Zdjęcie małego dziecka na plaży w okularach

Czy dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne?

Napisano przez w Okulistyka23 lipca 2014 Brak komentarzy.

Dzieci znajdują się w grupie ryzyka uszkodzenia struktur oka poprzez promieniowanie słoneczne. Negatywny wpływ ultrafioletu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, dlatego już od najmłodszych lat warto nosić okulary przeciwsłoneczne ze sprawdzonymi filtrami.

Najważniejsze są pierwsze lata życia. Dzieci uwielbiają patrzeć na słońce nie wiedząc, że może to być niebezpieczne. Promieniowanie UV jest niewidzialne, a jego działanie na struktury oka nie jest odczuwane natychmiast. Skutki kumulują się przez lata. Każdy z nas wie, że wychodząc na słońce warto użyć kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Chronimy swoje ciało używając odpowiednich kosmetyków. O oczach zapominamy i zostawiamy je bez ochrony.

Pierwszym filtrem ochronnym oka jest rogówka. Drugim jest soczewka – absorbuje większość docierającego promieniowania UV, jednak jest to czynnik sprzyjający rozwojowi zaćmy. Ostatecznie promieniowanie dociera do siatkówki, co w wyniku długotrwałej ekspozycji i reakcji fotochemicznych może prowadzić do jej uszkodzenia.

Najbardziej niebezpieczne dla oka jest światło niebieskie i niebiesko-fioletowe, szczególnie w połączeniu z promieniowaniem cieplnym. Rogówka i soczewka pochłaniają część ultrafioletu. Pozostała część światła uszkadza siatkówkę oka.

Najważniejsze są pierwsze lata życia, ponieważ oko nie jest jeszcze całkowicie rozwinięte i nie ma pełnej zdolności blokowania promieniowania UV. W dzieciństwie soczewka jest najbardziej przepuszczalna dla światła. Z czasem ta struktura robi się bardziej odporna na promieniowanie słoneczne, dzięki czemu w mniejszym stopniu przepuszcza je na siatkówkę. Dzieci są najbardziej narażone na szkodliwe działanie UV, a około 80% ekspozycji przypada na okres przed dwudziestym rokiem życia.

Skutki działania UV:

  • skrzydlik – chorobowa zmiana przedniego odcinka gałki ocznej polegająca na zgrubieniu spojówki w wewnętrznym kąciku oka;
  • zaćma – zmętnienie soczewki spowodowane między innymi długotrwałą ekspozycją na promieniowanie UV;
  • starcze zwyrodnienie siatkówki, które polega na uszkodzeniu plamki żółtej (AMD). Prowadzi do utraty widzenia centralnego i w związku z tym znacznego pogorszenia widzenia.

Najlepsza ochrona wzroku dziecka to okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Wskazany jest dodatkowy filtr polaryzacyjny i powłoka antyrefleksyjna. Soczewki okularowe dla dzieci powinny być lekkie i wykonane z materiału o wysokiej wytrzymałości. Oprawki powinny być wygodne i dopasowane do twarzy dziecka. Dzieci z wadą wzroku powinny mieć okulary z soczewkami korekcyjnymi.

Należy jak najwcześniej zadbać o właściwą ochronę oczu dzieci i nie narażać ich wzroku na szkodliwe działanie słońca.

O autorze

Wiktoria Zwinczewska

Okulista, Lekarz medycyny naturalnej