Zdjęcie drugiej piramidy żywnościowej genodiet

Genodiet – zdrowie zapisane w genach

Napisano przez w Dietetyka08 stycznia 2015 Brak komentarzy.

O tym, że sposób odżywiania wpływa na nasze zdrowie wiemy już od dawna. Jednak każdy z nas posiada określony zestaw genów, który wpływa na to, jak reagujemy na poszczególne składniki diety. Dlatego obecnie najbardziej dopasowanym planem żywieniowym będzie dieta opracowana na podstawie wyników testów DNA.

Genodieta jest sposobem żywienia opartym o nasz indywidualny profil genetyczny. Nie jest to kolejna „cudowna dieta”, ale spersonalizowany sposób odżywiania na całe życie. Gednodieta wpisuję się w naukę zwaną nutrigenomiką.

Nutrigenomika bada wpływ składników odżywczych i składników bioaktywnych na regulację ekspresji genów, które mogą warunkować powstanie niektórych chorób. Jej celem jest analiza związków pomiędzy dietą a genami i identyfikacja mechanizmu: jak żywność i żywienie wpływa na stan zdrowia i choroby dietozależne. Dzięki uzyskanej wiedzy możemy stworzyć dietę opartą o badanie DNA.

Świadomość posiadania określonych polimorfizmów (występowanie różnic w DNA populacji), które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych można wykorzystać do skutecznej prewencji chorób cywilizacyjnych. Diety o tych samych proporcjach podstawowych składników odżywczych mogą mieć różne konsekwencje metaboliczne u poszczególnych osób – w zależności od nosicielstwa poszczególnych polimorfizmów genetycznych.

U części osób metabolizm węglowodanów będzie na wysokim poziomie, natomiast tłuszczów na niskim, co oznacza, że ich organizm lepiej radzi sobie z węglowodanami (kasza, pieczywo, ryż, makaron), a gorzej z tłuszczami (oliwa, olej, tłuste mięso i nabiał). Posiadanie takiej wiedzy pomoże nam w dobraniu odpowiednich proporcji składników pokarmowych w jadłospisie tak, aby uzyskać np. pożądaną masę ciała. Natomiast brak takiej informacji może być przyczyną popełniania nieświadomych błędów w doborze diety oraz wpływać na niepowodzenie w procesie odchudzania.

Testy genetyczne mogą analizować geny zaangażowane w ważnych szlakach metabolicznych (cholesterolu, kwasu foliowego, homocysteiny, witaminy D i wapnia oraz zdolności organizmu do detoksykacji). Pozwala to opracować indywidualny schemat diety, która w przyszłości może skutecznie chronić przed wieloma chorobami.

Dzięki testom genetycznym możemy wykryć wrodzone nietolerancje i nadwrażliwości pokarmowe na niektóre składniki np. gluten, laktozę, sól czy kofeinę, które mogą wywoływać niekorzystne objawy (wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, choroby serca). Wyeliminowanie produktów zawierających te składniki może poprawić samopoczucie i poprawić jakość życia.

Aby ustalić swój profil genetyczny niezbędne jest badanie DNA. Wykonywane testy są nieinwazyjne, proste i bezbolesne. Możemy je wykonać u każdego, nawet u niemowlaka. Wystarczy niewielka próbka – wymaz z jamy ustnej. Pobranie materiału trawa ok. 5 min., a uzyskana wiedza posłuży nam na całe życie. Wynik testu to szczegółowy raport, dzięki niemu możemy działać prewencyjnie zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych. Jeżeli dana jednostka chorobowa już występuje możemy zmniejszyć skutki jej działania.