Zdjęcie przedstawia pierwszą wizytę dziecka u dentysty

Dzieci u dentysty – pierwsza wizyta

Napisano przez w Stomatologia04 lutego 2016 Brak komentarzy.

Aby wizyta u stomatologa była dla dzieci ciekawym i niekoniecznie związanym z bólem przeżyciem, dobrze jest odwiedzić gabinet odpowiednio wcześniej w celu przyzwyczajenia dziecka do miejsca oraz nawiązania lepszego kontaktu pomiędzy lekarzem i małym pacjentem.

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Prawidłowy przebieg pierwszej wizyty w miłej i niekojarzącej się z bólem atmosferze to niezwykle istotny czynnik kształtujący późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego. Służy zapoznaniu się młodych pacjentów z gabinetem i personelem medycznym. Podczas tej wizyty lekarz, często w formie zabawy, oswaja dziecko z urządzeniami stomatologicznymi. Dzięki temu gabinet staje się dla niego miejscem kojarzonym z zabawą i miłym spędzeniem czasu.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Nie mówmy mu, że nic nie będzie bolało, bo sugerujemy tym samym, że coś może boleć, a to wywołuje strach. Powiedzmy raczej, że idziemy do pani doktor, która zna się na ząbkach i chce zobaczyć, czy dziecko ma ładne ząbki lub że chcemy pochwalić się nową szczoteczką do zębów i sposobem czyszczenia zębów.
Można powiedzieć, że dziecko jest na tyle duże, że zasługuje na to, żeby chodzić do dentysty tak, jak rodzice. Jest to wizyta taka, jak wyjście do fryzjera.

Jak przygotować siebie do pierwszej wizyty dziecka?

Odłóżmy na bok zdenerwowanie, bo dzieci szybko wyczują, że coś jest nie tak. Niech dziecku towarzyszy opiekun opanowany, z dozą autorytetu i jednocześnie ciepła. Pamiętajmy, że stomatolog ma czasem dwóch pacjentów: małego na fotelu i dużego nad sobą, co często utrudnia i wydłuża pracę.

Czy być z dzieckiem w gabinecie, czy też nie?

Małe dzieci (2-3 lenie), ze względu na silną więź emocjonalną z matką, najczęściej przyjmowane są w jej obecności, mogą siedzieć u niej na kolanach.
Większe dzieci potrafią się same zmobilizować i wytrzymać cały zabieg bez obecności rodziców – mogą też potraktować to jako uznanie dla swojej „dorosłości”.

Dlaczego warto dbać o zęby mleczne?

– Mając zdrowe zęby dziecko prawidłowo żuje, co wpływa na dalsze trawienie pokarmu.
– Zapewniają miejsce dla uzębienia stałego i stymulują prawidłowy rozwój kości szczęk i mięśni twarzy.
– Pomagają w uczeniu się mowy.
– Nadają twarzy ładny wygląd i sprzyjają swobodnemu uśmiechowi, który również dla dzieci jest ważny.
– Zdrowe uzębienie stwarza zdrowe środowisko dla uzębienia stałego.
– Stany zapalne w kości pod zębami mlecznymi mogą doprowadzić do uszkodzenia zawiązków zębów stałych.

Jeżeli skutecznie zadba się o zęby dzieci, zaoszczędzi się im w przyszłości wielu niemiłych doznań i ustrzeże je przed skomplikowanym, długotrwałym i kosztownym leczeniem w życiu dorosłym.

O autorze