Ból kolana – jakie mogą być jego przyczyny?

Napisano przez w Fizjoterapia09 lipca 2015 Brak komentarzy.

Kolano ze względu na swoją złożoność jest bardzo trudnym stawem do diagnostyki. Aby zrozumieć problem, należy poznać przynajmniej podstawy anatomii kolana. Problem z bólem kolana polega na tym, że ilość struktur, które dawać mogą objawy bólowe jest tak duża, iż większość specjalistów nie ma zielonego pojęcia, czemu pacjenta boli noga . Zatem co może powodować ból kolana?

Boczne przyparcie rzepki

Jedne z najczęstszych źródeł bólu kolana. Objawia się bólem w przedniej części kolana, który ma tendencje do nasilania podczas długiego chodzenia lub klęczenia. Najczęściej dotyczy osób aktywnie fizycznie, które popełniają błędy treningowe o nazwie… brak rozciągania po treningu. Generalnie głównym źródłem objawów jest zbytnie napięcie głowy bocznej mięśnia 4-głowego uda. W nasilonych przypadkach warto odwiedzić fizjoterapeutę i zastosować iniekcje z kwasu hialuronowego w staw rzepkowo – udowy. Należy zwrócić jedna szczególną uwagę, aby przed zastosowaniem kwasu hialuronowego popracować z fizjoterapeutą. Jest to o tyle koniczne, ponieważ staw z zaburzoną biomechaniką nie zareaguje długofalowo na iniekcje kwasu.

Uszkodzenie łąkotek

Przy urazach lub przewlekłych przeciążeniach może dojść do uszkodzenia łąkotek. Łąkotka jest to twór zbudowany z kolagenu, którego główną funkcją jest lepsze dopasowanie się do siebie powierzchni stawowych kolana. Podczas kontuzji może dojść do pęknięcia łąkotki, co wiązać się będzie z bólem podczas obciążania kończyny oraz obrzękiem. Co prawda wielu specjalistów twierdzi, że łąkotka może sama się zregenerować – natomiast dotyczy to jedynie 1/3 jej wewnętrznej części, która jest unerwiona. Uszkodzenie łąkotki jest wskazaniem do jej artroskopowego szycia, a następnie rehabilitacji, aby odtworzyć prawidłową biomechanikę stawu.

Zerwanie więzadła

W kolanie występują 4 główne więzadła, które stabilizują staw: krzyżowe przednie (ACL), krzyżowe tylne (PCL), piszczelowe poboczne oraz piszczelowe strzałkowe. Więzadła te mogą ulec uszkodzeniu przy gwałtownych zwrotach lub upadkach. W zależności od stopnia uszkodzenia więzadła odczuwać będziemy różne objawy. W przypadku:

Uszkodzenia I stopnia – naciągnięcie więzadła. Pacjent odczuwać będzie lekki ból oraz może pojawić się delikatny obrzęk kolana.
Uszkodzenie II stopnia – naderwanie więzadła. Pacjent odczuwać będzie bardzo duży ból oraz pojawi się znaczny obrzęk kolana
Uszkodzenie III stopnia – zerwanie więzadła. Pacjent nie będzie odczuwał bólu, natomiast zacznie narastać dość szybko obrzęk, który może te objawy wywołać.
Postepowanie w każdym z tych przypadków jest inne, natomiast niewątpliwie obejmuje współpracę lekarza ortopedy i fizjoterapeuty. Nawet drobne uszkodzenie więzadła wymaga rehabilitacji ze względu na przywrócenie prawidłowej stabilizacji stawu.

Stan zwyrodnieniowy

ból kolanaW przypadku bólu na tle zwyrodnieniowym trzeba najpierw wyeliminować przyczynę tego zwyrodniania, którą najczęściej jest nadmierna masa ciała. W tym celu zalecenia jest dieta oraz ćwiczenia w odciążeniu – najlepiej basen 3x tygodniu w połączeniu z rehabilitacją. Wszystko tak naprawdę zależy od stopnia zwyrodniania stawu. W przypadku małych zwyrodnień wystarczy zmiana diety i trybu życia, w przypadku średnich należy dołączyć rehabilitację i suplementację, natomiast przy znacznych zwyrodnianiach należy rozważyć operacje.

Zapalenie na tle autoimmunologicznym

Jeśli ból kolana i obrzęk pojawia się bez uchwytnej przyczyny urazu należy rozpatrzeć ból kolana na tle zapalnym. Co prawda, stan zapalny jest normalnym następstwem urazu, natomiast, jeśli występuje on samoczynnie należy wziąć pod uwagę wystąpienie choroby reumatycznej. Pacjent taki powinien udać się do reumatologa w celu diagnostyki.

Jak sobie pomóc na ból kolana

Podstawą pomocy przy bólu kolana jest trafiona diagnoza. Jeśli nie wiemy, co dokładnie boli nie jesteśmy wstanie opracować skutecznej terapii. Dlatego też, warto udać się do specjalisty, który zna się na diagnostyce kolan i dokładnie podpowie nam co dalej robić. Wśród najlepszych specjalistów od diagnostyki kolan są fizjoterapeuci sportowi, którzy codziennie rehabilitują i badają kolana swoich pacjentów.

O autorze

Wojciech Budziosz

Fizjoterapeuta, dietetyk, diagnostyk