Kobieta masuje zmęczone nogi

Ból i zmęczenie nóg – czy to może być coś poważnego?

Napisano przez w Chirurgia11 grudnia 2013 Brak komentarzy.

Często obserwuję, że wielu pacjentów nie ma świadomości, czym jest PNKD, ani jaka jest przyczyna tej choroby. Skarżą się na objawy, które ich niepokoją, ale tłumaczą to starością, zmianami zwyrodnieniowymi stawów czy kręgosłupa. Z braku świadomości pacjenci rzadko trafiają do chirurga naczyniowego w początkowym stadium choroby, kiedy to możliwe jest skuteczne leczenie metodami nieoperacyjmi. Z artykułu dowiesz się jak ból nóg wpływa na życie Pacjentów i jak sobie z nim radzić. 

Jakie są przyczyny bólu nóg i skąd bierze się uczucie zmęczenia?

Ból nóg często związany jest z rozwojem zakrzepicy żył głębokich. To schorzenie polega na tworzeniu skrzeplin czyli struktur, które utrudniają prawidłowy przepływ krwi w żyłach (w ciężkich przypadkach może także dojść do całkowitego zatrzymania wspomnianego przepływu).  Rozwój choroby może doprowadzić nawet do zagrożenia życia – skrzeplina, która oderwie się od ścian naczyń krwionośnych może spowodować zator w tętnicy płucnej.

Charakterystyczne objawy zakrzepicy to:

  • ból nóg
  • obrzęk nogi
  • zaczerwienienie skóry w okolicy nóg

Zdjęcie przedstawia ludzi z bólem i zmęczeniem nóg

Czy to zwykły ból nóg czyli czym jest PNKD?

PKND to choroba spowodowana zmianami miażdżycowymi w tętnicach kończyn dolnych, które stopniowo powodują ich zwężanie a w końcu niedrożność. Aby nasze tkanki mogły funkcjonować i żyć wymagają dopływu krwi zawierającej tlen i składniki odżywcze. Kiedy na drodze którą płynie krew pojawiają się przeszkody, do tkanek dopływa mniej krwi i komórki stopniowo obumierają jak pozbawiona wody roślina. Zmiany miażdżycowe rozwijają się latami, jednak jeśli ten proces nie zostanie w porę wykryty i leczony doprowadza w ostateczności do konieczności amputacji martwej kończyny.

Miażdżycy nie można zatrzymać ani cofnąć. Dlatego, w przypadku objawów niedokrwienia kończyn trzeba działać jak najszybciej, aby zdiagnozować przyczyny, maksymalnie spowolnić rozwój choroby a także zapobiegać powikłaniom. U zdyscyplinowanych pacjentów osiągamy bardzo dobre rezultaty.

Czy predyspozycje rodzinne mają wpływ na ból nóg?

Za rozwój blaszek miażdżycowych odpowiedzialnych jest kilka przyczyn, do najważniejszych należą predyspozycje rodzinne (amputacja, udar mózgu, zawały serca w rodzinie), zaburzenia lipidowe, cukrzyca, palenie papierosów i nadciśnienie tętnicze krwi oraz brak aktywności ruchowej. Najczęściej objawy PNKD pojawiają się u osób po 60 roku życia. W Polsce skala zachorowań jest ogromna. Lekarze stawiają taką diagnozę ponad 30 tysiącom pacjentów rocznie! Co godzinę w Polsce z tego powodu amputowana jest kończyna!

Jak leczyć bolące nogi- diagnoza i co dalej?

Mówię moim pacjentom, że diagnoza to nie wyrok tylko pierwszy krok. Na szczęście ten najważniejszy, ponieważ potrafimy dzisiaj już skutecznie leczyć tę chorobę. U każdego pacjenta wdrażam leczenie zachowawcze, zalecam eliminację czynników ryzyka jak palenie papierosów, dieta bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Zalecam rehabilitację polegająca na codziennych ćwiczeniach marszowych. Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca każdy pacjent powinien zostać skierowany na badanie USG doppler tętnic szyjnych i lub zgłosić się na konsultacje kardiologiczne. Jeśli w przeciągu 3 miesięcy nie uzyskujemy poprawy a dystans chromania czyli odcinek który może przejść pacjent wynosi mniej niż 100-200 metrów kieruję pacjenta do leczenia zabiegowego lub operacyjnego.

Jak zmniejszyć ból nóg i uczucie zmęczenia? Stosuj się do wskazań z ryciny

Infografika przedstawiająca czynniki ryzyka w przypadku bólu nóg związanego z PKND

Pilnie skonsultuj się ze specjalistą, jeśli:

  1. Ból w nogach występujący podczas spoczynku lub w nocy

  2. Ból w nogach pojawia się po przejściu określonego dystansu i ustępuje po krótkim odpoczynku

  3. Odczuwasz mrowienie, drętwienie, zwiększoną wrażliwości stóp na zimno.

  4. Na stopach lub palach pojawia się martwica, owrzodzenia lub ciemne lub niebieskie plamy

OCAL NOGĘ!

Skorzystaj a Ogólnopolskiej Akcji Ocal Nogę organizowanej przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej. Akcja odbędzie się w ramach akcji “Biała Sobota” 14 Grudnia 2013 roku.

szczegóły na stronie  http://www.ocalnoge.pl/

O autorze

Michał Molski

Chirurg, Chirurg naczyniowy