Zdjęcie kobiety dbającej o swoją skórę

Jak dbać o skórę?

Napisano przez w Wskazówki i porady20 marca 2015 Brak komentarzy.

Odpowiednia codzienna pielęgnacja skóry niezależnie od wieku to podstawa. Prawidłowy dobór kremów zapewni jej zdrowy wygląd, a przede wszystkim ochronę przed zimowymi podmuchami mroźnego wiatru czy niskimi temperaturami. Wybierając krem, warto zwrócić uwagę na te, które stworzone są na bazie oleju arganowego zwanego, nie bez powodu, „płynnym złotem Berberów”, ponieważ ma zbawienny wpływ na skórę i spowalnia procesy starzenia. Zapewnia głębokie nawilżenie, co jest istotną zasadą odpowiedniej pielęgnacji. Bez tego skóra staje się sucha i wrażliwa na czynniki zewnętrze. W następstwie tego pęka, łuszczy się i szybciej starzeje.

Skórę należy nawilżać regularnie i intensywnie. Zaleca się nakładanie grubej warstwy gęstego balsamu, a po umyciu twarzy odpowiedniego kremem, zwracając szczególną uwagę na pielęgnację tuż przed snem – w nocy skóra regeneruje się najefektywniej. Warto także zwrócić uwagę na poziom wilgoci w pomieszczeniach. Zbyt suche powietrze będzie wpływać na skórę niekorzystnie i nawet najlepsze kosmetyki nawilżające, nie pomogą nam utrzymać jej w dobrej kondycji.

Oczyszczanie to kolejny istotny rytuał, który pomoże w utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry zimą. Należy jednak unikać zbyt ostrych i drastycznych metod oczyszczania skóry, w tym intensywnych maseczek czy peelingów. Mogą one powodować nadmierne wysuszenie, a także przyczynić się do pojawienia się wyprysków. Dobrym i niedrogim sposobem na zdrowe oczyszczanie skóry twarzy jest stosowanie glinek, które w prosty i szybki sposób można samodzielnie przygotować w domu. Co prawda mogą one spowodować delikatną zmianę kolorytu skóry, ale z pewnością oczyszczą, zwężą pory i zmniejszą niedoskonałości cery.

Wiele osób niesłusznie decyduje się zimą na regularne korzystanie z solarium, aby pobudzić produkcję witaminy D i opalić bladą skórą. Stanowczo odradzam tego rodzaju praktykę, ponieważ duże zmiany temperatur niekorzystnie wpływają na skórę, a ponadto sztucznie opalające lampy wysuszają ją i, jak powszechnie wiadomo, przyczyniają się do szybszego starzenia się. Koloryt skóry można poprawić dodając do swojego codziennego menu produkty bogate w witaminę D, w tym ryby, kakao i kurze jaja oraz stosując suplementy witaminowe.   

Zapytaliśmy poznańską dermatolog, lek.med. Aleksandrę Szewczyk, o przepis na zdrową i piękną skórę w okresie zimowym:

Z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące w okresie zimowym (mróz/wiatr), a z drugiej strony przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, w okresie zimowym istotne jest regularnie nawilżanie skóry. Szczególnie skóra twarzy narażona jest na w/w czynniki. Dlatego należy zmienić krem na preparat półtłusty, a nawet tłusty (w przypadku skóry szczególnie wrażliwej i suchej), szczególnie w sytuacjach, gdy co najmniej kilka godzin przebywa się na zewnętrz (spacery, uprawianie sportu). Jedynie w przypadku skóry łojotokowej, tłustej należy stosować lekkie preparaty nawilżające, minimalizując ryzyko okluzji, czyli powstania cienkiej warstwy (filmu) po aplikacji kosmetyku.

Pielęgnacja skóry podczas zmian pogodowych, a zwłaszcza w okresie zimowym, to nie lada wyzwanie. Wielu pacjentów zwraca się do mnie z prośbą o złoty środek na utrzymanie zdrowego i świeżego wyglądu każdego dnia. Podstawowa zasada to regularne dbanie i nawilżanie, a także dostosowywanie ubioru i kosmetyków do panujących za oknem warunków atmosferycznych, aby zapewnić skórze odpowiednie dotlenienie i ochronę. Jeżeli jednak pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące dbania o cerę w zimowe dni, proponuję wizytę u dermatologa, który dobierze indywidualną ścieżkę pielęgnacyjną dla typów skóry i wieku pacjenta.