Zdjęcie lekarza leczącego uszkodzenie łękotki

Jak leczyć uszkodzenie łękotki?

Napisano przez w Zdrowie13 listopada 2015 Brak komentarzy.

Rekonstrukcja, szycie uszkodzenia łękotki jest teraz podstawowym sposobem leczenia uszkodzenia łękotki. Ważne, żeby naprawy łękotki dokonać jak najszybciej, kiedy uszkodzenie jest świeże. Dzięki temu po wygojeniu uszkodzenia łękotki kolano może nie tylko odzyskać sprawność, ale zachować ją też w odległej przyszłości. Naukowo udowodniono, że wycięcie łękotki znacząco zwiększa obciążenie chrząstki kłykci i prowadzi do wcześniejszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w stawie. Oczywiście mniejsze ubytki tkanki łękotki niosą mniejsze ryzyko zwyrodnienia. Brzeżne ubytki łękotki od strony wnętrza stawu mają mniejsze znaczenia niż uszkodzenia promieniste przerywające ciągłość łękotki. Łękotka pracuje prawidłowo tylko przy zachowanej jej ciągłości na całej długości od korzenia tylnego do przedniego.

Zabieg wykonuje się techniką artroskopową i polega na zeszyciu miejsca uszkodzenia. Techniki szycia dzieli się na na trzy rodzaje. Technika allinside (wszystko w środku) polega na zeszyciu przy pomocy szwów wenątrzstawowych zakładanych przy pomocy specjalnego instrumentów np. Knee Scorpion lub jednorazowych implantów np. FastFix, Omnispan. Technika outside-inside (od zewnątrz do wewnątrz) polega na przeprowadzenie szwu od zewnątrz przez skórę i torebkę stawową do tkanki łękotki obserwowanej artroskopowo i zawiązaniu szwu w tkance podskórnej. Technika inside-outside (od wewnątrz na zewnątrz) polega na przeprowadzeniu szwu od środka kolana przez tkankę łekotki, torebke stawową, tkankę podskórną i skórę na zewnątrz. Ten szew też jest z reguły wiązany w tkance podskórnej.

Po zabiegu konieczne jest zabezpieczenia kończyny w ortezie i ograniczenie obciążania operowanej kończyny przez 6 tygodni. Potem trzeba metodami rehabilitacyjnymi odbudować mięśnie i przywrócić pełny zakres ruchomości.

Zabiegi szycia łękotki wykonuję od 2002 roku. Obecnie przeprowadzam je w klinice Ortopedicum w Krakowie. Pacjenci są tam kierowani przeze mnie z mojego gabinetu w Chrzanowie lub Krakowie, gdzie przeprowadzam diagnostyką – również USG dynamiczne, ocenę wyników badań MRI. Kontrola pooperacyjna i koordynacja procesu rehabilitacyjnego są równie istotne. W obu w/w gabinetach jest możliwość skorzystania z pełnej profesjonalne rehabilitacji pod moim nadzorem.

Wyniki leczenia uszkodzeń łękotek zależą przede wszystkim od rodzaju uszkodzenia, które ostatecznie ocenia się w czasie artroskopii. Wyniki zależą również od dostępności różnych metod szycia w trakcie operacji, precyzji zeszycia, doświadczenia operatora. W literaturze naukowej skuteczność szycia łękotek ocenia się na 75 do 90 %.

O autorze