Zdjęcie przedstawia pierwszą wizytę dziecka u dentysty

Dlaczego trzeba leczyć zęby mleczne?

Napisano przez w Stomatologia06 września 2016 Brak komentarzy.

Z uwagi na tymczasowość zębów mlecznych w procesie rozwoju dziecka, problemy uzębienia mlecznego są często niesłusznie bagatelizowane. Tymczasem zarówno zęby stałe, jak i mleczne narażone są na ryzyko wystąpienia próchnicy i innych chorób uzębienia. Nie tylko trzeba je czyścić, ale także, gdy pojawiają się niepokojące objawy, leczyć.

Zęby mleczne posiadają mniejszą ochronę przed bakteriami i są bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe, ponieważ zawierają mniej minerałów. Warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o profilaktyce i zapobieganiu próchnicy zębów mlecznych. Pomoże to uniknąć wielu dolegliwości oraz dodatkowych kosztów.

Zęby mleczne są podstawą prawidłowego kształtowania się zgryzu

Poprawnie zachowane mleczaki, które w sposób naturalny są zastępowane przez zęby stałe, gwarantują odpowiednie umiejscowienie uzębienia w szczęce i żuchwie. Rozwój próchnicy i konieczność przedwczesnego usunięcia zębów mlecznych może prowadzić do wad zgryzu, które w późniejszym czasie będą wymagały drogiego leczenia ortodontycznego.

Próchnica z mleczaków zaraża zęby stałe

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy nieleczone zęby mleczne sąsiadują w jamie ustnej ze „świeżymi” zębami stałymi. Próchnica jest chorobą zakaźną. Nie można wychodzić z założenia, że problem ten zniknie razem z wypadającymi mleczakami. Zakażenie może w łatwy sposób przenieść się na rosnące zęby stałe. Efektem takiego zaniedbania może  być zapalenie miazgi zęba, które w konsekwencji prowadzi do jego usunięcia i konieczności leczenia protetycznego.

Profilaktyka uzębienia mlecznego

O zęby mleczne należy dbać od wczesnego dzieciństwa. Na początku to rodzice muszą pamiętać o higienie jamy ustnej swojej pociechy oraz wyrabiać w niej nawyk regularnego mycia zębów. Na rynku dostępny jest szereg akcesoriów i past przeznaczonych dla dzieci, które pomagają zadbać o odpowiednią ochronę ich zębów.

Konieczna jest również obserwacja uzębienia u dziecka i szybkie reagowanie w przypadku niepokojących zmian. Nawet jeżeli nie widzimy potrzeby odwiedzania stomatologa, warto zabierać dziecko na profilaktyczne kontrole, aby uniknąć niepotrzebnych zabiegów w późniejszym czasie. Dodatkowo wizyta u dentysty może pozwolić na wczesne wykrycie wad zgryzu, co może przyczynić się do uchronienia dziecka przed korekcją ortodontyczną.

O autorze

specjalista stomatologii ogólnej z Centrum Medycznego Falck