I also work in English. Prowadzę psychoterapię osób dorosłych w Poznaniu, w Katowicach oraz online przez Skype w szerokim zakresie trudności – problemów depresyjnych, lękowych, ... więcej

Umów wizytę

info-iconCreated with Sketch. Kliknij w dogodny termin i umów wizytę. Dostaniesz potwierdzenie na e-mail.
 • Witam, chce się zapisać na pierwszą wizytę i mam dylemat jaki typ wizyty wybrać. Moimi problemami są: ogólnie pojęta depresja, nie radzenie sobie z docinkami, krytyką, niskie poczucie własnej wartości, wracanie do spraw przeszłych, trudności w nawiązywaniu znajomości, brak chęci do życia. Z góry dziękuję… Więcej

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Bartosz Kleszcz

  Takimi problemami zajmują się terapie behawioralne. Terapia akceptacji i zaangażowania, która należy do tego nurtu, ma udowodnioną naukowo skuteczność w przytoczonych tematach. Podczas takiej terapii klient… Więcej

 • Osoba z rodziny cierpi na trichotillomanię i trichofagię od kilku lat. Dopiero teraz dojrzała do podjęcia decyzji o rozpoczęciu terapii. Jak starać się ją w tym wesprzeć, wiedząc że nie może przestać tego robić? Żadne tłumaczenia nie pomagają. Co jest przyczyną tych chorób? Czy wizyty u psychologa i… Więcej

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Bartosz Kleszcz

  Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT; acceptance & commitment therapy) jest skutecznym narzędziem w pracy z nawykowym wyrywaniem i zjadaniem włosów. Badania wskazują, że podczas tej terapii dla… Więcej

Doświadczenie i kwalifikacje

about-me-iconCreated with Sketch. O mnie

 • I also work in English.

  Prowadzę psychoterapię osób dorosłych w Poznaniu, w Katowicach oraz online przez Skype w szerokim zakresie trudności – problemów depresyjnych, lękowych, padaczki, traumy, obsesji i natręctw, uzależnienia od alkoholu, nikotyny, innych substancji lub zachowań (np. internet, gry, hazard), samouszkadzania się i zachowań parasamobójczych, trudności z kontrolą impulsów, niskiej samooceny, prokrastynacji, wypalenia zawodowego, radzenia sobie z przewlekłym bólem oraz pustki i braku kierunku w życiu.

  Moja szkoła psychoterapii to Terapia Akceptacji i Zaangażowania ACT, która należy do nurtu poznawczo-behawioralnego i opiera się na dowodach naukowych. Jestem przewodniczącym ACBS Polska, oficjalnego organu Association for Contextual Behavioral Science, które reprezentuje ACT na nasz kraj.

  ----

  Psychoterapia ACT składa się z trzech głównych elementów:

  * Świadomość. Psychoterapeuta pomaga klientowi w rozmowie i za pomocą ćwiczeń precyzyjnie namierzać te myśli i odczucia, które wpływają negatywnie na jego stan. Dobry kontakt z własnym ciałem i umysłem jest pierwszym krokiem do pozytywnej zmiany. Wspólnie śledzą także pozytywne lub negatywne konsekwencje podejmowanych działań, co daje lepszą wiedzę o sobie – co czyni życie bardziej witalnym i wartościowym, a co oddala od pożądanych celów i czyni je gorszym. Pozwala to na przechodzenie z automatycznego, nawykowego działania na skoncentrowane angażowanie się w to, co jest dla klienta jest w danym momencie priorytetem.

  * Otwartość i bezpieczeństwo. Wszyscy ludzie (łącznie z psychoterapeutą) mają tendencję do przeżywania skomplikowanych wewnętrznych przeżyć. Psychoterapeuta pomaga rozwijać swobodę w kontakcie z nimi, tak by trudne myśli i uczucia nie pochłaniały klienta i by mógł bezpiecznie doświadczyć ich, spojrzeć na nie z innej perspektywy i działać w zgodzie z sobą nawet w ich obecności.

  * Sens życia i zaangażowanie się. Kontekstem dla psychoterapii i treningu ACT zawsze są wartości klienta – indywidualne przekonania na temat tego, co jest w życiu ważne. Długotrwała wewnętrzna walka lub brak okazji do wewnętrznego namysłu może powodować, że własny sens życia staje się niejasny. Psychoterapeuta pomaga klientowi stworzyć lub dookreślić swój kierunek życia oraz zaangażować się w jego coraz bogatsze realizowanie.

  ----

  Studiowałem psychologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Technische Universität Dresden. Szkolę się regularnie w różnych ośrodkach w Europie, konsultuję terapię pod zagraniczną superwizją. Prowadzę szkolenia i kursy dla studentów i psychologów oraz wykłady na różnych uniwersytetach, uczestniczę w międzynarodowych konferencjach, organizuję konferencje ACT w Polsce. Prowadzę szkolenia zagranicą w mniej uprzywilejowanych krajach, kilkukrotnie na uniwersytecie w Banja Luce w Bośni, w październiku będę we Lwowie na Ukrainie. W sierpniu 2016 poprowadziłem szkolenie ACT na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju.

  Otworzyłem serwis Zacznij Żyć Tu i Teraz (zacznijzyc.net), zawierający liczne artykuły na temat radzenia sobie z własnymi przeżyciami oraz poprawy jakości życia. Prowadzę badania naukowe nad polską adaptacją kwestionariuszy psychologicznych, których celem jest udostępnienie w Polsce rzetelnych i darmowych metod diagnostycznych i badawczych. Założyłem pierwszą w Polsce grupę treningowo-superwizyjną ACT i angażuję się w liczne przedsięwzięcia promujące ACT u nas. Prywatnie fan kina koreańskiego i japońskiej muzyki, science fiction, jeżdżenia na rowerze i biegania, wegetarianin.

Specjalizacje

 • Psychoterapia

Ukończone szkoły

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Technische Universität Dresden

Publikacje

 • Kleszcz B. (2010) Zachęta do teorii opanowywania trwogi. (W:) M. Śniarowska-Tlatlik (Red.) Psychologia bliżej bycia. Inspiracje Egzystencjalne, Kraków.

Ocena pacjentów:

Dodaj własną opinię
 • P
  Lokalizacja: POZNAŃ Przyjmuję w Ośrodku Psychoterapii i Rozwoju "Po Prostu"

  Terapię akceptacji i zaangażowania oceniam pozytywnie. Jedną z ważniejszych jej cech jest dla mnie to, że wyposażyła mnie w narzędzia, z których mogę korzystać codziennie, rozpoznawać swoje emocje, akceptować natarczywe myśli i skuteczniej się komunikować. Po kilku miesiącach wizyt mogę także polecić Bartosza jako terapeutę. Już podczas pierwszej konsultacji udowodnił mi, że praca nad sobą jest dużo łatwiejsza pod okiem czujnego specjalisty. Jako terapeuta nie kreuje zbędnego dystansu, ma poczucie humoru, jest uważny i używa języka, który łatwo przetworzyć. Doceniam także to, że ma pamięć do szczegółów, co pozwala zachować spotkaniom ciągły charakter.

 • Lokalizacja: POZNAŃ Przyjmuję w Ośrodku Psychoterapii i Rozwoju "Po Prostu"

  Polecam gorąco. Terapia z Panem Bartoszem bardzo mi pomogła i pomaga nadal. Jest to cierpliwy, ciepły i dobry człowiek, który potrafi mi pomóc z każdym problemem.

 • E
  Lokalizacja: POZNAŃ Przyjmuję w Ośrodku Psychoterapii i Rozwoju "Po Prostu"Usługa: psychoterapia

  Bardzo polecam, cierpliwy i zdecydowany psychoterapeuta, pełen empatii i poczucia humoru. Bardzo szybko poczułem, że mogę mu zaufać. Niesamowicie pomógł mi z zaburzeniami lękowymi.

 • Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Bardzo dobry słuchacz, dobry specjalista. Potrafi określić problem i zmotywować do działania. Polecam!

