Zdjęcie kobiety z bólem kręgosłupa

Bóle kręgosłupa

Napisano przez w Wskazówki i porady23 września 2015 Brak komentarzy.

Niemal każdy dorosły człowiek doświadcza przynajmniej raz w życiu bólu kręgosłupa. W 80% przypadków ból mija po krótkim czasie. W pozostałych 20% ból nie ustępuje i staje się bólem przewlekłym. 

Przewlekły ból jest przypadłością, taką samą, jak inne przewlekłe choroby np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. I tak, jak w innych przypadkach, leczenie jest zwykle złożone i długotrwałe.

Czym jest ból kręgosłupa?

Po pierwsze, sam ból kręgosłupa jest objawem, który wymaga dalszego diagnozowania. W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą boleć. Najczęstszą przyczyną u młodych ludzi (do 40. roku życia) jest choroba dysku. Dysk może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadnięcie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku). Często zdarza się, że dysk uciska na korzeń nerwowy powodując dokuczliwy ból w kończynie (tzw. “lumbago” lub “korzonki”). Dysk odpowiada za około 40% wszystkich bólów kręgosłupa.

Drugą najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60. roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego. Kanał kręgowy to przestrzeń dookoła rdzenia kręgowego, gdzie znajdują się nerwy biegnące do kończyn. Kiedy z wiekiem kanał zwęża się, staje się za ciasny dla nerwów. Pojawia się ból i słabość w kończynach. Pacjenci skarżą się, że nie mogą chodzić, kończyny drętwieją i są słabe.
Innym źródłem bólu kręgosłupa mogą być stawy kręgosłupa (15-25%), stawy krzyżowo-biodrowe (12-15%%), ścięgna i mięśnie otaczające kręgosłup.

Jak diagnozujemy bóle kręgosłupa?

W około 70% przypadków można dokładnie zdiagnozować źródło bólu kręgosłupa. To bardzo ważne, ponieważ pacjent zasługuje na to, aby poznać diagnozę. Prawidłowo postawione rozpoznanie ułatwia planowanie właściwego i skutecznego leczenia.po
Źródło bólu kręgosłupa rzadko można precyzyjnie ustalić za pomocą samego badania w gabinecie lekarskim. Bardzo często potrzebne jest badanie rezonansem magnetycznym. Przy pomocy tego badania można wykryć zmiany w dyskach, stawach kręgosłupa oraz w otaczających kręgosłup tkankach. Ostateczne ustalenie źródła bólu odbywa się najczęściej przy pomocy blokady diagnostycznej, w przypadku bólu pochodzącego ze stawów międzykęgowych, stawu biodrowo-krzyżowego oraz korzenia nerwowego. W przypadku podejrzenia bólu pochodzącego z dysku konieczne może być wykonanie, tak zwanej dyskografii prowokacyjnej.

Jak leczymy bóle kręgosłupa?

Leczenie bólu kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Na podstawie informacji uzyskanych w procesie diagnozowania bólu, lekarz koordynujący leczenie podejmie decyzję, co do dalszego postępowania. Może ono obejmować jeden z zabiegów z zakresu, tak zwanych interwencyjnych metod leczenia bólu.

Można tu wymienić: zabiegi termolezji i termolezji pulsacyjnej, blokady terapeutyczne, zewnątrzoponowe podanie sterydów. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Są one bezpieczne, jeśli wykonywane są przez doświadczonego lekarza w odpowiednich warunkach. Wykonuje się je pod kontrolą rentgenowską, w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przebywa w szpitalu przez kilka godzin po zabiegu. W kilka dni po zabiegu pacjent może rozpocząć intensywną rehabilitację i zabiegi fizykalne, które mogą być wspomagane akupunkturą. Bardzo ważnym elementem leczenia jest codzienne wykonywanie prostych ćwiczeń w domu. W rzadkich przypadkach konieczne może okazać się leczenie operacyjne.

Podsumowanie

Bóle kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości, jakich doświadcza dorosły człowiek. Ból kręgosłupa warto diagnozować by wybrać najlepsze i najskuteczniejsze leczenie. Leczenie to może obejmować zabiegi z zakresu interwencyjnych metod leczenia bólu, rehabilitację i ćwiczenia.