Zdjęcie interwencji logopedycznej w szpitalu

Kiedy potrzebna jest interwencja logopedyczna?

Napisano przez w Zdrowie16 stycznia 2016 Brak komentarzy.

Interwencja logopedyczna jest niezbędna jeśli zauważalne dla domowników są kłopoty z mową lub jej zrozumieniem przez osobę bliską. Jest to ważne zarówno w okresie rozwoju mowy (do 3. roku życia), jak i u osób dorosłych, które utraciły zdolność spontanicznej, płynnej mowy w sposób nagły bądź z przyczyn chorobowych.


Każde dziecko już w okresie niemowlęcym powinno być ocenione przez specjalistę. Niekiedy mało istotne odchylenia od normy wydają się błahe. Potem jednak okazuje się, że przez lekkie zaburzenia ustno-twarzowe lub nie poddaną terapii wadę wymowy, maluch doświadcza problemów z pobieraniem pokarmów lub też kłopotów w szkole i z równieśnikami.

Kiedy do specjalisty ?

Nie powinno się więc lekceważyć jakichkolwiek odchyleń od normy. Warto uzyskać poradę chociażby dla własnej pewności. Należy zdać sobie sprawę, iż pomoc można uzyskać niezależnie od wieku bliskiej osoby mającej problem. Może być to noworodek, dziecko w wieku żłobkowym, szkolnym, nastolatek i osoba starsza.

Oto lista zaburzeń nadających się do szczególnej obserwacji i zasięgnięcia opinii specjalisty:

– poród przez cesarskie cięcie,

– zaburzenia ssania, niepokój, zaburzenia snu i kolki u noworodków,

– wady genetyczne, np: Zespół Downa, Mózgowe porażenie dziecięce,

– zaburzenia koncentracji i wagi,

– opóźnienie rozwoju mowy,

– zaburzenia artykulacji,

– powikłania powypadkowe z uszkodzeniem mózgu (ślinotok, nieprawidłowa mimika twarzy, zaburzenia praksji narządów artykulacyjnych – ruchy celowe np: języka, warg, porażenie nerwów czaszkowych),

– zaburzenia pobierania pokarmów,

– niepłynność mowy – jąkanie,

– zaburzenia fonacji objawiające się chorobą zawodową nauczycieli, zaburzeniami w napięciu więzadeł głosowych i złej pracy krtani,

– spowolnione lub zbyt szybkie tempo mowy (bradylalia, tachylalia).

O autorze

Dorota Zielińska

Logopeda, diagnostyk, terapeuta