Jak zatrzymać proces starzenia się skóry po lecie?

Napisano przez w Medycyna estetyczna26 października 2018 Brak komentarzy.

Wypoczęci i co najważniejsze opaleni wracamy z wakacji. Nasza skóra jednak tylko przez kilkanaście dni wygląda pięknie. Słońce, piasek i wiatr powodują, że zauważamy zmiany – skóra staje się przede wszystkim przesuszona, pogrubiona, wiotka. To wszystko wpływa na przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Co należy zrobić, aby powstrzymać ten proces, zapytaliśmy naszego eksperta od medycyny estetycznej, dr Katarzynę Mudel.

 

Znany Lekarz: Pani doktor, dlaczego okres jesieni jest tak ważny dla naszej skóry?

dr Katarzyna Mudel: To, co najczęściej zauważamy po wakacjach, to fakt, że nasza skóra na twarzy jest mało nawilżona, czujemy, że brak jej elastyczności, ale również widzimy nowe przebarwienia, które szczególnie widoczne są na opalonej skórze. Moi pacjenci wręcz mówią, że mają wrażenie, jakby przybyło im lat. Dlatego tak ważne jest w tym okresie, aby pomóc skórze zregenerować się i przygotować się na nadchodzące zimno.

Ważne jest złuszcznie uszkodzonego naskórka 

 

Znany Lekarz: Jak zatem pomóc skórze?

 dr Katarzyna Mudel: Pierwszym krokiem jest złuszczenie uszkodzonego naskórka, dzięki czemu skórę odświeżymy i przywrócimy jej blask. Dobrym zabiegiem są peelingi chemiczne. Popularne kwasy oczyszczą skórę, jesteśmy w stanie nimi zniwelować przebarwienia, poprawić napięcie skóry, ale także zminimalizować zmarszczki. Warto pamiętać, że w klinikach medycyny estetycznej możemy wykonać zabieg, z wykorzystaniem kwasów o wyższym stężeniu. Medyczne peelingi zdecydowanie głębiej penetrują i lepiej złuszczą nasz naskórek.

 

Znany Lekarz: Zapewne dając zdecydowanie lepszy efekt…

dr Katarzyna Mudel: Dokładnie tak, mocniejszy zabieg lepiej wpływa na poprawę jakości skóry, a to właśnie decyduje, czy wyglądamy młodo, czy nie. Jedna z moich pacjentek, zdecydowała się na ten zabieg, gdy zobaczyła efekty u innej pacjentki. Była bardzo zaskoczona, że można mieć tak piękną cerę po 50 roku życia.

 

Prostymi zabiegami jesteśmy w stanie zatrzymać czas. 

 

Znany Lekarz: Wiek zatem nie gra roli, tylko o tym na ile lat wyglądamy, decyduje jakość skóry…

dr Katarzyna Mudel: Tak. Często spotykam się w gabinecie z niedowierzaniem pacjentów, że tak prostymi zabiegami, jesteśmy w stanie zatrzymać czas. Oczywiście systematyczność gra tu bardzo ważną rolę. Nie można zrobić np. raz złuszczania na 3 lata i oczekiwać super efektów. Ważne, aby określić ze swoim lekarzem odpowiedni dla nas plan terapii. A złuszczanie jest właśnie takim pierwszym etapem.

 

Intenstywne nawilżanie

 

Znany Lekarz: Pani doktor, co zatem po złuszczaniu?

dr Katarzyna Mudel: Po zabiegach złuszczających, skórę powinniśmy poddać zabiegom nawilżającym. Wskazane są tu zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, który głęboko i intensywnie nawilża. Przede wszystkim są to zabiegi mikromezoterapii i mezoterapii igłowej. Tak podane preparaty regenerują skórę, stymulują  jej odbudowę, w efekcie poprawiają jej jakość i elastyczność. Dodatkowo wzmacniają napięcie i rozjaśniają.

 

Znany Lekarz: Czyli zapobiega powstawaniu przebarwień?

dr Katarzyna Mudel: Mamy na rynku certyfikowane preparaty, które właśnie redukują przebarwienia skóry i plamy starcze oraz zapobiegają procesowi nadmiernej hiperpigmentacji. Wszystko zależy od preparatu, który zaleci nam lekarz. Może on być wzbogacony witaminami, minerałami oraz innymi substancjami odżywczymi, które działają pobudzająco na produkcję kolagenu w skórze oraz wpływają na wzmocnienie osłabionych włókien kolagenowych, wywołując efekt liftingu.

 

Znany Lekarz: Jaki zabieg mezoterapii jest najlepszy?

dr Katarzyna Mudel: To wbrew pozorom trudne pytanie. Młoda, przesuszona skóra wyjątkowo dobrze reaguje na zabiegi mezoterapii osoczem bogatopłytkowym. Procesy naprawcze z wykorzystaniem czynników wzrostu stymulują fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, poprawie ulega koloryt i napięcie skóry. Podstawą uzyskania efektu jest wykonanie serii zabiegów. Ważna jest systematyczność spotkań  w gabinecie medycyny estetycznej ( w tym przypadku 3 zabiegi co 4 tygodnie).

 

Znany Lekarz: Co możemy zaproponować osobie dojrzałej?

dr Katarzyna Mudel: Tu sprawdzi się mezoterapia z wykorzystaniem różnych form kwasu hialuronowego( sieciowanego, nieusieciowanego czy stabilizowanego np glicerolem) w połączeniu z aminokwasami, witaminami, minerałami czy antyoksydantami. Skóra dojrzała potrzebuje odżywienia, nawilżenia, a często też liftingu. Zabiegi mezoterapii tego typu redukują drobne zmarszczki, ujednolicają koloryt, poprawiają jędrność ale wpływają na zwężenie porów.

 

Znany Lekarz: Jakimi jeszcze innymi zabiegami możemy poprawić nawilżenie skóry?

dr Katarzyna Mudel: Mamy do dyspozycji zabiegi, wykorzystujące działanie tlenu lub dwutlenku węgla, które pod ciśnieniem wtłaczają aktywne substancje głębiej w skórę. Może to być właśnie kwas hialuronowy, ale również substancje z witaminą C. Moi pacjenci uwielbiają te zabiegi, ponieważ efekt liftingu jest błyskawiczny, są bezinwazyjne i idealnie sprawdzają się przed wyjściem na wyjątkową uroczystość.

 

Dziękujemy za rozmowę.