Czy to może być rwa kulszowa?

Ekspert Dagmara SomowFizjoterapia • 6 maja 2015 • Komentarze:

Około 80% społeczeństwa doświadcza dolegliwości bólowych kręgosłupa przed ukończeniem 50 roku życia. Osoby, które raz przeszły epizod bólowy kręgosłupa, są dwa razy bardziej podatne na rozwinięcie nowych dolegliwości.
Rwa kulszowa jest jednym z najczęściej diagnozowanych problemów w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Ból na przebiegu nerwu kulszowego (w obrębie pośladka, tylno-bocznej części uda, łydki i stopy) wywołany jest uciskiem na korzeń nerwu przez uszkodzony krążek międzykręgowy (dyskopatia), zwężenie otworu międzykręgowego (np. na skutek zmian zwyrodnieniowych) lub kompresji przez tkanki miękkie (np. przez nerw gruszkowaty).
Jeżeli odczuwają Państwo ból promieniujący do kończyny dolnej lub zaburzenia czucia w jej obrębie (odrętwienie, „mrówki”, pieczenie, zmiany ocieplenia), to przede wszystkim warto udać się do specjalisty, żeby prawidłowo zdiagnozować przyczynę dolegliwości.
Terapeuta manualny po przeprowadzeniu wywiadu oraz badania funkcjonalnego i testów neurologicznych jest w stanie określić przyczynę dolegliwości, a w przypadku wątpliwości skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Prawidłowa diagnoza to podstawa skutecznej terapii.

Co zrobić w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty?

W przypadku ostrego, stałego bólu, będącego objawem stanu zapalnego, warto sięgnąć po leki przeciwzapalne, aby zmniejszyć obrzęk tkanek i ulżyć w dolegliwościach. Poza tym zaleca się układanie w pozycjach przeciwbólowych. Są to pozycje zmniejszające ucisk na korzenie nerwów- klasyczną jest ułożenie w pozycji tzw. przewróconego krzesła- w leżeniu na plecach, należy podłożyć pod nogi krzesło, bądź szeroki wałek tak, aby stawy biodrowe i kolanowe znajdowały się w zgięciu około 90%. Należy natomiast unikać pozycji leżenia na plecach z prostymi nogami.
Przy problemach o podłożu neurologicznym bardzo ważne jest, aby nie przechładzać pleców- należy unikać „przewiania” pleców, czy kontaktu z niskimi temperaturami. Warto natomiast zastosować ciepły prysznic czy delikatnie rozgrzewające maści. Ma to korzystny wpływ na rozluźnienie mięśni, które przy podrażnieniu korzenia nerwu ulegają obronnemu napięciu.

Co dalej, czyli jak działa terapia manualna?

Terapia manualna obejmuje szereg technik, takich jak mobilizacje, techniki neurodynamiczne, manipulacje oraz techniki tkanek miękkich i techniki wisceralne, pozwalające przywrócić prawidłowy zakres ruchu, napięcie mięśniowe, oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Terapeuta dobiera techniki indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta. Bardzo ważne jest zaangażowanie pacjenta w terapię, program leczniczy obejmuje bowiem również ćwiczenia wykonywane samodzielnie w domu. Dużą wagę przykłada się więc do zrozumienia procesu leczniczego i zmian zachodzących w tkankach w trakcie terapii.
Aby utrwalić efekty lecznicze bardzo ważne jest dobranie odpowiednich ćwiczeń, których zadaniem jest przywrócenie stabilizacji centralnej kręgosłupa, prawidłowej równowagi mięśniowej a także elastyczności mięśni. Ćwiczenia te powinny być dobrane indywidualnie, ze względu na potrzeby i możliwości pacjenta- nie mogą one nasilać objawów i prowokować bólu.

Tylko kompleksowo przeprowadzona terapia, daje widoczne i trwałe efekty. Najważniejsze, aby nawet po ustąpieniu dolegliwości bólowych utrzymać aktywność fizyczną i regularnie wykonywać zalecone przez specjalistę ćwiczenia. Tylko w ten sposób ochronią Państwo swoje plecy przed nawrotami dolegliwości.

O autorze

Dagmara Somow – fizjoterapeuta, WrocławDagmara Somow – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post Czy to może być rwa kulszowa? appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)