Zdjęcie kobiety z bólem barku

Ból barku

Napisano przez w Fizjoterapia10 grudnia 2015 Brak komentarzy.

Ból barku z tym problemem zgłasza się coraz więcej osób do lekarzy ortopedów, ale także do fizjoterapeutów. Skomplikowana budowa tego stawu, dostarcza specjalistom często wielu problemów w prawidłowej diagnostyce pacjenta, a co za tym idzie niewłaściwe leczenie Zespołów Bolesnego Barku. Mianem Zespołów Bolesnego Barku określana jest cała gama dolegliwości barku, która wymaga swoistego i celowego leczenia.

Odpowiedni dobór terapii, pomaga przerwać długotrwały „martwy ciąg” leczenia zachowawczego bólu barku, któremu towarzysza często idee: „poboli i przejdzie”, „bark musi boleć”, „nic się już nie da zrobić”. Oczywiście żadna terapia, leczenie i rehabilitacja nie jest doskonała, ale odpowiednia wiedza anatomiczna i biomechaniczna poszerzona o dokładne badanie fizjoterapeutyczne funkcji, oraz zastosowanie odpowiednich technik fizjoterapeutycznych w leczeniu, znacznie zwiększają szanse na przywrócenie funkcjonalności barku, a co za tym idzie prawidłowego funkcjonowania pacjenta w życiu codziennym.

Jakie objawy może dawać ból braku?

Ból barku może dawać bardzo różne objawy:
Ograniczenie ruchomość,
Bóle mięśni obręczy barkowej,
Promieniowanie po przedniej, tylnej, bocznej część kończyny aż do palców,
Drętwienie i cierpniecie palców również w nocy (bóle nocne),
Zmniejszenie ciepłoty palców,
Promieniowanie do szyi, a nawet głowy,
Napięcie mięśni i ból szyi,
Zmniejszony zakres ruchów skrętnych głowy,
I wiele innych objawów z tym związanych.

Jakie leczenie jest stosowane, a jakie wybrać i zastosować?

Leczenie zespołów bolesnego barku jest trudne, a dobranie terapii dla każdego pacjenta z osobna wymaga precyzyjnej diagnostyki. Obecnie w Polsce NFZ refunduje rehabilitację ZBB, a najczęstszymi zabiegami przepisywanymi przez lekarzy specjalistów są: laser, ultradźwięki, elektroterapia, fonoforeza, jonoforeza oraz kinezyterapia. Każde z tych zabiegów ma na celu zapobieganie poszerzania się strefy zapalnej, oraz zmniejszenie bólu i zwiększeni ruchomości stawu. Często stosowanie samej fizykoterapii bez włączenia odpowiednich ćwiczeń barku we właściwych pozycjach i kierunkach ruchu daje niezadowalające efekty pacjentowi.

Terapia manualna, co to takiego i jak leczy zespoły bolesnego barku?

Jedną z alternatyw połączenia tych dwóch terapii może być wysoce skuteczna terapia manualna. Po dokładnym i rzetelnym badaniu manualnym, pozwala ona na wykonanie specjalnych technik mobilizacji, manipulacji i oscylacji stawu przywracając w ten sposób prawidłową biomechanikę stawu. Każdy ruch wykonywany jest bezboleśnie, co jest jednym z założeń tej metody, a efekty pracy z pacjentem widoczne są już po pierwszym zabiegu, znacznie zmniejsza się bolesność, a co za tym idzie, zwiększa się ruchomość barku. Systematyczna praca tą metodą pokazuje jej wysoka skuteczność w przywracaniu funkcji barku. Dodatkowo terapeuta może wykorzystać do utrwalenie efektów za pomocą specjalnych plastrów (KinesioTaping) ustawiających staw w odpowiedniej pozycji.

O autorze