Ból pleców – przyczyny i jego zwalczanie

Ekspert Mikołaj Krekora • 18 sierpnia 2015 • Komentarze:

Jeśli nigdy nie bolały Cię plecy – możesz czuć się naprawdę wyjątkowo. Ponad 90% osób doświadcza tej dolegliwości w pewnym momencie swojego życia. Istnieją jednak skuteczne sposoby, dzięki którym możesz pozbyć się tego problemu i zmniejszyć ryzyko jego nawrotów.

Kto jest winny?

Twój kręgosłup to kolumna składająca się z klocków leżących jeden na drugim. Są to kręgi. Między nimi znajdują się poduszki, których zadaniem jest zmniejszanie wstrząsów. To właśnie one są często źródłem Twoich problemów, zwłaszcza jeśli siedzisz w niewłaściwej pozycji przez dłuższy czas lub dźwigasz coś bez odpowiedniego aktywowania mięśni.

Same mięśnie również mogą przysporzyć Ci kłopotów. Gdy próbujesz podnieść coś z ziemi, a Twoje mięśnie są mało elastyczne i nie wytrenowane – może dojść do ich naciągnięcia. To, że nie możesz się wyprostować po wyciąganiu zakupów z bagażnika samochodu, nie musi być więc związane z „wypadającym dyskiem”.

Każdy z klocków, z których składa się kręgosłup, łączy się z tym powyżej i poniżej. Miejsca styku tych kości to stawy międzykręgowe. To kolejny potencjalny podejrzany o przysparzanie Ci bólu. Jeśli któreś z tych połączeń rusza się za bardzo lub za mało – dochodzi do sytuacji, która wymaga naprawy.  Należy je wtedy odpowiednio ustabilizować lub odblokować. W przeciwnym wypadku organizm podnosi alarm, a Ty zaczynasz cierpieć.

Co robić?

Na pewno słyszałeś o tzw. właściwej postawie ciała. Ale po co to robić? Wróćmy do opisanej wcześniej poduszki. Wyobraź sobie, że w jej środku znajduje się galareta. Co stanie się, jeśli usiądziesz na brzegu poduszki wypełnionej taką strukturą? Może ona pęknąć od strony przeciwnej, a galareta wylać się. Gdy siedzisz w pozycji zgarbionej, przednia część poduszki jest mocno uciskana przez sąsiadujące kręgi, czego skutkiem może być tzw. wypadanie, a raczej wylewanie się jej środkowej części do tyłu. Tam znajdują się nerwy, ich podrażnienie to jedna z przyczyn rwy kulszowej, w której czujesz ból nawet na całej długości nogi. Staraj się więc utrzymywać właściwe krzywizny kręgosłupa – nie siedź zbyt długo w pozycji zgarbionej. Co jakiś czas wstań i rozruszaj swoje plecy.

Dbaj również o stan swoich mięśni. Tym razem porównaj swój kręgosłup do masztu na statku. Co stanie się z nim, gdy linki utrzymujące go w pozycji pionowej będą zbyt luźne? Maszt będzie niestabilny. Odpowiednio zaprojektowany trening mięśni będzie zapobiegał takiej sytuacji. Teraz pomyśl o tym, gdy linki podtrzymujące maszt będą bardzo mocno napięte. Dojdzie do zwiększonego dociskania masztu do podłoża. W takim przypadku konieczne jest rozluźnianie i relaksacja mięśni. Można osiągnąć to poprzez pracę z tkankami miękkimi (m.in. masaż, rozluźnianie powięziowe). Nie zdziw się, gdy fizjoterapeuta zacznie poddawać terapii bardziej oddalone stawy i mięśnie np. stopę. Wszystkie elementy ciała człowieka stanowią bowiem integralną całość, więc przyczynę dolegliwości można znaleźć również w innych miejscach. Pamiętaj, by dbać o swój kręgosłup. Spędzacie razem bardzo dużo czasu, więc powinniście się zaprzyjaźnić.

 

The post Ból pleców – przyczyny i jego zwalczanie appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)

Ekspert