Czy to depresja?

Ekspert Ewa Borodo-Jaskólska • 10 czerwca 2015 • Komentarze:

Depresja powoduje cierpienie u osób, których dotknęła, wpływa też na ich otoczenie: bliskich, rodzinę. Ważnym krokiem na drodze ku wyzdrowieniu osoby cierpiącej na depresję jest rozpoznanie tego, co się z nią dzieje. Pozwala to na odbarczenie osoby cierpiącej z poczucia winy z powodu jej stanu oraz umożliwia skierowanie jej po pomoc do specjalistów. Poświęćmy zatem kilka chwil na przyjrzenie się objawom depresji.

Depresyjny nastrój

Obniżony nastrój nie jest po prostu smutkiem, czy „dołkiem”, którego doświadczają od czasu do czasu wszyscy. Obniżony nastrój w depresji jest wszechogarniający, trwa długo i może nie poprawiać się nawet w ciągu wielu tygodni. Osoba cierpiąca traktuje go jako stałą zmianę swojego charakteru i nie spodziewa się, aby miała ona przeminąć. Czuje się przygnębiona, niespokojna, ma poczucie beznadziei. Nie jest w stanie cieszyć się z przyjemności, które kiedyś sprawiały jej radość. Często jednak bardziej niż przygnębienia osoba chorująca na depresję doświadcza pustki i obojętności. Zobojętnienie dotyczyć może także bliskich osób czy ważnych dotychczas spraw. Uczucia te dodatkowo wywołują u osoby chorej poczucie winy.

Depresyjne myśli

Depresyjnemu nastrojowi towarzyszą negatywne, krytyczne, pesymistyczne myśli: o swojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, ale także o swoim otoczeniu czy kondycji świata. Osoby w depresji tracą nadzieję. Charakterystyczna dla nich jest całościowość i skrajność sądów, mimo, że w rzeczywistości nie mają podstaw do traktowania siebie z taką surowością. Depresji towarzyszy też niska samoocena. Osoba w depresji może uważać się za bezwartościową, niekompetentną, bezlitośnie krytykować się za popełnione błędy, być przekonana o braku swojego wpływu na rzeczywistość. Czarna wizja, która ogarnia osobę w depresji oraz poczucie braku wyjścia z sytuacji powodować może izolację, pojawienie się myśli o braku sensu życia, a nawet o śmierci.

Depresja i aktywność

Aktywność osoby cierpiącej na depresję jest bardzo zmniejszona, często ogranicza się do wykonywania jedynie podstawowych czynności, które i tak subiektywnie odczuwane są jako „ponad siły”. Codziennemu funkcjonowaniu towarzyszy brak energii, poczucie przewlekłego zmęczenia i osłabienia. Dla osób z otoczenia zauważalne jest spowolnienie osoby w depresji: wolniejsze poruszanie się, mówienie, gubienie wątku, mówienie jednostajnym tonem. W poważniejszych przypadkach osoba chorująca na depresję nie jest w stanie wykonywać podstawowych czynności związanych z myciem, jedzeniem, sprzątaniem. Bezsilność i utrata zainteresowania przyjemnościami powoduje również wycofanie z dotychczasowych działań i ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi.

Depresja i ciało

Depresja wpływa także na samopoczucie czysto fizyczne. Oprócz poczucia ciągłego zmęczenia widoczne są zmiany dotyczące snu i łaknienia. Osoby cierpiące na depresję mogą mieć mniejszy apetyt, czasem znacznie tracą na wadze, bądź też jedzą więcej i tyją. Zmiany dotyczące snu często przyjmują formę wczesnego budzenia się, ale zdarzają się także trudności w zasypianiu, płytki sen bądź ciągła senność w ciągu dnia. Do tych objawów często dochodzą też różne dolegliwości bólowe, które w trakcie badań okazują się nie mieć podstaw somatycznych.

Depresja obejmuje właściwie każdą sferę funkcjonowania osoby nią dotkniętej. Dodatkowo, bardzo często nie ma ona świadomości, że przyczyną jej samopoczucia i zmian w funkcjonowaniu jest choroba, w związku z tym nie udaje się po odpowiednią dla siebie pomoc. Nieoceniona bywa wtedy pomoc ze strony najbliższego otoczenia, które może trzeźwym okiem ocenić sytuację i zachęcić do wizyty u psychologa lub psychiatry, a następnie podjęcia leczenia. W przypadku depresji, w zależności od jej nasilenia, stosuje się leczenie za pomocą farmakoterapii, psychoterapii, bądź – optymalnie – leczenie łączone. Ważne, by zarówno osoba dotknięta depresją, jak i jej bliscy mieli świadomość, że depresja, mimo ogromu cierpienia i trudu jakie ze sobą niesie zarówno dla chorego, jak i jego rodziny, jest uleczalna, a stan z którym w danym momencie się borykają, w przyszłości ulegnie poprawie.

O autorze

Ewa Borodo-Jaskólska – psycholog, terapeuta, Warszawa

Ewa Borodo-Jaskólska – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post Czy to depresja? appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Komentarze: (0)

Ekspert

Ewa Borodo-Jaskólska

psycholog, psychoterapeuta mgr

Umów wizytę