Diastema – czy to tylko problem estetyczny?

Ekspert Ewa RobakOrtodoncja • 22 października 2014 • Komentarze:

Piękny uśmiech osób znanych z telewizji i pierwszych stron gazet powoduje, że coraz więcej pacjentów zgłasza się do stomatologa z problemami natury estetycznej. Dążenie do uzyskania idealnego uśmiechu to marzenie wielu osób, które z  pomocą doświadczonego specjalisty można zrealizować.

 

ident

Jednym z czynników zaburzających uśmiech idealny może być diastema – przerwa pomiędzy zębami siecznymi, czyli jedynkami. Może dotyczyć ona zarówno zębów górnych, jak i dolnych, czasem jest tak niewielka, że prawie niewidoczna, czasem natomiast spędza sen z powiek stanowiąc poważny problem natury estetycznej.

Dlaczego powstaje diastema?

Przyczyn powstania i rodzajów diastemy może być kilka. Wyróżniamy diastemę:

  • prawdziwą, spowodowaną przez przerost wędzidełka wargi górnej lub dolnej
  • rzekomą, spowodowaną zaburzeniami związanymi z zębami siecznymi bocznymi (tzw. małe dwójki lub nawet, w ekstremalnych przypadkach, ich brak i w konsekwencji rozsunięcie jedynek)
  • fizjologiczną, obecną w okresie dojrzewania, poprzedzającą wyrznięcie się zębów siecznych bocznych, która zanika wraz z wyrzynaniem się kolejnych grup zębowych

Małe przerwy między jedynkami, które nie stanowią poważnych nieprawidłowości, często nie wymagają leczenia, a decyzja o ich zamknięciu należy jedynie do pacjenta. Coraz częściej pojawia się opinia, że diastema jest „trendy” i dodaje atrakcyjności jej posiadaczowi, dlatego nie wszyscy decydują się na usunięcie tej szpary. Uważa się, że leczenie diastemy konieczne jest, abstrahując od względów czysto estetycznych, kiedy ta przekracza 2mm, a także towarzyszą jej inne zaburzenia zgryzu, np. brak zawiązków siekaczy bocznych.

Jak zlikwidować diastemę?

Terapia uzależniona jest od przyczyny diastemy, a do dyspozycji mamy różne metody:

  • niewielką przerwę możemy zamknąć materiałem kompozytowym, dedykowanym do wypełnień estetycznych, który nie wymaga to szlifowania zębów i zapewnia bardzo dobry efekt estetyczny. Jeżeli pacjent  pali, spożywa duże ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina,  należy wziąć pod uwagę ryzyko przebarwienia się takich wypełnień po kilku latach ich użytkowania, stąd konieczne będą regularne wizyty kontrolne
  • gdy diastemie nie towarzyszy inna wada zgryzu, można zamknąć ją również za pomocą licówek porcelanowych, jako alternatywy dla wypełnień kompozytowych, które nie są podatne na przebarwienia, jednak często wymagają niewielkiego szlifowania zębów (zazwyczaj w obrębie szkliwa)
  •  u pacjentów z dużą diastemą, z towarzyszącymi innymi zaburzeniami zgryzu, kiedy zamknięcie jej wiązałoby się z koniecznością znacznego poszerzenia zębów, co daje niezadowalający efekt estetyczny (szerokie jedynki z zaburzonymi proporcjami), polecane jest leczenie ortodontyczne

 Przed podjęciem decyzji jaką metodą zlikwidować diastemę, konieczne jest szczegółowe badanie stomatologiczne, połączone z analizą estetyczną uśmiechu, pozwalające wybrać optymalną metodę leczenia.

Ewa Robak – stomatolog, Warszawa

Ekspert

Ewa Robak stomatolog, protetyk stomatologiczny lek. dent.

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)