Zdjęcie osoby z chorobą depresjii

Depresja – jak leczyć i pomóc choremu?

Napisano przez w Bez kategorii, Psychologia03 września 2019 Brak komentarzy.

Depresja to jedno z zaburzeń psychicznych, które coraz częściej dotyka społeczeństwo. To choroba realna, skalą występowania porównywana do przeziębienia. Niestety rzadko podejmuje się temat depresji w mediach, przez co krąży wokół niej mnóstwo przykrych stereotypów, a przecież przez specjalistów określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Jak leczyć depresję i radzić sobie z myślami oraz emocjami na co dzień

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia podała do oficjalnej wiadomości, iż z depresją zmaga się obecnie ponad 350 milionów ludzi w skali międzynarodowej. Co więcej, choroba nie zwalnia tempa. Ponadto tylko połowa z osób, które zmagają się z depresją, trafia do właściwych specjalistów, a więc psychoterapeuty, psychologa czy psychiatry. Reszta nie szuka pomocy i walczy z chorobą na własną rękę, co może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Depresja to schorzenie, które nierzadko niesie ze sobą pulę objawów fizycznych, niewskazujących na jej występowanie. Przewlekłe i długoterminowe obniżenie nastroju oraz apatyczność, smutek nie muszą oznaczać depresji, niemniej bardzo często diagnoza jest jednoznaczna.

Zanim zdecydują się na wizytę u specjalisty, wielu ludzi sięga po Test Becka – zestaw 21 pytań, które weryfikują skalę samopoczucia i stanowią swoistą podpowiedź do działania w kierunku leczenia.

Depresja – psychoterapia i psychoedukacja

Psychoterapia to bezsprzecznie najlepsze rozwiązanie w aspekcie walki z depresją. Regularne spotkania w gabinecie u specjalisty to elementarna część zmagań z chorobą. Ponadto psychoterapia wspiera nie tylko walkę z depresją, ale również wielu innych zaburzeń psychicznych. Łamiąc szkodliwe stereotypy, wyjaśnijmy definicję psychoterapii – to przede wszystkim warsztat, trening, spotkanie, które pomaga pacjentom znaleźć rozwiązanie swoich problemów i nauczyć się o sobie rzeczy, które do tej pory były nieznane. Sposób leczenia, odpowiednia technika oraz czas trwania psychoterapii ustala specjalista po zapoznaniu się z rodzajem i stopniem nasilenia depresji. Takie spotkania stymulują do działania, umożliwiają zrozumienie własnych słabości, uczą modyfikacji negatywnego myślenia w pozytywne, pozwalają podnieść jakość życia i znaleźć jego sens oraz komfort funkcjonowania na co dzień. Świetny psychoterapeuta wskaże właściwy kierunek, podpowie, w jaki sposób radzić sobie ze stresem i własnymi emocjami.

Depresja a farmakologia i alternatywne metody leczenia

Istnieją takie rodzaje  depresji, które wymagają wsparcia farmakologicznego. Specjaliści mogą przepisać pacjentom środki antydepresyjne uspokajające, aktywizujące lub uniwersalne w zależności od zapotrzebowania. Dzięki nim objawy choroby zmierzają ku wyciszeniu i całkowitej eliminacji. Należy jednak pamiętać, że wyłącznie aplikacja środków farmakologicznych nie jest w stanie pomóc pacjentowi – psychoterapia jest obligatoryjna i z korzyścią dla osoby w depresji.

Pamiętaj: z depresją można i należy walczyć. Zadbaj o swój komfort psychiczny.