Zdjęcie ust kobiecych z implantami

Implanty – abc dla pacjenta

Napisano przez w Stomatologia22 lutego 2016 Brak komentarzy.

Obecnie już wszyscy wiedzą, że implant to niewielki tytanowy sztuczny korzeń zęba, który po umieszczeniu go w kości staje się jej integralnym elementem. Występuje w różnych rozmiarach oraz długościach tak, aby można było indywidualnie dobrać rodzaj implantu odpowiednio dla danego pacjenta.

Ale czy wiesz, że:

 1. Jako jedyne zapobiegają bezpowrotnej utracie (zanikowi) kości, jaka ma miejsce po usunięciu zębów.
 2. Eliminują konieczność szlifowania sąsiednich zębów, która w przypadku stosowania mostów jest konieczna. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy założenie mostu wymaga zeszlifowania zębów zupełnie zdrowych i bez żadnych wypełnień.
 3. Zapewniają komfort i stabilność koron i mostów – dzięki nim znika problem ruszającej się protezy, a pojawia się poczucie pewności i bezpieczeństwa, jakiego nie daje żadna inna proteza ruchoma.
 4. Najbardziej naturalnie uzupełniają brakujące zęby, przywracając tym samym funkcję żucia, swobodę mówienia i uśmiechania się.
 5. Powodzenie zabiegów implantologicznych wynosi obecnie 95 – 99%?
 6. 99% wszystkich systemów implantologicznych jest zrobionych z czystego tytanu?
 7. Implanty stosowane są od prawie 50. lat?
 8. Od tego czasu nie zarejestrowano żadnego przypadku uczulenia na tytanowe implanty, ponieważ tytan jest całkowicie neutralny w organizmie?
 9. Powierzchnia implantów potrafi oszukać komórki kościotwórcze znajdujące się w kości, które odbierają implant jako naturalny element? Dzięki temu dochodzi do szybszego i mocniejszego zespolenia implantu z kością?

Kiedy można zastosować implanty?

Implanty można zastosować u osoby dorosłej w przypadku braku pojedynczego zęba, braku kilku lub wszystkich zębów. Warunkiem jest zakończone leczenie stomatologiczne (wyleczone zęby i dziąsła), odpowiednia ilość kości, bardzo dobra higiena jamy ustnej oraz dobry ogólny stan zdrowia.

Jak wygląda przebieg leczenia?

Po umieszczeniu implantu w kości w znieczuleniu miejscowym rozpoczyna się proces gojenia i łączenia go z kością (tzw. osteointegracja). Trwa to 3 (w żuchwie) do 6 miesięcy (w szczęce). Po tym okresie po wykonaniu kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego zakłada się do implantu, również w znieczuleniu miejscowym, specjalną śrubę gojącą na około 3 – 4 tygodnie. Jej zadaniem jest ukształtowanie dziąsła dookoła przyszłej korony protetycznej. Po kolejnych 2 – 4 tygodniach oddaje się ostateczną pracę protetyczną: koronę, most lub protezę.

Czy efekt jest na całe życie?

Należy pamiętać, że utrzymanie efektu zabiegu zależy również od aktywnego udziału pacjenta. Implanty pozostaną w kości tak długo, jak naturalne zęby tylko wtedy, gdy będzie się o nie szczególnie dbać.

Potrzebna jest do tego:

 • duża doza samodyscypliny w przestrzeganiu perfekcyjnej higieny, aby zapobiec powstawaniu stanów zapalnych dziąseł,
 • ścisła współpraca z lekarzem i przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych połączonych z pełną higienizacją jamy ustnej.

O autorze