Dyskopatia lędźwiowa – problem ludzi młodych

Ekspert Marcin Kubiak • 30 lipca 2015 • Komentarze:

Dyskopatia lędźwiowa, inaczej przepuklina krążka międzykręgowego jest częstym problemem ludzi młodych i w średnim wieku.

Dyskopatia jest ogólnym określeniem różnych procesów chorobowych, które mogą wystąpić w obrębie krążka (dysku) międzykręgowego. Procesy patologiczne powodowane są m.in. zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi, urazami. Głównie wskutek urazu może nastąpić wypadnięcie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego.

Czym jest krążek międzykręgowy?

Krążek międzykręgowy znajduje się między sąsiadującymi ze sobą kręgami. Posiada strukturę elastyczną, nie kostną. Składa się z pierścienia włóknistego i znajdującego się w środku jądra miażdżystego. W naturalnych warunkach obciążenie na krążek międzykręgowy w pozycji pionowej ciała pada bardziej na jego tylną część i zapobiega wysuwaniu się krążka wraz z jądrem w kierunku kanału kręgowego. W odcinku lędźwiowym krążki międzykręgowe stanowią 33% jego długości. Największe obciążenie przypada na segmenty L4 (krąg czwarty odcinka lędźwiowego) i L5 (krąg piąty odcinka lędźwiowego) i są to miejsca najczęstszych uszkodzeń. Krążek przemieszcza się w stronę kanału kręgowego lub bocznie w kierunku otworów międzykręgowych skąd wychodzą nerwy rdzeniowe, które są uciskane.

Przyczyny

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia przepukliny bywa często wysiłek fizyczny, czyli praca połączona z nadmiernym schylaniem się i dźwiganiem ciężarów. Choroba zaczyna się epizodami, występuje zwykle ostry ból po dźwignięciu ciężkiego przedmiotu lub wykonaniu gwałtownego ruchu tułowia. Dołączają się do tego silne bóle korzeniowe, promieniujące do pośladka i wzdłuż tylno-bocznej strony uda. Proces chorobowy może się pojawiać również w sposób powolny, a pierwszymi niepokojącymi objawami są „mrowienia” na nodze, ból przeciążeniowy w obrębie lędźwi, ból w czasie dłuższego siedzenia, przy schylaniu się i pracy fizycznej.

Przebieg choroby charakteryzuje się nawrotami dolegliwości, pomiędzy dłuższymi lub krótszymi okresami poprawy.

Leczenie w okresie ostrym polega na układaniu w pozycjach zmniejszających dolegliwość, mobilizowaniu i manipulowaniu w odpowiednim segmencie oraz podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadku bólów przewlekłych niezbędne są zabiegi terapii manualnej, gdyż nie leczony krążek prędzej czy później ulegnie większemu uszkodzeniu, co często kończy się zabiegiem operacyjnym.

 

Ekspert

Komentarze: (0)

Ekspert