 • Potencjalnym pacjentom zwróciłabym jedynie uwagę, że na stronie należy pisać opinie, a nie zadawać pytania. To drugie robi się podczas terapii...
  Trafiłam do pana Bartosza "na ślepo", po tym, jak spodobało mi się jego... Imię i nazwisko zestawione w sposób logopedyczny, znalezione w Internecie. Wydawało mi się, że ta metoda psychologiczna mi pomoże - i tak się stało. Świetna metoda, która została niezmiernie zręcznie poprowadzona (bardziej odpowiadające temu słowo niż "zręcznie" chyba nie istnieje) bardzo mnie wzmocniła psychicznie. Jestem teraz o wiele bardziej zdystansowaną do świata osobą - równocześnie pełną nie tylko poczucia humoru, ale też zaangażowania w takie sprawy i działania, na których mi zależy. Ta terapia jest przeznaczona z pewnością dla ludzi potrafiących dużo, ale nieświadomych swoich umiejętności, wycofanych z powodu depresji. ACT uczy, jak przyglądać się samemu sobie, a psycholog pomaga w ukształtowaniu "mocnego kręgosłupa". Z pewnością polecę.

 • Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Do Pana Bartosza trafiłam w związku z traumą związaną z problemami zdrowotnymi, a w trakcie kolejnych sesji wyszły jeszcze kolejne sprawy 'do wyprostowania'. Terapia pomogła mi zrozumieć, jakie mechanizmy kierują moimi reakcjami w różnych sytuacjach i jak analogicznie potrafią one działać - czy to w odniesieniu do spraw zdrowotnych, czy też problemów w pracy. Na każdej sesji czułam się bardzo komfortowo, a Pan Bartosz proponował różne ćwiczenia w zależności od aktualnych potrzeb. Bardzo dużą pomocą były też pomysły na pracę między sesjami (samodzielna praca między sesjami jest bardzo ważna). Coraz lepiej radzę sobie z presją i oczekiwaniami z zewnątrz, coraz mniej używam słów "muszę" czy "powinnam", po terapii inaczej podchodzę też do swoich problemów zdrowotnych.

 • Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Gdy przyszłam pierwszy raz do Bartosza, byłam pogubiona i nie do końca świadoma tego, czego tak naprawdę chcę od życia. Terapia pomogła mi zrozumieć swoje potrzeby i wyzwolić się od blokujących mnie barier. Zrozumiałam, że moje dobro i samospełnienie są ważniejsze od wszelkich nakazów, opinii innych, udało mi się zamienić słowo „powinnam” na „chcę”. Bartosz ma niestandardowe podejście do psychologii, pokazuje, że silna wola i poszerzanie swojej świadomości dają lepsze efekty niż leki, co dodatkowo dało mi wiarę w siebie i poczucie wygranej z przygnębieniem i brakiem celu. Taka terapia poza pracą psychoterapeuty wymaga też dużego wkładu własnego, chęci do wykonywania ćwiczeń, analizy samego siebie. Zatem nie opiera się na pustych słowach, banałach, a motywuje do działania, pracy i systematyczności. Teraz, prawie miesiąc po terapii, czuję się dużo silniejsza i robię więcej niż kiedykolwiek. Przede wszystkim wiem więcej o sobie i zdaję sobie sprawę z tego, co jest dla mnie dobre, a czego powinnam unikać. Nigdy nie spodziewałam się, że w tak krótkim czasie można przewartościować swoje życie i dowiedzieć się tyle o sobie. Czasami potrzebujemy obiektywnego spojrzenia na swoje życie, wybory i decyzje, żeby zrozumieć to, co ukrywamy przed sobą, przed czym uciekamy, czego się boimy, tak samo jak to, co kochamy. Bartosz jest ciepły, nie ocenia pochopnie, zadaje mnóstwo pytań, widać, że psychologia jest dla niego nie tylko pracą, ale również pasją.Serdecznie polecam terapię u Bartosza każdemu, kto jest gotowy na zmiany i przede wszystkim chce pracować nad sobą! Agata, lat 21

 • M

  Polecam Pana Bartosza Kleszcza! Bardzo dobry psychoterapeuta, kieruje się niezwykłą wrażliwością i indywidualnym podejściem do każdego problemu. Rzetelny i zawsze dobrze przygotowany. Jest osobą niezwykle empatyczną i ciepłą. Pan Bartosz jest osobą, dla której wykonywanie zawodu psychoterapeuty jest pasją, nieustannie poszerza swoje horyzonty i rozwija swoje zainteresowania wokół nurtu prowadzonej psychoterapii.

