Zdjęcie zadowolonego diabetyka grzebiącej w lodówce

10 rzeczy, które nie powinny znaleźć się na stole diabetyka

Napisano przez w Dietetyka04 marca 2015 Brak komentarzy.

Kiedy osoba z cukrzycą ma problemy z wyrównaniem stężenia glukozy we krwi (glikemii), zamiast obarczać winą źle działające leki, najpierw powinna przyjrzeć się swojej diecie. Niekiedy nawet z pozoru zdrowe odżywianie okazuje się być  niekorzystne dla diabetyka. Jakich produktów, poza tymi oczywistymi, jak cukier, słodycze i ciasta, powinniśmy unikać, aby zmniejszyć wahania stężenia glukozy we krwi? Przyjrzyjmy się poniższej liście:

  1. Pieczywo i mąka pszenna – jako produkty wysokoprzetworzone powodują nagły wzrost stężenia glukozy we krwi.
  2. Płatki kukurydziane, nawet te bez dodatku cukru – mają bardzo wysoki indeks glikemiczny (IG); podane z mlekiem na śniadanie powodują błyskawiczny wzrost stężenia glukozy we krwi.
  3. Soki owocowe i warzywne – są pozbawione znacznej ilości błonnika pokarmowego, przez co podnoszą glikemię szybciej niż owoce i warzywa zjedzone w całości.
  4. Jogurty owocowe – znaczny dodatek cukru i mały udział owoców oraz rozmaite dodatki (zagęstniki, barwniki, aromaty) sprawiają, że nie jest to wartościowy posiłek; mają wysoki IG.
  5. Mleko – zwłaszcza podane na śniadanie potrafi znacząco podnieść glikemię; zaleca się, aby w ogóle zrezygnować z podawania produktów mlecznych na śniadanie, a zwłaszcza z zup mlecznych.
  6. Ciastka „dla diabetyków” – zazwyczaj zawierają mąkę pszenną, sztuczne dodatki, utwardzone tłuszcze i fruktozę; żaden z tych składników nie jest polecany dla osób z cukrzycą.
  7. Wafle ryżowe – podobnie jak płatki kukurydziane są produktem wysokoprzetworzonym i mają wysoki indeks glikemiczny.
  8. Miód – pomimo swoich zalet należy pamiętać, że to prawie czysty cukier i tak samo jak on wpływa na glikemię.
  9. Banany – jedne z owoców o największej zawartości cukru i kalorii, mają mało błonnika pokarmowego; dojrzałe banany mają dodatkowo wysoki indeks glikemiczny; potas i magnez, w które obfitują, lepiej czerpać z innych źródeł.
  10. Winogrona – podobnie jak banany zawierają dużo cukru, w tym glukozy, która błyskawicznie podnosi glikemię.

Co zatem jadać, by łatwiej było o lepsze wyniki na glukometrze? Przede wszystkim naturalnie. Im bardziej produkty przetworzone, tym większe ryzyko, że negatywnie wpłyną na glikemię poposiłkową. Sięgajmy zatem po pieczywo 100% z mąki żytniej razowej (ale nie więcej niż w dwóch posiłkach dziennie), grube kasze, takie jak pęczak, gryczana, orkiszowa, pełnoziarnisty ryż, płatki owsiane lub jęczmienne. Warto sięgać po ziarna amarantusa czy też komosę ryżową. Od czasu do czasu można zaserwować makaron z pełnoziarnistej pszenicy durum. Wszystkie produkty zbożowe z dopiskiem na opakowaniu „błyskawiczne” nie nadają się dla osób z cukrzycą, gdyż równie błyskawicznie jak się je przygotowuje, podnoszą stężenie glukozy we krwi.

diet1

Kolejną sprawą, o której należy zawsze pamiętać, to dodatek warzyw. Możliwie do każdego posiłku powinniśmy sobie zaserwować porcję (150 – 300 g) warzyw świeżych bądź krótko gotowanych. Przyjmijmy zasadę, że jarzyny stanowią minimum połowę zawartości talerza.

Nie zapominajmy o dodatku dobrej jakości tłuszczu do posiłków. Oleje, oliwa z oliwek, świeże masło to niezbędny składnik surówek czy jarzynki z gotowanych warzyw. Wystarczy łyżeczka na porcję.

Owoce traktujmy jak deser. Nie powinno ich być więcej niż 300 g świeżych w ciągu dnia. Najlepiej wybierać te o dużej zawartości błonnika jak truskawki, maliny, porzeczki, a także cytrusy i jabłka. Nie należy ich zjadać na kolację, ani też wieczorem po kolacji.

Do tego dołóżmy chude mięso, ryby, jaja oraz przetwory mleczne: jogurt, kefir, maślankę i sery twarogowe (chude i półtłuste) oraz dobrej jakości chudą wędlinę. Mięsa i ryb w sumie nie powinno być więcej niż 150 g w ciągu dnia (tę porcję można zamienić na 2-3 jaja). Nadmiar białka nie jest pożądany w żadnej diecie. Sięgajmy przynajmniej raz w tygodniu po nasiona roślin strączkowych zamiast mięsa.

Aromatyczne zioła i przyprawy powinny być składnikiem każdego dania. Pozwalają na zmniejszenie dodatku soli, a także ułatwiają trawienie i dostarczają wielu cennych aktywnych biologicznie składników, jak np. przeciwutleniacze.