Dieta w chorobie Hashimoto. Co mogę jeść, a co wykluczyć?

Ekspert Sylwester Kłos • 29 września 2015 • Komentarze:

Jak już wiadomo Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. Choroba zaliczana do grupy chorób autoimmunologicznych, niestety atakująca cały organizm. Polega ona na tym, że organizm zwraca się przeciwko sobie w dosłownym tych słów znaczeniu. Atak skierowany jest głównie na tarczycę, jednak nikt nie da nam pewności, że organizm nie skieruje antygenów, wobec pozostałych narządów, które z biegiem czasu zostaną uznane przez układ odpornościowy za ciała obce.

Statystyki mówią same za siebie, a mianowicie coraz więcej osób choruje na Hashimoto. Ponadto pacjenci nie wiedzą, jak tej chorobie zapobiegać oraz w jaki sposób ją leczyć. Informacji, jak funkcjonować na co dzień, szukają w Internecie, bo od swojego lekarza otrzymują tylko leki.

Wyłączeniu z diety w chorobie podlegają:

 – zboża zawierające gluten, czyli pszenica, jęczmień, owies i żyto. Produkty pochodzące z pszenicy m.in.: kuskus, kasza manna, bulgur, mąka durum oraz kamut. Ponadto produkty takie jak: jakiekolwiek pieczywo (w tym oczywiście bułka tarta) oraz wszelkie wyroby mączne, czyli: makarony, kopytka, pierogi oraz inne kluski.

pseudozboża, tj.: amarantus, komosa oraz dziki ryż. Jak również ryż biały, brązowy, a także kukurydza, czyli właściwie produkty bezglutenowe, natomiast ze względu na zawartość białek podobnych do glutenu (w ryżu) oraz dużych ilości skrobii i modyfikacji genetycznych (w kukurydzy), należy wyłączyć owe produkty z diety osób chorych na Hashimoto.

 – rośliny strączkowe: wszystko z powodu obecności w tego typu produktach lektyn, negatywnie wpływających na nasz organizm.

– nabiał: w tym m.in.: mleko, sery, maślanka, jogurt oraz kefir i masło, ze względu na bardzo słabą jakość ogólnodostępnych produktów.

– rośliny psiankowate: m.in.: pomidor, ziemniak, bakłażan, jagody goji, oraz papryka i tytoń. Zatem zabrania się palenia tytoniu chorym na Hashimoto.

rośliny krzyżowe, tj.: kalafior, kapusta, brokuł – ich spożywanie wzbudza obawy u osób chorych na Hashimoto. Uważam, że pozytywów dla organizmu z ich jedzenia jest więcej, niż ewentualnych zagrożeń. Wyłączenie tej grupy produktów z diety powinno nastąpić jako ostatnie.

pozostałe produkty: pestki dyni, sezamu, słonecznika oraz siemienia lnianego, a także orzechy. Ponadto wszelkie produkty zawierające w swoim składzie syrop glukozowo-fruktozowy, jak również słodzone cukrem, słodzikami, tymi naturalnymi oraz syntetycznymi. Zrezygnować należy ze spożywania alkoholu, picia kawy i herbaty.

Należy włączyć do diety, a zatem spożywać

Jako dietetyk, nieustannie spotykający się w swojej pracy z pacjentami chorymi na Hashimoto, zalecam spożywać: dobrej jakości mięso bez rezygnacji z dziczyzny oraz podrobów, oczywiście jaja oraz maksymalną ilość warzyw, które dostarczą węglowodanów oraz niezbędnych witamin i minerałów. Dietę wzbogacamy w tłuszcze tj.: kokos, awokado, oliwa z oliwek, ogórecznik, wiesiołek, a także tłuszcz gęsi. Chorując na Hashimoto można spożywać ryby, jednak nie zbyt często.

Z czasem sukcesywnie (jednak każdy organizm w indywidualnym dla siebie czasie), pod ścisłym nadzorem dietetyka, istnieje możliwość włączenia do diety owoców, pseudozbóż, wybranych orzechów, czy kaszy jaglanej. U osób ze zdiagnozowaną chorobą Hashimoto, jak i u wszystkich innych, podstawą jest właściwie skomponowana dieta. Zachęcam do wzbogacenia diety w produkty zawierające selen np.: ryby, orzechy brazylijskie.

Jaka powinna być dieta w Hashimoto?

Musi w głównej mierze być spersonalizowana, czyli dostosowana do Twojego organizmu. Ponadto eliminacyjna oraz rotacyjna. Zasobna w składniki odżywcze, a także urozmaicona, właściwie zbilansowana, jak również profilaktyczna i przeciwzapalna. Wato wspomnieć o tym, aby dostarczała wartościowego białka i prebiotyków.

The post Dieta w chorobie Hashimoto. Co mogę jeść, a co wykluczyć? appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)

Ekspert