Baby botox – nowy trend w medycynie estetycznej

Ekspert Dominik LudewMedycyna Estetyczna • 14 maja 2015 • Komentarze:

Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej tzw. botoxu stosowane są w medycynie od końca lat siedemdziesiątych. Początkowo stosowano go w leczeniu zeza u dzieci. Szybko toksyna botulinowa zyskała nowe zastosowania w medycynie w leczeniu schorzeń neurologicznych przebiegających z nadmiernym skurczem pewnych grup mięśni np. kurczu szyi. Od 1994 r stosuje się ją jako skuteczną metodę leczenia nadpotliwości rąk i stóp, a od 2010 w leczeniu migreny. Szybko zyskała popularność, gdy lekarze zaczęli stosować toksynę botulinową w celu rozluźnienia mięśni mimicznych twarzy powodujących powstawanie zmarszczek. Od tego czasu zabiegi związane z tym zastosowaniem toksyny botulinowej wzbudzają wiele kontrowersji, gdyż źle przeprowadzona procedura może doprowadzić do wyłączenia mimiki pacjent a tj. efektu maski na twarzy.

Obecnie lekarze zajmujący się medycyną estetyczną nakłaniają pacjentów do stosowania „subtelnej” terapii botox’em z użyciem niewielkich dawek preparatu. Zaobserwowano, że niewielkie dawki toksyny botulinowej podanej w skórę twarzy zmniejszają istniejące zmarszczki ale nie pozbawiają pacjenta jego naturalnej mimiki. Termin baby botox został ukuty przez amerykańskiego reżysera Martina Scorsese, którego był niezadowolony z aktorów, z zamrożoną po podaniu dużych dawek Botoxu mimiką twarzy. Podanie niewielkich dawek preparatu pozwala na wygładzenie zmarszczek ale jest niezauważalne dla otoczenia. Pacjent zaś może wyrazić swoją twarzą pełną gamę emocji.

Zabieg baby botox jest wykonywany przy użyciu bardzo małych ilości toksyny botulinowej. Pacjenci, którzy preferują wykonywanie zabiegów tą metodą przyznają, iż przynoszą one bardzo naturalne efekty. Dodatkowo ilość użytego preparatu jest zdecydowanie mniejsza, przez co zabieg jest znacznie tańszy.

Jakie są efekty zabiegu?

Do głównych zalet zabiegu można zaliczyć:

  • brak ryzyka związanego z paraliżem mięśni twarzy,
  • stosowanie bardzo małych ilości toksyny botulinowej,
  • bardzo naturalny efekt estetyczny,
  • przeciwdziałanie powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych oraz wygładzenie już istniejących.

Bardzo ważnym aspektem zastosowania zabiegów baby botox jest brak zagrożenia powstania tzw. zamrożonej twarzy. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo głębokie zmarszczki mogą nie ulec całkowitemu wygładzeniu. Dzięki wprowadzeniu techniki baby botox pacjent/ka może świadomie podjąć decyzję o tym, czy chce się cieszyć naturalnym efektem, czy też zastosować klasyczne, większe dawki, dające gwarancje wygładzenia także głębszych zmarszczek na 6 -12 miesięcy. Należy też pamiętać, że efekty terapii z użyciem mniejszych dawek szybciej przemijają i wymagają powtarzania co około 3 miesiące. Jest to jednak rozsądne rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą się cieszyć pełna ekspresją twarzy, bez cienia podejrzeń, że lekarz ingerował w jego mimikę twarzy. Zabiegi tego typu są też tańsze bo nie wymagają użycia dużych dawek preparatu.

O autorze

Dominik Ludew – dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, Chrzanów

 

Dominik Ludew – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post Baby botox – nowy trend w medycynie estetycznej appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Dominik Ludew dermatolog, specjalista medycyny estetycznej dr n. med.

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)