6 kroków do związku (prawie) idealnego

Ekspert Katarzyna Szostak • 19 czerwca 2015 • Komentarze:

Mniej więcej pół życia szukamy tego jedynego po to, by drugie pół spędzić w jego towarzystwie. Związek z czasem ewoluuje, a wraz z nim uczucie łączące partnerów, to naturalne. Jak dbać o relację, by była długotrwałym źródłem radości i satysfakcji?

„Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest potrzeba miłości, afiliacji, bycia w związku. Natomiast zadowolenie z bycia w bliskiej relacji jest elementem wpływającym na poczucie szczęścia i decydującym o jakości życia człowieka. Warto zatem zadbać o jakość więzi łączącej partnerów” – tłumaczy Katarzyna Szostak z Centrum Psychoterapii ASPIRO w Warszawie i wskazuje kilka reguł, o których warto pamiętać będąc we dwoje.

6 zasad, dzięki którym poprawisz jakość swojego związku:

1. Słuchaj aktywnie. Poświećmy czas i uwagę, aby wysłuchać tego, co chce nam powiedzieć partner(ka). Nie wszystkie wydarzenia dnia codziennego zapadają nam w pamięć, nie o wszystkich chcemy opowiadać. Dzielimy się tymi, które są dla nas w jakiś sposób ważne, które mają dla nas większe czy mniejsze znaczenie. Okazując empatię i zainteresowanie pokażemy, że druga osoba jest dla nas ważna, że nam na niej zależy.

2. Zauważaj i doceniaj. Początek związku to często czas wielkiego „wow!”. Kiedy wasz związek przejdzie przez fazę zauroczenia i romantycznych począt-ków, wchodzi w trzecią fazę – związku kompletnego. Według Sternberga jest to faza miłości doskonałej, w której partnerów łączą wszystkie trzy składniki miłości: zaangażowanie, intymność i namiętność. Zdarza się jed-nak, że któraś z tych składowych „wypala się”. Starajmy się świadomie przypominać sobie i komunikować partnerowi, za co go pokochaliśmy i za co kochamy. Tak, jak na początku związku, nie szczędźmy mu czułych słów i wyrazów miłości. Tutaj zasada: „przecież już to mówiłam(em), nie będę się powtarzać” NIE obowiązuję.

3. Używaj komunikatów „ja” zamiast atakujących komunikatów „ty”. Komunikaty, w których mówisz: „Ja czuję…”, „Ja myślę…”, „Mi się wydaje…”, itp. są bez-piecznym sposobem na wyrażenie swoich emocji czy zdania. W przeci-wieństwie do komunikatów takich jak: „Ty zawsze mówisz…”, „Ty uważasz, że…”, „Ty powinieneś…”, itp., które często odbierane są jako atak. Poczucie zagrożenia wywołuje reakcję obronną, np. w postaci wycofania, ucieczki lub ataku.

4. Rozwiązuj nawet małe nieporozumienia. Często kiwamy ręką na małe konflikty czy niedopowiedzenia dochodząc do wniosku, że nie warto rozdmuchiwać sprawy czy czepiać się szczegółów. Złość i frustracja, wynikające z niewy-jaśnionych sprzeczek, kumulują się i narastają w nas, aż wystarczy kropla by przechylić czarę…

5. Podchodź do życia z dystansem. Jasne, każdemu zdarza się wstać lewą nogą, wkurzyć na szefa czy mieć wyjątkowo nerwowy dzień. Zauważacie pewnie wtedy, że postawa pełna pretensji, żalu i gniewu daje zupełnie inną per-spektywę na życie i związek. Spróbujmy spojrzeć na sytuację z dystansem, poszukać jej pozytywnych aspektów czy śmiać z absurdów. Zamiast złościć się na partnera, poszukajmy konstruktywnych sposobów rozładowywania napięcia.

6. Pamiętaj o kontakcie fizycznym. Pozwoli Wam być blisko nie tylko fizycznie, ale i mentalnie. Poprzez dotyk czy przytulanie realizujemy potrzebę blisko-ści, wyrażamy troskę i czułość wobec partnera, okazujemy mu przywiąza-nie. Dotyk jest ważnym aspektem budowania i podtrzymywania relacji, daje nam poczucie intymności i bezpieczeństwa.

O autorze

Katarzyna Szostak – psycholog, terapeuta, Warszawa

Katarzyna Szostak – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post 6 kroków do związku (prawie) idealnego appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Katarzyna Szostak psychoterapeuta, psycholog mgr

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)

Ekspert

Katarzyna Szostak

psychoterapeuta, psycholog mgr

Umów wizytę