Zdjęcie pacjenta z wyleczonym zębem kanałowo

Kanałowe leczenie zęba

Napisano przez w Stomatologia11 grudnia 2015 Brak komentarzy.

Leczenie kanałowe zęba jest następstwem głębokiej próchnicy często powikłanej stanem zapalnym miazgi. Polega ono na wyłuszczeniu miazgi komorowej mieszczącej się w części koronowej zęba i miazgi kanałowej mieszczącej się w korzeniach.

Niestety pociąga to za sobą następujące problemy:

1-Zwiększenie kruchości zęba co w konsekwencji prowadzi do złamań i pęknięć w obrębie korony jak i korzenia.

2-Zmianę koloru zęba ,który staje się ciemniejszy,szary a nawet wręcz siny.

3-Możliwość powikłań wczesnych które pojawiają się w trakcie leczenia a mianowicie

a: złamanie narzędzia

b: perforację czyli uszkodzenie korzenia lub jego przebicie

c:brak możliwości dokładnego przeleczenia spowodowane zwapnieniem kanału lub jego krzywizną.

4-Możliwość powikłań późnych pojawiających się po kilku latach a mianowicie a:tworzenie się torbieli przykorzeniowych, ziarniniaków i stanów zapalnych okołowierzchołkowych co jest wskazaniem do ponownego leczenia kanałowego/rewizji/ lub skomplikowanych zabiegów chirurgicznych

5-Wzrost kosztów leczenia. W przypadku zębów jednokorzeniowych cena wzrasta dwukronie.W przypadku zębów trzykorzeniowych cena leczenia wzrasta trzy lub czterkrotnie. Ząb martwy z biegiem czasu kruszy się i należy wykonać na nim koronkę podpartą wkładem stalowym lub włóknem szlanym. Koszt takiego zabiegu wynosi od 1000 do 3000 zł w zależności od rodzaju korony.Zapraszam więc pacjentów na badania profilaktyczne co 6 -10 miesięcy. Częste badania pozwolą wykryć próchnicę w stadium początkowym.Wszystkich zainteresowanych badaniami profilaktycznymi zapraszam do swojego gabinetu.

O autorze

Izabela Kozłowska

Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy