11 sposobów na radzenie sobie ze zgagą

Ekspert Szymon Chrzanowski • 26 sierpnia 2015 • Komentarze:

Stresująca praca, pośpiech, jedzenie byle czego i byle gdzie doprowadza do pieczenia w przełyku, ból brzucha, poczucia pełności lub uczucia wystąpienia bólów w klatce piersiowej podobnych, jak w zawale. Z takimi dolegliwościami boryka się coraz większa grupa Polaków. Przyczyną tego stanu rzeczy jest refluks.

Co to jest refluks i dlaczego jest on tak uciążliwy ?

Choroba refluksowa przełyku jest to przypadłość, która powoduje nieprawidłowe cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, z powodu upośledzonego działania zwieracza dolnego przełyku. Bóle występują z powodu kwaśnego pH, które przenika do przełyku powodując podrażnienie błony śluzowej, co doprowadza do uczucia bólu.

Jak temu zaradzić ?

1. Spożywanie mniejszych objętościowo posiłków i częstsze jedzenie
Spożywać należy 5 lub 6 małych posiłków, obfite nadmiernie rozciągają ściany żołądka, co w istotny sposób wpływa na zmniejszanie napięcia dolnego zwieracza przełyku.

2. Posiłek wieczorny jemy 3 godziny przed pójściem spać
W czasie snu, w pozycji leżącej oczyszczenie przełyku z zarzucanej treści pokarmowej jest upośledzony. Obfity posiłek przed snem może spowodować wystąpienie bardzo mocnego ataku refluksu, który może zbudzić chorego ze snu.

3. Pokarm przeżuwany i gryziemy bardzo starannie; jemy powoli i w spokoju
Szybkie jedzenie powoduje połykanie powietrza wraz z posiłkiem. Skutkuje to wzmożonym rozciąganiem ścian żołądka, wywołując w rezultacie ciśnienie wewnątrz jamy brzucha.

4. Ograniczamy do minimum picie większych ilości soków z owoców cytrusowych
Wspomniane soki mogą być przyczyną zgagi lub nawet odczucia bólu w zmienionym zapalnie przełyku.

5. Wykluczamy spożywanie większych ilości ostrych przypraw
Ostre przyprawy, zwłaszcza takie jak pieprz, ostra papryka, curry, chilli, mogą być przyczyną zgagi lub nawet odczuwania bólu z zmienionym zapalnie przełykiem.

6. Rezygnujemy z picia napojów gazowanych oraz kawy
Kawa wzmaga wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co w przypadku dysfunkcji dolnego zwieracza przełyku nasila drażniące działanie treści żółciowej, podczas jej cofania się do przełyku.

7. Eliminujemy obfite i bogate w tłuszcze posiłki
Takie posiłki opóźniają opróżnianie żołądka, powodując wzrost ciśnienia wewnątrz żołądka. Ciśnienie w żołądku może przekroczyć wartość ciśnienia napięcia spoczynkowego dolnego zwieracza przełyku, co może powodować wznowienie epizodów refluksu.

8. Unikanie produktów i potraw, które zmniejszają napięcie dolnego zwieracza przełyku
Produkty takie jak : czekolada i wyroby czekoladowe, mięta pieprzowa, alkohol, kawa, mocna herbata, tłuszcz i tłuste potrawy.

9. Warzywa cebulowe, szparagi i karczochy wykluczamy z diety
Warzywa te wpływają na nasilanie przejściowych epizodów rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku, a więc i epizodów refluksu, tym samym zwiększają narażenie błony śluzowej przełyku na działanie kwasu solnego z soku żołądkowego.

10. Słodycze jemy bardzo rzadko
Dużo tłuszczu zawierają ciasta, torty i ciastka z dodatkiem kremów, mogą one nasilać epizody refluksu.

11. Alkohol nie jest wskazany
Alkohol spożywany w większej ilości osłabia napięcie dolnego zwieracza przełyku, sprzyja więc występowaniu epizodów refluksu. Etanol jest także silnym stymulatorem wydzielania kwasu solnego i stwarza ryzyko dokuczliwych objawów, np. zgagi.

The post 11 sposobów na radzenie sobie ze zgagą appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)