 • B

  Do Pana Bartosza zgłosiłam się, czując ogromne przytłoczenie moim codziennym życiem i uwikłanie w toksyczny związek. Nie widziałam żadnego "światełka w tunelu", czułam, że się duszę w tym wszystkim, byłam okropnie zmęczona i czułam się samotna. Miałam wrażenie, że popadłam w zastój, marazm, depresję. Byłam rozczarowana sobą. Nie widziałam wyjścia z takiej sytuacji, co dodatkowo pogłębiało smutek i obniżało moje poczucie własnej wartości.
  W trakcie sesji prowadzonych w okresie czerwiec-sierpień co 1-1,5 tygodnia pracowaliśmy z Panem Bartoszem nad moim wyjściem z tego stanu. Poprzez terapię mogłam zidentyfikować swoje wartości, zauważyłam, których z tych wartości obecnie nie mam i to doprowadziło mnie do ukierunkowania działań prowadzących do życia zgodnie z nimi. Przede wszystkim, dzięki terapii, przestałam odkładać wszystko "na półkę", lecz zaczęłam działać, pomimo trudnych warunków. Ćwiczenia uważności pozwoliły mi bardziej zadbać o siebie, co wzmocniło również moje zadowolenie z siebie. Teraz wiem, że można smakować życia,
  pomimo trudności, a nie czekając aż one znikną. I z tego uczestnictwa osiągam satysfakcję i moja energia została przywrócona. Czuję, że świat jest dla mnie otwarty, nie jestem sama, a to pozwoliło mi się wyzwolić z toksycznego związku.
  W terapii prowadzonej przez Pana Bartosza urzekł mnie Jego spokój, ciepło, zrozumienie, skoncentrowanie na tym, co mówię i podążanie za tym. To pozwoliło mi przyjrzeć się moim problemom, złapać się na tym, co mi przeszkadza w schematach myślowych i zastanowić się nad istotnymi kwestiami
  stojącymi na drodze do doświadczenia realnego życia. Świetna współpraca, świetny kontakt. Jestem przezadowolona z efektów i gorąco polecam terapię u Pana Bartosza :)

 • M

  Udałem się na terapię u Bartosza Kleszcza postanowiłem skorzystać ze względu na problemy jakie przezywałem w radzeniu sobie ze stresem, który bardzo utrudniał mi normalne funkcjonowanie. W toku regularnych spotkań przepracowaliśmy to zagadnienie, a także inne trudności pojawiajace się w relacji z samym sobą i innymi ludźmi: niską asertywność, problemy z podejmowaniem decyzji i proszeniem innych ludzi o pomoc, różnego rodzaju blokujące mnie lęki jak strach przed odrzuceniem i kompromitacją.
  Bartosz w miarę poruszanych tematów proponował różne ćwiczenia, które mogłem realizować pomiędzy naszymi spotkaniami, a dzięki którym udało mi się uporządkować wiele spraw. Dzięki sesjom i wyniesionych z nich technikom radzenia sobie z napięciem oraz metodami organizacji swojej pracy i życia prywatnego funkcjonuje mi się teraz znacznie lepiej.
  Bartosz jest bardzo profesjonalnym i taktownym psychologiem. Nie narzucał mi nigdy żadnych rozwiązań, kiedy było to potrzebne wskazywał jedynie ściezki, któremi możemy dalej podążyć. Potrafił w jasny sposób wyjaśnić działanie pewnych mechanizmów w działaniu umysłu i poprzeć te informacje wynikami przeprowadzonych badań naukowych. Spotkania z nim bardzo mi pomogły i choć nie mogły w magiczny sposób rozwiązać wszystkich moich problemów to dąły mi do ręki narzędzia, z pomocą których łatwiej jest mi radzić sobie z codziennymi problemami, mam również świadomość że w razie potrzeby zawsze mogę zwrócić się do niego z prośbą o dalszą pomoc. Polecam jego wsparcie każdemu, kto niekiedy znajduje się w pozornie nierozwiązywalnym konflikcie z samym sobą!
  Michał, lat 28.