Dokonywanie wyborów – czy istnieją dobre lub złe decyzje?

Ekspert Magdalena Kowalska-Herdzik • 3 marca 2016 • Komentarze:

Już od najmłodszych lat jesteśmy przygotowywani do dokonywania wyborów. Najpierw rodzice uczą nas zasad i reguł poruszania się po świecie, abyśmy mogli rozpoznawać, co jest dla nas dobre a co złe, co nam szkodzi a co nie. Z czasem do wspomnianych reguł dochodzą osobiste doświadczenia, przez co świat staje się jeszcze bardziej zrozumiały.

Kiedy młody człowiek staje się coraz bardziej niezależny – w sensie mentalnym naturalną rzeczą jest pojawienie się własnej perspektywy na świat, wtedy do głosu dochodzą osobiste wartości i przekonania, które są jak personalny GPS pomagający w podejmowaniu różnego rodzaju decyzji.

Czy dokonywanie wyborów jest trudne? Czy istnieją złe decyzje?

W swoim gabinecie napotykam wiele osób, które obawiają się podjęcia ważnej dla nich decyzji. Bywa, że strach jest tak paraliżujący, że nie widzą oni żadnej innej perspektywy wyjścia ze swojej sytuacji. Wolą pozostać w tzw. zawieszeniu, mając nadzieję, że ta postawa odwiedzie ich od kosztów podjętej decyzji. Nic bardziej mylnego, koszty pojawią się prędzej czy później i ostatecznie to od tych osób zależy, jakie nadadzą temu zdarzeniu znaczenie – pozytywne czy negatywne.

Czy można uniknąć złych decyzji?

Z perspektywy psychologicznej nie ma czegoś takiego jak zła decyzja, bowiem każda decyzja niesie za sobą cenne doświadczenie, które jest niezbędne do tego, aby móc rozwijać się i podejmować jak najlepsze dla nas wybory. Tylko wtedy, kiedy zadamy sobie pytanie czego nas dana decyzja nauczy, spowodujemy, że z przeszłości naszą uwagę przeniesiemy w przyszłość. Nasz mózg będzie szukał zastosowania do tej nauki i na pewno ją znajdzie, jeśli nie dziś – to jutro.

Dlatego, zamiast obawiać się podejmowania decyzji, proponuję włączyć ciekawość i odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie – czego nowego może nauczyć nas to nowe doświadczenie? Każda decyzja jest lekcją, którą zastosujemy w przyszłości, gdyż to właśnie decyzje budują nasze doświadczenie, pewność siebie, charakter, a także wartości życiowe.

I na koniec najważniejsze – warto pamiętać o tym, aby podjęta decyzja była decyzją, za którą będziemy brać całkowitą odpowiedzialność. Miejcie odwagę być bohaterami swojej osobistej historii i twórzcie ją z dumą.

The post Dokonywanie wyborów – czy istnieją dobre lub złe decyzje? appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)

Ekspert