Zdjęcie analizy zdjęcia rentgenowskiego przez lekarza

Ból w pachwinie

Napisano przez w Zdrowie29 kwietnia 2015 Brak komentarzy.

Jedną z częstszych przyczyn jest choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Występuje przeważnie u osób starszych . Ból należy do tzw. bólów rozpędowych – pojawia w się w czasie wykonywania pierwszych kroków, maleje albo ustępuje po rozruszaniu się ale po całodziennej aktywności narasta wieczorem. W zasadzie nie ma bólów w spoczynku- w czasie siedzenia lub leżenia. Jednak po intensywnej pracy w ciągu dnia bywa też w nocy.

Może występować lub nasilać się na zmianę pogody. Ból promieniuje do uda i kolana. Bywają przypadki kiedy boli tylko kolano i pacjent jest przekonany, że jest chore ale po dokładnym zbadania okazuje się, że jest zdrowe a chory jest właśnie staw biodrowy.

Pacjent chodzi ale utyka na nogę po stronie bólu, nie może zakładać kolana na kolano, ma trudności z wchodzeniem do wanny. W okresie zaawansowanej choroby jest duże ograniczenie wszystkich ruchów w stawie biodrowym, bardzo upośledzające sprawność fizyczną, uniemożliwiające samodzielne np. zakładanie skarpetek, sznurowanie obuwia. Badaniem potwierdzającym rozpoznanie jest zdjęcie rentgenowskie miednicy. Badania laboratoryjne krwi: OB., CRP, morfologii i inne oraz moczu są prawidłowe. Leczeniem docelowym jest operacja i wstawienie endoprotezy ( sztucznego stawu) . Operacje wykonują ortopedzi, prawie w każdym szpitalu.

W okresie przedoperacyjnym trwającym kilka lat a czasami dłużej stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bardzo wskazana rehabilitacja zwłaszcza ćwiczenia (kinezyterapia) mające na celu rozciąganie i wzmacnianie mięśni udowych i biodrowych.

Przyczyną bólu w pachwinie może być zapalenie stawu biodrowego na tle bakteryjnym w tym także gruźliczym albo aseptyczne ( bezbakteryjne ) zapalnie w przebiegu innych chorób np. zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Wówczas ból jest znacznie silniejszy, występuje w spoczynku bardzo nasila się w czasie ruchu, ogranicza albo uniemożliwia chodzenie. Może towarzyszyć gorączka, podwyższone testy zapalne: OB., CRP, anemia. Badaniem diagnostycznym są USG lub/i rezonans magnetyczny stawu biodrowego. Przeważnie wymaga leczenia szpitalnego.

Następną przyczyną może być choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa- dyskopatia w środkowym lub górnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Ból występuje również w kręgosłupie lędźwiowym, może nasilać się w czasie chodzenia, ruchów kręgosłupa, bywa też przy długotrwałym siedzeniu. Ruchomość kręgosłupa ograniczona, natomiast stawu biodrowego pełna albo tylko nieznacznie ograniczona. Chód zwykle prawidłowy.

Badaniem diagnostycznym jest zdjęcie rtg kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i jeśli nie rozstrzyga, to tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Badania laboratoryjne prawidłowe. Leczenie- leki przeciwbólowe, skuteczniejsze- przeciwzapalne tzw. niesterydowe leki przeciwzapalne np. Ibuprofen ‘Diclofeac i inne. Bardzo wskazane albo konieczne zabiegi rehabilitacyjne. Kolejną przyczyną bólu w pachwinie jest neuralgia ( nerwoból ) nerwu udowego zwana także rwą udową. Ból promieniuje po przedniej powierzchni uda w dół do kolana.

Nasila się w czasie chodzenia szczególnie po schodach w górę, przy podnoszenie kolana do góry albo maksymalnym zgięciu kolana. Często stwierdza się ból pachwiny przy ucisku. Przyczyną rwy udowej może być ucisk nerwu udowego w dole pachwinowym albo dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego na poziomie kręgów L2/L3, bywa też w cukrzycy i w półpaścu.

Innymi przyczynami bólu w pachwinie mogą być: zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie jajników, jądra i najądrza, węzłów pachwinowych, przepuklina pachwinowa, tętniak aorty brzusznej.

O autorze

Czesław Drozd

Internista, Reumatolog