Zdjęcie osoby, której służy dieta hashimoto

Dieta w chorobie Hashimoto. Co mogę jeść, a co wykluczyć?

Napisano przez w Dietetyka, Zdrowie29 września 2015 Brak komentarzy.

Jak już wiadomo, Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. Choroba zaliczana do grupy chorób autoimmunologicznych, niestety atakująca cały organizm. Polega ona na tym, że organizm zwraca się przeciwko sobie w dosłownym tych słów znaczeniu. Atak skierowany jest głównie na tarczycę, jednak nikt nie da nam pewności, że organizm nie skieruje antygenów, wobec pozostałych narządów, które z biegiem czasu zostaną uznane przez układ odpornościowy za ciała obce. Niniejszy artykuł wyjaśnia zagadnienie diety Hashimoto – co pacjent powinien jeść, a co nie powinno znaleźć się w jego jadłospisie.

Statystyki mówią same za siebie, a mianowicie coraz więcej osób choruje na Hashimoto. Ponadto pacjenci nie wiedzą, jak tej chorobie zapobiegać oraz w jaki sposób ją leczyć. Informacji, jak funkcjonować na co dzień, szukają w Internecie, bo od swojego lekarza otrzymują tylko leki.

Wyłączeniu z diety w chorobie Hashimoto podlegają:

 – zboża zawierające gluten, czyli pszenica, jęczmień, owies i żyto. Produkty pochodzące z pszenicy m.in.: kuskus, kasza manna, bulgur, mąka durum oraz kamut. Ponadto produkty takie jak: jakiekolwiek pieczywo (w tym oczywiście bułka tarta) oraz wszelkie wyroby mączne, czyli: makarony, kopytka, pierogi oraz inne kluski.

pseudozboża, tj.: amarantus, komosa oraz dziki ryż. Jak również ryż biały, brązowy, a także kukurydza, czyli właściwie produkty bezglutenowe, natomiast ze względu na zawartość białek podobnych do glutenu (w ryżu) oraz dużych ilości skrobii i modyfikacji genetycznych (w kukurydzy), należy wyłączyć owe produkty z diety osób chorych na Hashimoto.

 – rośliny strączkowe: wszystko z powodu obecności w tego typu produktach lektyn, negatywnie wpływających na nasz organizm.

– nabiał: w tym m.in.: mleko, sery, maślanka, jogurt oraz kefir i masło, ze względu na bardzo słabą jakość ogólnodostępnych produktów.

– rośliny psiankowate: m.in.: pomidor, ziemniak, bakłażan, jagody goji, oraz papryka i tytoń. Zatem zabrania się palenia tytoniu chorym na Hashimoto.

rośliny krzyżowe, tj.: kalafior, kapusta, brokuł – ich spożywanie wzbudza obawy u osób chorych na Hashimoto. Uważam, że pozytywów dla organizmu z ich jedzenia jest więcej, niż ewentualnych zagrożeń. Wyłączenie tej grupy produktów z diety powinno nastąpić jako ostatnie.

pozostałe produkty: pestki dyni, sezamu, słonecznika oraz siemienia lnianego, a także orzechy. Ponadto wszelkie produkty zawierające w swoim składzie syrop glukozowo-fruktozowy, jak również słodzone cukrem, słodzikami, tymi naturalnymi oraz syntetycznymi. Zrezygnować należy ze spożywania alkoholu, picia kawy i herbaty.

Należy włączyć do diety Hashimoto, a zatem spożywać

Jako dietetyk, nieustannie spotykający się w swojej pracy z pacjentami chorymi na Hashimoto, zalecam spożywać: dobrej jakości mięso bez rezygnacji z dziczyzny oraz podrobów, oczywiście jaja oraz maksymalną ilość warzyw, które dostarczą węglowodanów oraz niezbędnych witamin i minerałów. Dietę wzbogacamy w tłuszcze tj.: kokos, awokado, oliwa z oliwek, ogórecznik, wiesiołek, a także tłuszcz gęsi. Chorując na Hashimoto można spożywać ryby, jednak nie zbyt często.

Z czasem sukcesywnie (jednak każdy organizm w indywidualnym dla siebie czasie), pod ścisłym nadzorem dietetyka, istnieje możliwość włączenia do diety owoców, pseudozbóż, wybranych orzechów, czy kaszy jaglanej. U osób ze zdiagnozowaną chorobą Hashimoto, jak i u wszystkich innych, podstawą jest właściwie skomponowana dieta. Zachęcam do wzbogacenia diety w produkty zawierające selen np.: ryby, orzechy brazylijskie.

Jaka powinna być dieta Hashimoto?

Musi w głównej mierze być spersonalizowana, czyli dostosowana do Twojego organizmu. Ponadto eliminacyjna oraz rotacyjna. Zasobna w składniki odżywcze, a także urozmaicona, właściwie zbilansowana, jak również profilaktyczna i przeciwzapalna. Wato wspomnieć o tym, aby dostarczała wartościowego białka i prebiotyków.