Jak dzielić się w związku obowiązkami?

Ekspert Magdalena Dąbrowska • 12 października 2015 • Komentarze:

Badania CBOS wskazują, że prawie połowa dorosłych Polaków (48%) uważa, że najlepszym dla rodziny jest model partnerski, gdzie kobieta i mężczyzna w takim samym stopniu poświęcają się pracy i zadaniom domowym. 27% badanych uważa za najlepszy model to model mieszany, gdzie oboje partnerzy pracują, ale mężczyzna więcej czasu przeznacza na pracę zawodową, kobieta zajmuje się pracą zawodową, prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci. Natomiast 22% badanych uważa, iż utrzymaniem rodziny powinien zajmować się mąż/partner, a prowadzeniem domu żona/partnerka, jest to tzw. model tradycyjny.

Tak wyglądają deklaracje, a jaka jest codzienność? Pomimo sporego poparcia dla modelu partnerskiego, faktyczny podział ról w rodzinach najczęściej jest zupełnie inny. Według danych Funndacji MaMa: „tylko 4% mężczyzn robi w domu pranie, 6% sprząta, ponad 30% przyznaje, że w dni powszednie nie robi w domu nic. W dni powszednie 44% ojców spędza z dziećmi mniej niż godzinę dziennie. Jedynie 6% mężczyzn korzysta z urlopu ojcowskiego, a 2% korzysta z urlopu wychowawczego”.

Jak wobec tego podzielić się obowiązkami?

  1. Właściwa komunikacja – rozmawiamy ze sobą!
  2. Mówimy o swoich potrzebach i oczekiwaniach.
  3. Uczymy się prosić o pomoc, ale też i wymagać – nie tylko od męża/partnera, ale i od coraz większych dzieci.
  4. Włączamy do działań wszystkich członków rodziny.
  5. Dajmy szansę mężowi/ partnerowi, ale i dzieciom sprawdzić, że wiele rzeczy zrobią tak samo dobrze, jak my – musimy tylko nie zakładać, że same zrobimy to najlepiej – a później narzekamy, że nikt nam nie pomaga.

 

Sprawiedliwy podział obowiązków w rodzinie – jak to zrobić?

Każdemu według jego zdolności i możliwości. Jeśli mój mąż lubi i umie gotować, a ja tego nie lubię to on chętnie ugotuje, a ja później posprzątam, bo tego nie lubi mój mąż – prawdę mówiąc ja też nie przepadam za sprzątaniem, ale wolę to niż gotowanie. Wszyscy coś umiemy robić lepiej, a coś wychodzi nam gorzej. Warto o tym porozmawiać tak, aby jak najlepiej wykorzystać nasze umiejętności i podzielić się zadaniami domowymi, w taki sposób, żeby nikt nie czuł się poszkodowany.

Od czego zacząć – od listy zadań

  • wypisać czynności/prace domowe jakie są do wykonania – np. lista w tabeli w dwóch egzemplarzach
  • jedną listę pociąć na paski i rozłożyć na stole, przy którym wszyscy siedzicie
  • najpierw każdy wyciąga po jednym zadaniu, które umie/ lubi robić i tak kolejno, aż na końcu zostaną prawdopodobnie te, których nikt nie lubi i nie chce – ale tymi też należy się sprawiedliwie podzielić
  • na drugiej tabeli zaznaczamy inicjały osoby odpowiedzialnej za konkretne zadania
  • niektóre zadania mogą być wykonywane wspólnie

 

Na końcu odpowiedzcie sobie na pytania:

  • Czy na zaproponowany podział zadań wszyscy się zgadzają?
  • Gdzie umieścicie listę zadań?
  • Jak wspólnie będziecie egzekwować to, aby każdy wywiązywał się ze swoich obowiązków?
  • Jak będziecie się wspierać i „nagradzać” za dobrą realizację zadań?

The post Jak dzielić się w związku obowiązkami?  appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)