witaminy

Choroba wieńcowa – jedną z częściej występujących chorób kardiologicznych

Napisano przez w Kardiologia27 kwietnia 2018 Brak komentarzy.

Ból w klatce piersiowej to jeden z częściej występujących objawów wśród pacjentów zgłaszających się do lekarza. Przyczyn bólu w klatce piersiowej jest wiele, a jedną z nich jest choroba wieńcowa. Pomimo że serce w ciągu minuty pompuje ok. 5-6 litrów krwi, to serce jako mięsień nie może z tej krwi czerpać tlenu ani substancji odżywczych. Serce w krew zaopatrują jedynie dwie tętnice nazywane tętnicami wieńcowymi i to właśnie zwężenie w obrębie tych naczyń, związane z występowaniem miażdżycy, jest przyczyną choroby wieńcowej.

W przypadku, gdy niewystarczająca ilość krwi dopływa do mięśnia serca pojawiają się dolegliwości bólowe. Jeżeli zmiany w tętnicach wieńcowych występują stopniowo w pierwszej kolejności ból w klatce piersiowej pojawia się podczas wysiłku i ustępuje w spoczynku. Taką sytuację nazywamy stabilną chorobą wieńcową. Dla choroby wieńcowej typowy jest również charakter, czyli rodzaj bólu. Typowo jest to uciskowy, czasami piekący ból w klatce piersiowej, który może promieniować do ramion a nawet do całej kończyny górnej. Ból ten nie zależy od pozycji ciała ani od fazy oddechu. Może mu towarzyszyć duszność, uczucie osłabienia, nudności a nawet wymioty. Istotne jest, aby w przypadku występowania takiego bólu lub bólu, który spełnia niektóre cechy bólu wieńcowego skonsultować się z lekarze, aby zaplanować dalszą diagnostykę i leczenie.

Znacznie poważniejsza jest sytuacja, gdy nagle dojdzie do całkowitego lub niemal całkowitego zamknięcia tętnicy wieńcowej oraz w efekcie do martwicy komórek mięśnia serca. Wówczas rozpoznajemy zawał serca. W przypadku wystąpienia zawału serca najważniejszą rolę odgrywa czas. Pacjent ze spoczynkowym, uciskowym bólem w klatce piersiowej powinien niezwłocznie wezwać Pogotowie Ratunkowe, aby jak najszybciej znaleźć się w szpitalu i przywrócić przepływ w zamkniętej tętnicy.

Warto również zaznaczyć, że choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak zawał serca czy udar mózgu stanowią główną przyczynę zgonów wśród populacji krajów rozwiniętych. Wiemy również, że najważniejszą częścią opieki nad pacjentami jest zapobieganie występowaniu chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zapobieganie chorobie wieńcowej. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne podaje jakie działania może podjąć pacjent we własnym zakresie, żeby ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Należą do nich: prawidłowa dieta, regularna aktywność fizyczna – najlepiej pięć razy w ciągu tygodnia, unikanie palenia tytoniu oraz picia alkoholu w nadmiernych ilościach. Istotna jest również kontrola innych czynników ryzyka, w której może pomóc lekarz, tj. właściwa kontrola ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu, stężenia cukru we krwi.

Podsumowując, pamiętać należy, że choroba wieńcowa jest jedną z częściej występujących chorób kardiologicznych. Należy dokładać wszelkich starań, aby zapobiec występowaniu tej choroby, w czym pomóc mogą okresowe wizyty lekarskie. Konsultacji lekarskiej z pewnością wymaga również pacjent, u którego występuje główny objaw choroby wieńcowej, tj. ból w klatce piersiowej.