Zdjęcie porównawcze - przed i po trądziku

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Napisano przez w Dermatologia13 marca 2015 Brak komentarzy.

Z trądzikiem spotkał się każdy z nas doświadczając go osobiście lub w swoim najbliższym otoczeniu.

Jeśli czytasz ten artykuł masz zapewne doświadczenie już w leczeniu miejscowym żelami, mydłami, maściami i płynami. Część z czytelników przeszła już antybiotykoterapię miejscową lub ogólną. Być może wśród Was są też kobiety po kuracji hormonalnej. Wszyscy zadajecie sobie pytanie jak wygrać z trądzikiem.

Trądzik dotyka coraz więcej osób. W większości przypadków ustępuje on częściowo lub całkowicie po 25 roku życia. Niestety u części osób utrzymuje się dalej i aż w 80% przypadków dotyczy to kobiet.

Większość metod leczenia łagodzi objawy choroby i w lekkich przypadkach nasilenia trądziku może pozwolić przetrwać okres jego aktywności.

W swojej praktyce widziałam już tysiące młodych osób leczonych w sposób nieskuteczny lub nie leczonych wcale. Reklamy telewizyjne wmawiają nam, że oto pojawił się cudowny płyn, maść, suplement który „zabije trądzik”. Strony internetowe pełne są przepisów na herbatki i maseczki pomagające zwalczyć tę chorobę.

W efekcie niewłaściwego leczenia pojawiają się zmiany skórne dające trwałe blizny i oszpecenie. Odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie skutecznego leczenia pozwoliłoby na uniknięcie blizn, stresu, wstydu i społecznej alienacji bardzo często odczuwanej przez chorujących.

Od kilkunastu lat istnieje też na rynku grupa leków zawierających IZOTRETYNOINĘ, lek o przełomowym działaniu i bardzo wysokiej skuteczności leczenia. Dający w 90% całkowite wyleczenie i ustąpienie trądziku. Proces leczenia jest długotrwały a u części pacjentów cały cykl może wymagać powtórzenia, w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu.

Leki te stosuje się w przypadku zdiagnozowania trądziku, który nie poddaje się innym metodą leczenia i ciężkich przypadkach trądziku o przebiegu piorunującym, trądziku skupionego, bliznowaciejącego, ropowiczego i nasilonego.

Izotretynoina skutecznie działa na przyczynę trądziku a nie na jego objawy. Hamuje ona rozwój i funkcje gruczołów łojowych skóry, zapobiega powstawaniu zaskórników, reguluje proces rogowacenia naskórka i ułatwia jego złuszczanie oraz działa pośrednio przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Jest to niezwykle skuteczny lek a jednocześnie bardzo niebezpieczny w przypadku niekontrolowanego, nieumiejętnego i pozbawionego nadzoru lekarskiego stosowania. Izotretynoina jest lekiem bardzo silnym dającym wiele objawów niepożądanych i ubocznych, takich jak;

  • wysychanie błon śluzowych a zwłaszcza ust,
  • w pierwszym etapie leczenia zaostrzenie objawów trądziku,
  • bóle głowy, depresje, bóle mięśniowe i stawowe, nudności, wymioty i wiele innych….

Leki te mają też silne działanie teratogenne u kobiet! Można je stosować tylko w przypadku kobiet u których wykluczono ciążę i stosujących pewną antykoncepcję aż do dwóch miesięcy po zakończeniu terapii. Zajście w ciążę w podczas stosowania leku lub jego podanie w trakcie ciąży prowadzi do ciężkich uszkodzeń lub śmierci płodu.

Leczenie Izotretynoiną wymaga więc indywidualnego podejścia do pacjenta. Tylko ścisła współpraca pomiędzy pacjentem i lekarzem, regularne wizyty kontrolne, dodatkowe badania lekarskie i laboratoryjne zapewnią bezpieczeństwo leczenia.

Lekarze z olbrzymim doświadczeniem w stosowaniu tego leku bazując na swojej wiedzy i praktyce klinicznej pomogą przejść przez leczenie w sposób bezpieczny i zakończyć je z sukcesem.

Wyleczyłam już z trądziku skutecznie i trwale tysiące młodych ludzi. Spotykałam się też z osobami, które przerażone opisami skutków ubocznych demonizowały ten sposób leczenia. Pamiętajmy więc wszyscy – każda substancja może leczyć a w złej dawce lub źle podawana może szkodzić, a nawet zabijać.

Leczmy się skutecznie i bezpiecznie korzystając z osiągnięć farmacji , wiedzy i doświadczenia dobrych lekarzy.

Życząc wszystkim dużo zdrowia i pięknej cery.

O autorze

Iwona Stajkowska

Dermatolog, Lekarz medycyny estetycznej