Zdjęcie pierwszych zabiegów dzieci u dentysty

Dzieci u dentysty – pierwsze zabiegi

Napisano przez w Stomatologia05 lutego 2016 Brak komentarzy.

Aby wizyta u dentysty pozytywnie kojarzyła się dzieciom, dobrze jest wykonać zabiegi, które będą łagodne, które nie będą wywoływały bólu, a tym samym strachu przed kolejnymi wizytami, które stopniowo przyzwyczają dziecko do gabinetu stomatologicznego.

Takimi całkowicie bezbolesnymi zabiegami są:

Badanie zębów laserem diagnostycznym Diagnodent pen

Laser Diagnodent pen pozwala na rozróżnienie, czy przebarwienia i plamy na zębach są zmianami odwracalnymi, czy też nieodwracalnymi i czy wymagają interwencji stomatologa. Wczesne wykrycie zmian nieodwracalnych z kolei umożliwia minimalnie inwazyjne leczenie próchnicy i zachowanie jak największej ilości tkanek zęba. Wysoka skuteczność urządzenia, około 90%, pozwala na wykrycie już najmniejszych defektów, np. ognisk demineralizacji czy próchnicy w fazie początkowej. Dla porównania skuteczność innych metod diagnostycznych w wykrywaniu wczesnych faz rozwoju próchnicy, wynosi dla lusterka i zgłębnika – 12%, dla zdjęcia rtg – 15-45%.

Lakowanie zębów

Lakowanie (zwane także uszczelnianiem) polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym lakiem szczelinowym (uszczelniaczem bruzd) zawierającym w swoim składzie związki fluoru. Najczęściej lakuje się zagrożone próchnicą zęby szóste (pierwsze trzonowce stałe), które pojawiają się ok. 6. roku życia za ostatnimi zębami mlecznymi.

Ważne jest, żeby:
– przed lakowaniem skontrolować zęby laserem diagnostycznym Diagnodent pen po to, żeby nie zalakować niewidocznej gołym okiem próchnicy,
– zabieg wykonać zaraz po wyrżnięciu się zębów (najczęściej do 3. miesięcy) – ząb uszczelniany musi być na tyle wyrżnięty, aby można go było odizolować od wilgotnego środowiska jamy ustnej,
– tak zabezpieczone zęby kontrolować co 6 miesięcy.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów polega na pokryciu dokładnie oczyszczonych wszystkich powierzchni wszystkich zębów zarówno mlecznych, jak i stałych, preparatami (lakierami) zawierającymi fluor, dzięki czemu stają się one mniej podatne na próchnicę. Lakier utrzymuje się na powierzchniach zębów od kilku godzin do kilku tygodni, zapewniając lepsze wchłanianie jonów fluorkowych do szkliwa zębów.

Zabieg wykonuje się 2-4 razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią, w celu zapobiegania próchnicy u dzieci, remineralizacji (naprawy) ognisk próchnicy początkowej i przebarwień, zapobiegania próchnicy wokół wypełnień, czy w trakcie leczenia ortodontycznego aparatami stałymi i ruchomymi.

Czy wiesz, że:

– W przypadku złamania urazowego zęba, im szybciej się zgłosi do lekarza i rozpocznie leczenie, tym większe szanse na uratowanie zęba, a odłamany fragment zęba lub całego wybitego zęba najlepiej do czasu wizyty przechować w jamie ustnej dziecka lub w mleku?

– U dzieci próchnica zębów i choroby miazgi zębów najczęściej nie dają dolegliwości bólowych? Ból zęba pojawia się zwykle wtedy, gdy proces chorobowy jest już zaawansowany i często nie można już uratować zęba.

– Pierwsze zęby stałe pojawiają się około 6. r.ż. i są to albo „jedynki”, które pojawiają się po wypadnięciu odpowiadających im zębów mlecznych, albo pierwsze zęby trzonowe – „szóstki”, które pojawiają się za ostatnim zębem mlecznym.

– W okresie rozwoju płodowego odżywianie matki wpływa na kształtowanie i mineralizację zarówno zębów mlecznych, jak i stałych.

– Specyficzna budowa zębów mlecznych i świeżo wyrżniętych zębów stałych (m.in. gorsza mineralizacja oraz cienkie szkliwo i zębina) sprzyja rozwojowi próchnicy, która przebiega znacznie szybciej niż u dorosłych? Dlatego wizyty kontrolne powinny być przeprowadzane co 3 miesiące.

O autorze