Zdjęcie kobiety dbającej o higienę intymną

Higiena intymna

Napisano przez w Ginekologia10 listopada 2015 Brak komentarzy.

Dbanie o higienę intymną jest ważne z tego samego powodu, co dbanie generalnie o swoje zdrowie. Po pierwsze profilaktyka i  zachowania pro zdrowotne. Myślę, że każda z nas wie jak dbać o swoją higienę intymną: regularne mycie, wymiana podpasek, tamponów tak często jak jest to konieczne, stosowanie do pochwowych probiotyków, które są dostępne w aptekach bez recepty. W przypadku wątpliwości czy doszło do podrażnienia śluzówki pochwy czy zakażenia, zawsze trzeba skonsultować się z ginekologiem.

Jakimi chorobami jesteśmy zagrożone przy nieodpowiedniej higienie i jak im zapobiegać?

Infekcje miejsc intymnych u kobiet zdarzają się bardzo często. Jedną z najczęstszych występujących chorób pochwy i sromu jest waginoza bakteryjna, która powstaje wskutek zaburzenia mikroflory pochwy. Nieodpowiednia higiena miejsc intymnych prowadzi również do grzybicy pochwy. Aby zapobiec wystąpieniu którejś z infekcji intymnych należy stosować się do podstawowych zasad higieny intymnej, czyli: przyjmowanie probiotyków w celu uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej, noszenie odpowiedniej bielizny, i przede wszystkim regularne wizyty u ginekologa.

Jakie są najczęstsze błędy kobiet w trosce o higienę intymną?

Troska o higienę intymną wymaga szczególnej ostrożności, gdyż możemy całkiem nieświadomie popełnić wiele błędów, które w konsekwencji mogą doprowadzić do chorób narządów rodnych. Najczęstszym błędem popełnianym przez kobiety jest stosowanie niewłaściwych płynów do podmywania miejsc intymnych oraz nieużywanie osobnego ręcznika do higieny. Również zbyt częste mycie okolic intymnych przy użyciu silnych preparatów odkarzajacych oraz  częste irygacje pochwy mogą prowadzić do wystąpienia zaburzeń flory bakteryjnej oraz zmian  pH pochwy.

Dlaczego powinnyśmy używać specjalnych płynów do miejsc intymnych?

Każdy z dostępnych preparatów ma informację o jego zastosowaniu. W przypadku płynów do higieny intymnej producenci dbają o ich fizjologiczne pH. Mam wrażenie, po rozmowach z moimi pacjentkami, że czasem wystarczy szare mydło by dobrze zadbać o własne zdrowie. Warto po prostu sprawdzić reakcje naszego organizmu na nowy płyn i wybrać ten, który daje odświeżenie bez dyskomfortu.

Co oznacza stwierdzenie „irygacja pochwy”?

Irygacja czyli płukanie pochwy. Najczęściej przy użyciu specjalnych irygatorów czyli urządzeń ułatwiających wprowadzenie wody czy innego płynu  do pochwowo. Nie jest to forma zalecana, gdyż wraz z płukaniem pochwy pozostaje ona bez ochronnego działania pałeczek kwasu mlekowego.  Wiem jednak, że niektóre kobiety wykonują taki zabieg.