Endodoncja – leczenie kanałowe

Ekspert Marzanna Kozłowska • 1 lutego 2016 • Komentarze:

Leczenie kanałowe polega na dokładnym oczyszczeniu i chemo-mechanicznym opracowaniu kanałów, a następnie ich szczelnym wypełnieniu. Potrzeba leczenia kanałowego może pojawić się wskutek urazu zęba, ze wskazań protetycznych, a także z powodu zainfekowanej miazgi, która może być również przyczyną stanu zapalnego tkanek otaczających korzeń zęba. Zapalenie miazgi zęba objawia się bólem, ropniem lub przetoką, proces ten może również toczyć się bezobjawowo.

Dzięki nowoczesnym technikom i metodom możliwe jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego (kanałowego) nawet podczas jednej wizyty, w znieczuleniu, bez konieczności zatrucia zęba. Trzeba jednak pamiętać, że na jednej wizycie udaje nam się wyleczyć właściwie tylko zęby przednie (mają jeden kanał), zęby przedtrzonowe (1-2 kanały), znacznie rzadziej zęby trzonowe (od 2 do 5 kanałów).

Warunkiem jest tutaj brak dużego stanu zapalnego w kanale i w tkance otaczającej korzeń tego zęba. Jeśli z kanału mamy wysięk ropny, kanały są wąskie i zakrzywione i napotykamy inne problemy, np. zębiniak w komorze zęba, kanał zobliterowany (zarośnięty), złamane narzędzia w kanale – wtedy oczywiście leczenie kanałowe nie jest możliwe na jednej wizycie.

Przebieg leczenia

Użycie narzędzi maszynowych i nowoczesnych mikromotorów do opracowywania kanałów znacznie przyśpiesza leczenie kanałowe i umożliwia bardzo dokładne i szerokie opracowanie kanałów – co poprawia jakość wypełnienia w kanałach i żywotność takiego zęba. Ale nie zalecam leczenia kanałowego na jednej wizycie łącznie z końcową odbudową (wypełnienie zęba).
Po każdym leczeniu kanałowym niewielka ilość bakterii przedostaje się poza wierzchołek zęba. Ząb reaguje wtedy na nagryzanie – pacjent czuje, że ząb był leczony. Taki stan może potrwać od 2 dni do nawet miesiąca – w zależności od stanu tkanek otaczających ząb.

Dążymy oczywiście do tego, żeby minimalizować występowanie takich stanów zapalnych – m in. wykonując chemo-mechaniczne opracowanie kanałów, przepłukujemy je odpowiednim płynem do dezynfekcji, maksymalnie szeroko opracowujemy kanały, używamy w czasie zabiegu koferdamu – jest to tzw. ochrona dla zęba, która izoluje kanał zębowy przed dostępem śliny z jamy ustnej.

Ważna jest obserwacja zęba

Dlatego po każdym leczeniu kanałowym warto poobserwować ząb, czy na pewno nie daje już żadnych dolegliwości bólowych. Kiedy mamy już pewność, że nie ma stanu zapalnego podejmujemy decyzję o ostatecznym wypełnieniu kanału, a często możemy również założyć wypełnienie i odbudować koronę zęba.
Może się zdarzyć, że kanału nie da się opracować pod kontrolą tylko wzroku i zdjęcia RTG/RVG, wtedy musimy skorzystać z mikroskopu – używając powiększenia pola operacyjnego jesteśmy w stanie usunąć złamane narzędzie z kanału, udrożnić wąskie, zakrzywione i zarośnięte kanały, a także naprawić perforację – zniszczenie korony i kanału w zębie.

The post Endodoncja – leczenie kanałowe appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)

Ekspert