Drętwienie ręki

Ekspert Michał Pawlikowski • 28 listopada 2015 • Komentarze:

Przyczyną drętwienia rąk i palców jest drażnienie splotu ramiennego lub poszczególnych nerwów przez określone struktury (np. dysk, mięsień). Konflikt ten może występować w różnych miejscach na przebiegu nerwów, a lokalizacja tych miejsc jest kluczowa podczas rehabilitacji.

Nerw może być drażniony na poziomie kręgosłupa, wtedy przyczyną jest przepuklina jądra miażdżystego, uciskająca korzeń nerwowy (dyskopatia). W tej okolicy nerw może być drażniony również przez osteofity czyli narośla powstałe w wyniku zwyrodnień. Kolejnym miejscem konfliktu może być okolica pomiędzy szyją a barkiem, czyli zespół górnego otworu klatki piersiowej. W tym przypadku nerw drażniony jest przez mięśnie pochyłe szyi lub przez mięsień piersiowy mniejszy.

Dolegliwość ta polega na skróceniu poszczególnych mięśni, które przebiegają blisko nerwów. Pomiędzy mięśniem pochyłym przednim i środkowym przebiega splot ramienny. Struktury te leżą bardzo blisko siebie, a napięcie mięśni pochyłych zmienia ich ułożenie i w konsekwencji dochodzi do naciskania przez nie splotu ramiennego, co może być odczuwane m. in. jako drętwienie ręki lub palców.

Kolejnym mięśniem, który może wywoływać drętwienie jest mięsień piersiowy mniejszy. Mięsień ten przebiega zaraz nad splotem ramiennym, a pod tym splotem znajduje się klatka piersiowa. Napięcie mięśnia piersiowego mniejszego powoduje dociśnięcie splotu ramiennego do klatki piersiowej i w wyniku tego dochodzi do zaburzenia pracy nerwów. Cechą charakterystyczną w tym przypadku jest ból i drętwienie w różnych miejscach na kończynie górnej, nasilający się podczas uniesienia ramienia do góry. Ucisk nerwów w tej okolicy jest bardzo popularną dolegliwością.

Ostatnim miejscem, które może zaburzać pracę nerwów jest nadgarstek. Wywołuje to dolegliwość zwaną zespołem cieśni nadgarstka. W tym przypadku problem polega na długotrwałym ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Cechy charakterystyczne w tym zespole to mrowienie kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego. Objawy nasilają się podczas zgięcia nadgarstka i utrzymania tej pozycji przez kilkanaście sekund.

The post Drętwienie ręki appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)