Zdjęcie stołu świątecznego z mnóstwem jajek

15 plusów dla jajka

Napisano przez w Dietetyka04 kwietnia 2015 Brak komentarzy.

Zbliżają się święta Wielkiej nocy, wszyscy będziemy spożywać nieograniczone ilości jajek. Czy zastanawiałeś się kiedyś czy to Ci nie zaszkodzi, czy nie za dużo cholesterolu dostarczanego z pokarmem w tak krótkim czasie?

Zgodnie z najnowszymi (od 2015r.) zaleceniami Uniwersytetu Harward, Wydział Zdrowia Publicznego, nie ma już ograniczeń odnośnie ilość spożywanego cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu LDL o małej wielkości we krwi dalej jest uważany za czynnik ryzyka zawału serca, udaru mózgu, zatoru, miażdżycy, zakrzepicy. Jednak nie ma większej korelacji pomiędzy spożywanym cholesterolem a jego poziomem we krwi. Należy pamiętać, że cholesterol jest produkowany w wątrobie w ilości znacznie większej niż jego przeciętna konsumpcja. Ponadto cholesterol jest nam niezbędnie potrzebny do życia. Jest silnym antyoksydantem, jest składnikiem każdej komórki w ciele, wchodzi w skład mózgu (aż 60% mózgu to cholesterol), jest prekursorem hormonów sterydowych (w tym płciowych), jest prekursorem witaminy D, wchodzi w skład soli żółciowych, a więc ułatwia trawienie tłuszczy. Nie bójmy się cholesterolu, przestańmy zwracać na niego uwagę. A jeżeli chodzi o samo podnoszenie poziomu cholesterolu we krwi to w dużej mierze odpowiedzialne są za to nie cholesterolowe składniki pokarmowe takie jak kwasy tłuszczowe trans i nasycone kwasy tłuszczowe oraz dieta uboga w antyoksydanty.

A jakie są właściwości jajek. Jakie dają nam korzyści?

 

 1. Są źródłem pełnowartościowego białka. Zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne w idealnych proporcjach. Tak idealnych, że białko jaja kurzego stanowi wzór do porównania innych białek zwierzęcych i roślinnych. Jest ono również najlepiej przyswajalne szczególnie, gdy spożywamy je na surowo.
 2. Surowe żółtko zawiera lecytynę, która chroni serce. Lecytyna odpowiedzialna jest za dystrybucje cholesterolu do tkanek.
 3. Surowe jajko jest lekkostrawne i łatwo przyswajalne.
 4. Jajko ze wszystkich pokarmów jest najbardziej gęste żywieniowo. To znaczy, że stosunek nieenergetycznych składników pokarmowych do jego wartości energetycznej jest maksymalnie duże. W wolnym tłumaczeniu znaczy, że jest bardzo dużo witamin i mikroelementów w porównaniu do jego kaloryczności.
 5. Zawiera zestaw witamin z grupy B, które wpływają na pracę układu nerwowego, wygląd skóry.
 6. Zawiera witaminę A, która wpływa na wzrost, skórę a w szczególności oczy.
 7. Zawiera witaminę E, która chroni serce oraz ma działanie antynowotworowe.
 8. Zawiera witaminę D, która korzystnie wpływa na absorpcję wapnia oraz jak wykazują najnowsze badania podnosi odporność oraz wykazuje działanie antynowotworowe.
 9. Zawiera witaminę K2, która wpływa na krzepliwość krwi oraz razem z witaminami A i D pomaga absorbować wapń.
 10. Zawiera jod, który jest niezbędny do prawidłowego działania tarczycy. Tarczyca zaś jest niezbędna dla naszego metabolizmu.
 11. Zawiera fosfor, który razem z wapniem i witaminą D jest niezbędny do budowy prawidłowych kości.
 12. Zawiera siarkę, która jest niezbędna dla pięknych włosów i paznokci.
 13. Zawiera antyoksydanty takie jak luteina i zeaksantyna, które są niezbędna dla zdrowia oczu.
 14. Jeśli kury były karmione siemię lnianym to ich jaja są również źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3.
 15. Skorupki jajek są również jadalne i bogate w wapń i fosfor.

Istnieje aż 15 powodów, dla których należy jeść jajka. Zatem nie mogę się już doczekać tych świąt…

O autorze

Celina Kinicka

Dietetyk, Specjalista medycyny naturalnej