Zdjęcie człowieka dbającego o zdrowie psychiczne na urlopie

Jak zadbać o zdrowie psychiczne na urlopie?

Napisano przez w Psychologia12 lipca 2015 Brak komentarzy.

Zbliża się lato, czas wakacji, urlopów, wyjazdów dalekich i bliskich. Życząc wszystkim udanego wypoczynku pragnę przypomnieć kilka zasad, które pomogą najlepiej wykorzystać ten czas i powrócić do codziennych obowiązków zadowolonym i szczęśliwym.

Wykorzystaj racjonalnie swój urlop. Od pierwszego do ostatniego dnia niech będzie to czas odpoczynku. Bez względu na to czy wybierasz się na „rajską wyspę” czy zostaniesz w domu, pamiętaj by nie poświęcać urlopu na nadrabianie tzw. zaległości. Porządki i wizyty rodzinne często bywają bardziej męczące niż praca zawodowa.

Wyśpij się. Osoba dorosła potrzebuje od sześciu do ośmiu godzin snu na dobę. Z wiekiem zapotrzebowanie na sen zmniejsza się, więc nie dziw się, że dziś wstajesz wcześniej niż jeszcze parę lat temu. Zasadą jest też to, że osoby młodsze później zasypiają i dłużej śpią, a osoby starsze już wieczorem czują senność i budzą się wcześniej rano. Pamiętaj także, że każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje co do długości i pór snu. Dostosuj plany wakacyjnych aktywności do twojego indywidualnego zegara biologicznego. Nie musisz przecież korzystać z wszystkich oferowanych atrakcji, czasem warto się po prostu wyspać. Należy pamiętać też, że wszyscy bez względu na wiek potrzebujemy regularnego wysypiania się, gdyż podczas snu nasz układ nerwowy regeneruje się. W czasie urlopu zadbaj więc o systematyczny sen. Prawdą jest, że nie można wyspać się na zapas, ani odespać straconych nocy. Nie ma więc innego wyjścia jak dbać o higienę snu przez cały rok, a czas urlopu niech będzie początkiem tej zdrowej praktyki.

Dbaj o dietę. Jadaj co najmniej cztery razy dziennie – ta zasada obowiązuje przez cały rok, warto jednak w czasie urlopu nie zapominać o regularności posiłków. Ponadto szczególnie w wakacje należy zadbać o różnorodność swojej diety. Wykorzystaj wolny czas na eksperymentowanie z gotowaniem, nowymi smakami oraz nieznanymi potrawami. Jadaj bez pośpiechu, w dobrym towarzystwie i dobrym nastroju (to na pewno poprawi metabolizm twojego organizmu i samopoczucie).

Przebywaj jak najwięcej na świeżym powietrzu i ruszaj się. Ruch oraz świeże powietrze to przepis na zdrowie nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Wysiłek prowokuje do głębszego oddychania, a lepsze dotlenienie gwarantuje lepsze funkcjonowanie mózgu. W ten sposób możesz poprawić swoją pamięć, koncentrację uwagi, a tym samym przygotować się do powrotu do pracy czy też szkoły. Ćwiczenia na świeżym powietrzu pomagają także zlikwidować długotrwałe, uporczywie utrzymujące się napięcia nerwowe. Jeżeli w ciągu roku masz niewiele wysiłku fizycznego warto wykorzystać czas urlopu na poprawę swojej kondycji. Należy jednak pamiętać, aby się nie przetrenować – umiar jest wskazany szczególnie wtedy, gdy przez resztę roku nie ćwiczysz systematycznie.

Aktywnie kształtuj korzystną atmosferę psychiczną. Pamiętaj, że życzliwość i uprzejmość zapobiega przemęczeniu, a marudzeniem i narzekaniem sam sobie robisz krzywdę. Wiadomo, że w życiu nie wszystko idzie po naszej myśli, ale czy warto trwonić czas naszego upragnionego urlopu na rozważania na temat porażek, złości i smutków? Oczywiście nie należy unikać problemów lecz warto potraktować czas urlopu jako czas odpoczynku od trosk i zmartwień. Dzięki takiemu podejściu każdy z nas może spojrzeć na dotychczasowe problemy z większym dystansem, co sprawi, że łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie dotychczasowych utrapień i kłopotów.

Wystrzegaj się monotonii i nudy. Dostosuj swój urlop do swojej osobowości i indywidualnych potrzeb. Nie ma nic gorszego niż uleganie tzw. „wakacyjnym modom”. Sam przecież najlepiej wiesz czy potrzebujesz obecnie spokoju, wyciszenia lub nawet samotności czy raczej masz ochotę na gwar, towarzystwo i intensywne doznania. Warto też zwrócić uwagę, jak spędzasz pozostałe miesiące roku. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, pracujesz umysłowo, uczysz się, zadbaj by w czasie wakacji zapewnić sobie większą ilość wysiłku fizycznego. Jeżeli jednak przez cały rok jesteś w biegu i ruchu pozwól sobie na chwileczkę lenistwa i „nic nie robienia”.

Niech odpoczynek będzie twoją główną używką. Alkohol uniemożliwia racjonalne gospodarowanie urlopem. Myśląc bardzo praktycznie, pijąc alkohol w czasie urlopu, szczególnie w dużych ilościach, marnuje się dużo czasu i pieniędzy. Poza aspektem praktycznym warto zwrócić uwagę na aspekt zdrowotny. Alkohol oraz inne używki, narkotyki, dopalacze, tylko pozornie dostarczają organizmowi rozluźnienia. Mówiąc jeszcze prościej, osobie używającej alkoholu
i narkotyków tylko wydaje się, że jest rozluźniona. Tak naprawdę organizm jest zmuszony do dużego wysiłku, polegającego na „pozbyciu się” trucizny. Na najwyższych obrotach pracuje żołądek, wątroba, ale także układ pokarmowy, krwionośny i nerwowy. Dlatego po nadużyciu alkoholu człowiek często czuje się osłabiony. Jest to zmęczenie organizmu związane z metabolizowaniem toksyny. Wątpię czy warto fundować sobie takie „rozrywki”
i psuć uczucie odprężenia, na którym nam tak zależy, szczególnie w okresie wyczekiwanego urlopu.

Uzbrojeni w wiedzę, jak zdrowo wypoczywać, zmęczeni po całym roku ciężkiej pracy i nauki, szczęśliwi, że to już …. ruszajmy na wakacyjne podboje.

 

O autorze