapalonym świetle, eksperymentować z seksowną bielizną czy erotycznymi gadżetami. Co w takim razie spowodowało, że Pani Anna nagle wycofała się z życia seksualnego?

Nieco inaczej kształtuje się sytuacja kobiet, które nagle utraciły ochotę na seks, pomimo iż do tej pory prowadziły atrakcyjne życie seksualne. Przyczyn ich problemu należy upatrywać mniej więcej w czasie, gdy się pojawił.

Pani Anna i jej mąż zamieszkali wspólnie dopiero po ślubie. Nie mogli doczekać się już momentu, w którym będą mogli razem kłaść się do łóżka, jeść wspólne śniadanie i spędzać leniwe weekendy przed telewizorem. Początkowo rozkoszowali się każdą chwilą spędzoną razem, nie mogli doczekać się powrotu z pracy i wspólnie zjedzonej kolacji. Tak mijały miesiące. Z czasem Pani Anna zostawała coraz dłużej w pracy, o co jej mąż miał coraz większe pretensje. Nie rozumiał dlaczego jego żona poświęca mu coraz mniej czasu. Pani Anna natomiast, jako osoba ambitna, chciała robić coraz większą karierę. Pretensje męża powodowały, że czuła się przez niego coraz bardziej ograniczana, co wywoływało w niej bunt. Zaczęła pracować również w weekendy. Wracając wieczorami do domu, coraz bardziej uświadamiała sobie, że nie ma ochoty tam wracać, by zastać swojego męża leżącego na kanapie i oglądającego kolejny film w telewizji. Wiedziała też, że w kuchni czekają nie pozmywane naczynia, w łazience sterta prania, a w przedpokoju wieszak zepsuty od miesiąca…

Opowiadając swoją historię Pani Anna nadal nie rozumiała, dlaczego utraciła ochotę na seks. Czuła za to bardzo duże wyrzuty sumienia wobec męża. Zapytania jednak o to, czy nadal go kocha, odpowiedziała, że nie wie…

Mąż Pani Anny to typ domatora. Ceni sobie spokój, poukładane życie, ciepłą posadę i poczucie bezpieczeństwa. Nie zależy mu na awansach, robieniu kariery i zarabianiu fortuny. Jest też osobą, która nie przywiązuje szczególnej wagi do otoczenia, w którym się znajduje, drobny bałagan zupełnie mu nie przeszkadza.

Pani Anna zawsze była bardzo ambitna. Ukończyła studia z wyróżnieniem, szybko pięła się po szczeblach kariery, w pracy zajmuje wysokie stanowisko. Jest perfekcjonistką. Zarówno w pracy, jak i w domu wszystko musi mieć swój porządek.

Mieszkanie pod wspólnym dachem pokazało Pani Annie i jej mężowi, jak bardzo różnią się od siebie. Zarówno Pani Anna, jak jej mąż nie potrafili zaakceptować tych różnic i zmienić swoich oczekiwań. Wymagali, aby ta druga strona się zmieniła i nie potrafili dojść do kompromisu. Rozmowy o wspólnym życiu kończyły się zazwyczaj kłótnią i „cichymi dniami”, podczas których Pani Anna mogła ze spokojem poświęcić się pracy.

Konflikty partnerskie są jedną z najczęstszych przyczyn utraty libido u kobiet. Atmosfera niewyjaśnionych pretensji, częstych kłótni czy utraty zaufania nie jest sprzyjającą do uprawiania seksu dla kobiety. Inaczej jednak w takiej sytuacji reagują mężczyźni, dla których seks mógłby nieco rozładować i oczyścić atmosferę. Ta niezgodność pomiędzy płciami może jeszcze nasilić konflikt.

Pani Anna czuła żal i niechęć do męża. Była zawiedziona jego postępowaniem. Nie rozumiała też, jak może mieć ochotę na seks zaraz po kłótni i trzaskaniu drzwiami. Było jej przykro, że mąż traktuje ją przedmiotowo i „myśli tylko o jednym”.

Narastający konflikt pomiędzy partnerami nasila problemy łóżkowe, które, jak w błędnym kole, mogą przyczyniać się do dalszego rozpadu więzi pomiędzy nimi.

Pani Anna zgłosiła się do seksuologa w momencie, gdy poczuła, że sytuacja ja przerosła. Spędzając długie godziny w pracy nawiązała romans z kolegą z sąsiedniego biurka. Jako osoba ceniąca sobie wierność, odczuwała olbrzymi dyskomfort i poczucie winy wobec męża. Nie potrafiła jednak przerwać tej znajomości, szczególnie wtedy, gdy odkryła, że seks ponownie może sprawiać jej radość…

Spadek libido u Pani Anny wiązał się z negatywnymi odczuciami wobec męża i nasilał się wraz z kolejnymi kłótniami. Pani Anna myślała wtedy, że utrata ochoty na seks oznacza u niej jakąś chorobę i z takim przeświadczeniem żyła wiele miesięcy. Gdy okazało się jednak, że przy innym mężczyźnie jej seksualność odżyła, zrozumiała, że przyczyna jej problemów leży gdzie indziej.

O autorze