Zdjęcie kobiety z depresją i obniżonym nastrojem

Depresja i obniżony nastrój

Napisano przez w Psychologia20 grudnia 2015 Brak komentarzy.

Depresja to stan smutku i cierpienia. Osoby chorujące na depresję muszą wkładać wiele wysiłku w to, żeby na co dzień funkcjonować, chodzić do pracy czy zajmować się domem. Depresja kojarzy się nam głównie ze smutkiem i przygnębieniem, ale równie często osoby jej doświadczające mają problemy z koncentracją, ze snem, czują się zmęczone lub wyczerpane fizycznie. Często zdarzają się też stany obniżonego nastroju, kiedy nie ma pełnej diagnozy depresji, jednak osoba czuje się źle i poszukuje pomocy. Depresja i stany obniżonego nastroju wpływają negatywnie na wszystkie dziedziny życia.

Jeśli podejrzewacie Państwo, że to wasz problem chcecie Państwo dokonać zmiany i macie poczucie, że potrzebna jest Wam profesjonalna pomoc to warto rozważyć spotkanie z psychologiem-psychoterapeutą. W przypadku dużego nasilenia problemu tj.: ciężkiej depresji, szczególnie jeśli nasilone są myśli samobójcze, nieodzowna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą.

Psychoterapia depresji trwa od 12 do 20 tygodni w zależności od nasilenia problemu. Farmakoterapia trwa zwykle dłużej, jednak warto pamiętać, że współczesne leki przeciwdepresyjne, są zwykle dobrze tolerowane przez pacjentów i nie uzależniają. W sytuacji ciężkiej depresji często łączy się psychoterapię i farmakoterapię.

Jak poznać czy to depresja?

Już kilka z poniższych objawów obecnych przez 2 tygodnie może świadczyć o depresji 1:

  • Państwa nastrój jest obniżony przez większą część dnia, jesteście nieustannie smutni;
  • jesteście bardziej wybuchowi lub drażliwi niż zazwyczaj;
  • rzeczy, które dotychczas Was interesowały nie są już atrakcyjne, być może w ogóle zrezygnowaliście ze swojego hobby;
  • macie problemy z koncentracją oraz z podejmowaniem decyzji;
  • dręczy Państwa poczucie winy;
  • w ostatnim czasie Państwa waga wzrosła lub obniżyła się i nie było to związane ze zmianą diety;
  • macie problemy ze snem, śpicie zbyt dużo lub zbyt mało i nie jest to spowodowane czynnikami zewnętrznymi;
  • macie poczucie nieustannego zmęczenia;
  • macie poczucie, że chcielibyście uciec a w trudniejszych chwilach pojawiają się myśli o odebraniu sobie życia;

Uwaga! Nie wszystkie te objawy muszą wystąpić u jednej osoby. Już kilka z nich może świadczyć o tym, że zmagacie się Państwo z poważnym problemem. Powyższy opis ma charakter informacyjny i nie może stanowić podstawy do rozstrzygania o diagnozie.

Co wiemy o depresji?

Depresja ma charakter nawracający.

Na depresję w ciągu swojego życia zachoruje ok. 25% kobiet i 10 % mężczyzn. W danej chwili cierpi na nią od 7 do 10% osób. Depresja jest zaburzeniem mającym charakter nawracający. 50% osób, które wyzdrowiały po pierwszym epizodzie doświadczy nawrotu depresji. Z kolei 70-80% osób, które doświadczyły dwóch epizodów depresji w ciągu swojego życia będzie miało nawrót. 

Czasami osoby doświadczające depresji żywią przekonanie, że depresja jest oznaką słabości, powyższe dane pokazują, że to przekonanie nie jest prawdziwe. Jest to po prostu stan jakiego doświadcza wielu ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Przyczyny depresji

Przyczyn depresji jest bardzo wiele. Wiemy jednak, że częściej zapadają na nią osoby, które doświadczyły utraty rodzica lub ważnego opiekuna we wczesnych latach życia. Czasem depresja jest reakcją na zmiany w życiu, zarówno zmiany na gorsze, zmiany neutralne, ale też zmiany na lepsze np.: utrata pracy, poronienie, śmierć bliskiej osoby, zmiana miejsca zamieszkania, przejście na emeryturę, ciąża, pojawienie się nowego członka rodziny, a nawet awans w pracy. Czasami depresja jest wynikiem przemęczenia, stresu a czasami przychodzi nieoczekiwanie i nie potrafimy zidentyfikować przyczyny.

