Zdjęcie mężczyzny z problemem rwy kulszowej

Czym właściwie jest rwa kulszowa?

Napisano przez w Fizjoterapia27 marca 2015 Brak komentarzy.

Większość Polaków miało w swoim dorosłym życiu choćby jeden incydent rwy kulszowej. Jednak większość z nich nie rozumie mechanizmu powstanie tego schorzenia. Zatem czym jest rwa? Aby zrozumieć istotę tego schorzenia należy poznać podstawy budowy kręgosłupa.  Kręgosłup jest wielopoziomową tuleją, której główną funkcją jest ochrona biegnącego w niej rdzenia kręgowego. Ponadto między poszczególnymi kręgami znajdują się krążki międzykręgowe, które pełnią funkcję amortyzacyjną. Właśnie uszkodzenia krążka jest przyczyną rwy kulszowej. Krążek międzykręgowy, który popularnie nazywany jest dyskiem składa się z dwóch części – wewnętrznego jądra (które pełni funkcję amortyzacyjną) oraz okalającego pierścienia włóknistego. Podczas przeciążeń kręgosłupa okalający pierścień zaczyna pękać, a jądro zaczyna uwypuklać się w kierunku rdzenia powodując jego kompresje. Zjawisko to nosi nazwę dyskopatii.  Przyjmuje się, że im większy ucisk, tym silniejszy i dalej idący ból będzie występował. Może dojść również do zaburzeń czucia i siły mięśniowej, co jest wynikiem nacisku krążka na rdzeń. Można tą sytuację porównać do nacisku na stary kabel antenowy, podczas którego dochodzi do zniekształceń obrazu na telewizorze. Według literatury dyskopatia dysków L4-S1 są najczęstszym powodem rwy kulszowej. Typowym objawem rwy jest ból biegnący od kręgosłupa, przez biodro, a często aż do stopy.

W przypadku ostrego ataku rwy kulszowej wskazana jest 1-2 dniowa cisza ruchowa. Najlepiej, aby było to leżenie na plecach z nogami zgiętymi w stawie biodrowym oraz kolanowym do 90 stopni. Wskazane jest w tym okresie stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych – natomiast nie są one sposobem na leczenie rwy, a jedynie czynnikiem hamującym odczuwanie bólu. Należy mieć świadomość, że powodem rwy nie jest stan zapalny, lecz uraz mechaniczny, który musi się zregenerować. Najgorszym z możliwych postępowaniem jest wykonywanie przeciążających aktywności mimo objawów bólowych. Może to doprowadzić do nasilenia objawów rwy w szczególności, gdy objawy bólowe są maskowane tabletkami. Często takie postępowanie doprowadzić może do dalszego uszkadzania kręgosłupa, a nawet operacji.

Często zdarza się, że pacjent jest mylnie diagnozowany, ponieważ istnieje parę schorzeń, które bardzo przypominają rwę kulszową. Wśród takich schorzeń znajdują się: fałszywa rwa kulszowa (zespół mięśnia gruszkowatego), uszkodzony mięsień pośladkowy średni czy rwa biodrowa. Diagnostyka kręgosłupa wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, ponieważ terapia każdego ze wspomnianych schorzeń jest inna.  Podstawową terapią rwy jest profilaktyka, która została opisana w dziale „Bóle kręgosłupa”. W przypadku rehabilitacji jedną z najskuteczniejszych form leczenia rwy kulszowej jest metoda McKenziego. Należy jednak pamiętać, że leczenie pacjenta, który nie przestrzega zasad ergonomii (profilaktyki) jest mało skuteczna i krótkofalowe.

O autorze

Wojciech Budziosz

Fizjoterapeuta, dietetyk, diagnostyk