Czas na diagnostykę na miarę XXI wieku (metoda ABPM)

Ekspert Marek Planer • 23 lipca 2015 • Komentarze:

ABPM (Ambulatory Blood Pressure Monitoring), czyli 24-godzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, niezbędna do rozpoznania oraz oceny skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego. Metoda polega na regularnym, automatycznym pomiarze ciśnienia przez całą dobę, przez specjalne urządzenie. Jest ono bardzo podobne do „zwykłego” ciśnieniomierza, jednakże pomiar wykonuje niezależnie od naszej woli. Mankiet założony na ramię połączony jest gumowym przewodem z urządzeniem przymocowanym (najczęściej) do paska na naszych biodrach. Po zaprogramowaniu, urządzenie automatycznie wykonuje pomiary zarówno w dzień, jak i w nocy.

Najnowsze zalecenia

Jesteśmy krótko po ogłoszeniu najnowszych wytycznych dotyczących rozpoznawania, diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Wśród nich znajduje się cały rozdział poświęcony zagadnieniu 24-godzinnego pomiaru ciśnienia. Najnowsze zalecenia bardzo wysoko stawiają tego typu diagnostykę i podkreślają, że jest ona jedyną metodą weryfikacji pomiarów wykonywanych w gabinecie lekarskim, pielęgniarskim czy też w domu przez pacjenta. Badanie wykonywane przez lekarza, czy przez pielęgniarkę (wskazane wykonywanie) jest jedynie skryningiem (badania przesiewowe), nie zawsze pozwalającym na wykrycie nadciśnienia (56% czułości). Jednym z najważniejszych pomiarów w ocenie wartości ciśnienia tętniczego są pomiary wykonywane przez chorego w warunkach domowych (HBPM) i właśnie omawiana metoda (ABPM).

Kto powinien mieć wykonane takie badanie?

Nowe wytyczne wręcz nakazują wykonanie pomiaru automatycznego w określonych przypadkach, których lista (w stosunku do wcześniejszych zaleceń) rozszerzyła się. Zgodnie z nimi każdy pacjent, u którego zostaną stwierdzone podwyższone wartości ciśnienia i postawiono rozpoznanie nadciśnienia tętniczego, powinien mieć wykonane takie badanie.

Kolejnym powodem wykonania ABPM to podejrzenie tzw. nadciśnienia białego fartucha lub nadciśnienia maskowanego. Nadciśnienie białego fartucha to podwyższone wartości ciśnienia w pomiarach wykonywanych w gabinecie lekarza, czy w poradni, a prawidłowe w pomiarach domowych. Nadciśnienie maskowane to sytuacja odwrotna. Badanie 24-godzinne jest również konieczne do wykonania u kobiet w ciąży i osób z jaskrą, a także u osób, które słabo lub źle reagują na zastosowane leczenie (tzw. nadciśnienie oporne). Takie badanie jest również wskazane po okresie leczenia środkami niefarmakologicznymi, które stosujemy przez 3 miesiące w przypadku pierwszego stopnia nadciśnienia.

W jaki sposób je wykonać?

Aby prawidłowo wykonać badanie należy spełnić kilka, bardzo ważnych warunków. Dotyczą one nie tylko danych technicznych aparatu, ale także zachowania pacjenta. Badanie powinno być wykonywane w warunkach (prawie) normalnej aktywności dziennej pacjenta. Wyjątkiem jest ciężka praca fizyczna. Poza tym pacjent musi prowadzić dzienniczek aktywności, w którym zapisuje wszystkie zdarzenia mogące mieć wpływ na wartość pomiarów (odpoczynek, sen, wykonywane czynności, zastosowane leki). Na takiej karcie, osoba zakładająca aparat zaznacza godzinę jego założenia, powinna także zapisać wartość, zmierzonego aparatem manualnym, ciśnienia tętniczego.

Po całej dobie pomiarów wykonywanych zgodnie z zaplanowanym schematem, urządzenie zdejmuje się i podłącza do komputera celem oceny zapisanych wartości.

Obecnie znacznie zwiększyła się dostępność aparatów monitorujących ciśnienie przez 24. godziny. Są one coraz bardziej dokładne i pozwalają na wnikliwą ocenę ciśnienia tętniczego. Badanie wykonywane szerszej populacji pozwala na wykrywanie nowych przypadków nadciśnienia tętniczego, weryfikacje rozpoznania choroby, a także monitorowanie prowadzonego leczenia.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która nie boli, a prowadzi do bardzo poważnych powikłań. Jego wczesne wykrycie daje możliwość zabezpieczenia się przed następstwami nadciśnienia oraz do życia w dobrym zdrowiu.

 

The post Czas na diagnostykę na miarę XXI wieku (metoda ABPM) appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Marek Planer lekarz rodzinny, lekarz sportowy lek.

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)

Ekspert

Marek Planer

lekarz rodzinny, lekarz sportowy lek.

Umów wizytę