Niezależnie jednak od przyczyny depresji możemy ją skutecznie leczyć. Jedną z najlepszych form psychoterapii depresji jest oparta na dowodach naukowych terapia poznawczo-behawioralna, pozytywne efekty osiągają też osoby korzystające z terapii behawioralnej, interpersonalnej a w przypadku kiedy osoba doświadcza epizodów nawracających warto skorzystać z terapii depresji opartej na uważności („Mindfulness”).

Jak terapia może pomóc?

Depresja jest zaburzeniem, które przemija (np.: nawet nieleczona depresja mija po ok. 6 -9 miesiącach), ale jest to zaburzenie nawracające tzn.: takie, które może powrócić w kolejnej sytuacji wyczerpania. Dlatego warto skorzystać z psychoterapii, która nie tylko skraca czas trwania obecnego epizodu depresji, ale daje też długofalowe efekty: w trakcie spotkań z terapeutą uczymy się jak radzić sobie w kolejnej sytuacji kryzysowej. 75 % osób, które ukończyły terapię poznawczo-behawioralną przez 6 kolejnych lat nie doświadcza nawrotu depresji. 3 

Udana terapia pierwszego epizodu depresji zmniejsza ryzyko zachorowania w kolejnych latach. Terapia może Państwu pomóc pokonać depresję, poprzez zidentyfikowanie depresyjnych schematów myślenia i szukanie nowych, racjonalnych i bardziej adaptacyjnych sposobów oceniania rzeczywistości. Innymi obszarami pracy jest praca nad emocjami oraz planowanie wspólnie z terapeutą takich aktywności, które przyniosą zmianę samopoczucia na lepsze.

Skuteczność psychoterapii depresji

Psychoterapia poznawczo-behawioralna, jest rekomendowaną formą leczenia depresji. W wielu badaniach klinicznych potwierdzono jej skuteczność. Ta forma psychoterapii jest terapią rekomendowaną w przypadku diagnozy depresji m.in.: przez narodowy instytut zdrowia w Wielkiej Brytanii (National Institute for Health and Care Excellence w nice.org.uk) oraz Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (American Psichological Association apa.org.)

Wiele wyników badań pokazuje, że osoby po terapii poznawczo-behawioralnej osiągają większą poprawę niż osoby z innych grup: oczekujących na terapię, korzystających z innych form terapii lub stosujących farmakoterapię. Poniżej prezentowane dane uwzględniają wyniki 332 badań, w których łącznie wzięło udział 9995 osób w latach 1967-2004. 4

Przeciętna osoba po terapii poznawczo-behawioralnaj uzyskuje większą poprawę niż 79% osób STOSUJĄCYCH PLACEBO LUB OCZEKUJĄCYCH NA TERAPIĘ Przeciętna osoba po terapii poznawczo-behawioralnaj uzyskuje większą poprawę niż 59% osób KORZYSTAJĄCYCH Z INNYCH FORM TERAPII Przeciętna osoba po terapii poznawczo-behawioralnaj uzyskuje większą poprawę niż 65% osób KORZYSTAJĄCYCH Z FARMAKOTERAPII

Warto szukać pomocy

Depresja to poważny problem, natury psychicznej, który wpływa negatywnie na inne dziedziny życia: utrudnia nawiązywanie relacji z innymi i tworzenie satysfakcjonujących związków, uniemożliwia samorealizację w życiu zawodowym i prywatnym, odbiera radość z codziennych drobiazgów. Dlatego warto szukać profesjonalnej pomocy psychologa-psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.

O autorze