aparaty lingwalne

Indywidualne aparaty lingwalne – czym są i dla kogo?

Napisano przez w Stomatologia21 marca 2016 Brak komentarzy.

Aparaty lingwalne, zwane inaczej językowymi, to niewidoczna metoda leczenia ortodontycznego. To alternatywa dla tych pacjentów, dla których ważna jest estetyka. Aparaty lingwalne są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć piękne, proste zęby, ale w sposób całkowicie niewidoczny. Są one mocowane od strony języka, więc nikt z otoczenia nie może ich zauważyć.

Indywidualne aparaty lingwalne są “szyte na miarę”, dzięki czemu szybciej i sprawniej ustawiają zęby niż standardowe aparaty ortodontyczne. Poprzez indywidualne dopasowanie do zębów pacjenta takie aparaty są wygodniejsze niż standardowe aparaty językowe. Aparat lingwalny jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dorosłych, jak i młodszych pacjentów, którzy chcą, aby leczenie ortodontyczne pozostało ich sekretem. Są one także coraz częściej zalecane dla tych pacjentów, którzy mają problem z czyszczeniem zębów i odwapnieniami na powierzchni szkliwa. Jednocześnie aparaty językowe nie mają ograniczeń wiekowych, a co najważniejsze można nimi wyleczyć każdą wadę zgryzu.

Czym dokładnie są indywidualne aparaty językowe?

Indywidualne aparaty językowe to stałe aparaty ortodontyczne, które przykleja się do zębów specjalnym klejem ortodontycznym od strony języka. Ich elementy (zamki) są dopasowane do kształtu korony zęba pacjenta, więc mniej uwierają w śluzówkę języka niż standardowe aparaty lingwalne. Jak każdy aparat stały, początkowo, po założeniu może być niewygodny, zwłaszcza podczas mowy, ale z reguły ten dyskomfort mija po kilku dniach.
Aparaty te są produkowane na zamówienie i choć czas oczekiwania na tego typu aparat to około 3 – 5 tygodni, to precyzja ich wykonania powoduje, że warto tyle czekać. Dzięki tej precyzji dopasowania do zębów pacjenta i cyfrowemu projektowaniu aparatu, leczenie ortodontyczne, mimo iż bardziej kosztowne, jest niezwykle sprawne i krótsze niż innymi aparatami ortodontycznymi.

Dla kogo są dedykowane indywidualne aparaty językowe?

Aparaty lingwalne wykonywane indywidualnie dla konkretnego pacjenta mogą być stosowane u pacjentów w różnych grupach wiekowych. Tymi aparatami można wyleczyć wszystkie wady zgryzu, od drobnych nieprawidłowości zębowych po skomplikowane wady zgryzu i wady kości szczęk.
Nastolatkowie mają często problemy z doczyszczaniem powierzchni szkliwa w trakcie leczenia ortodontycznego, co może powodować nieestetyczne, białe plamy na zębach po zdjęciu aparatu. W przypadku leczenia aparatami językowymi, młodzi pacjenci nie muszą się martwić o tego typu odwapnienia, gdyż prawie nie występują, a jeśli nawet się pojawią to są niewidoczne dla otoczenia, bo przecież aparat był od strony języka.

Dorośli pacjenci coraz częściej chcą mieć proste zęby, ale niekiedy ze względu na pracę lub opinie otoczenia wolą leczenie estetyczne, a najlepiej niewidoczne. Aparaty językowe pozwalają leczyć się skutecznie i niewidocznie.

Indywidualne aparaty językowe – zalety:

– leczenie nimi jest całkowicie niewidoczne,
– można nimi wyleczyć każdą wadę zgryzu,
– nie mają ograniczeń wiekowych,
– są precyzyjnie dopasowane do zębów,
– leczenie nimi jest szybsze niż stałymi aparatami standardowymi.

 

 

Indywidualne aparaty językowe – system Incognito®

incognito

 

Indywidualne aparaty językowe – system WIN®

 

win

O autorze