Zdjęcie młodej kobiety walczącej z trądzikiem

Jak walczyć z trądzikiem w każdym wieku?

Napisano przez w Dermatologia13 kwietnia 2015 Brak komentarzy.

Problem trądziku dotyka nie tylko nastolatków przechodzących okres dojrzewania. To również dolegliwość, która dokucza osobom starszym. Czym różni się trądzik młodzieńczy od tego występującego u osób dojrzałych i jak sobie z nim radzić?

Trądzik jest chorobą skóry dotykającą osoby w różnym wieku. Za powstawanie tych zmian skórnych można winić niezdrowy tryb życia – złe odżywianie, picie zbyt małej ilości wody w ciągu dnia. Często, za powstawanie trądziku odpowiedzialne są również geny lub niepoprawnie funkcjonująca gospodarka hormonalna.

Nie tylko osoby młode zmagają się z trądzikiem, dotyczy to ludzi w różnym wieku. Warto pamiętać, że ten rodzaj wykwitów znacznie różni się od młodzieńczych wyprysków i zmian skórnych. Wśród osób dorosłych zazwyczaj pojawia się w dolnych partiach twarzy, na brodzie i w okolicach ust. Przyjmuje formę głębokich grudek lub podskórnych guzków. U nastolatków wypryski to zazwyczaj małe i płytkie krosty lub zaskórniki występujące w większych ilościach na całej twarzy, plecach czy dekolcie.

Uciążliwe dolegliwości skórne sprawiają, że wiele dorosłych osób poszukuje skutecznych metod wyleczenia trądziku. Dostępne na rynku kremy antybakteryjne zawierają kwas salicylowy i nadtlenek benzoilu, które skutecznie zwalczają jedynie płytkie, młodzieńcze wypryski. Natomiast nie wyleczą one głębokich zmian skórnych u osób dorosłych, które okres dojrzewania mają już za sobą.

Obecnie coraz popularniejsze staje się leczenie skóry trądzikowej za pomocą laserów. Zabiegi te są skuteczne, ale wiążą się z wysokimi kosztami, przez co nie są dostępne dla każdego.
Zapytaliśmy znaną poznańską dermatolog, doktor Aleksandrę Szewczyk, od czego zacząć walkę z trądzikiem występującym po okresie dojrzewania, aby kuracja była skuteczna i bezpieczna dla naszego portfela.

Trądzik coraz częściej dotyczy populacji osób dorosłych. W przypadku trądziku pojawiającego u osób w wieku dorosłym (ok. 30 roku życia.) należy wykluczyć zaburzenia hormonalne takie jak hiperandrogenizm czy zaburzenia pracy tarczycy, a także obecność ognisk utajonego zakażenia. Leczenie trądziku w wieku dorosłym nie różni się zasadniczo od leczenia trądziku młodzieńczego, a preparaty miejscowe i leki ogólne dobiera się w zależności od typu trądziku i stopnia nasilenia choroby.

Na występowanie trądziku w starszym wieku może się również składać wiele czynników związanych z dietą czy hormonami. Jeżeli borykamy się z tym problemem zbyt długo, warto zastanowić się nad wizytą u dermatologa-specjalisty, który znajdzie źródło występowania zmian skórnych i podejmie skuteczne leczenie.