mgr

Bartosz Kleszcz

verifiedCreated with Sketch.

Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta

31 opinii +dodaj

Umów wizytę oceń lekarza Zapytaj lekarza
25 umówionych wizyt w ciągu 30 dni

I also work in English. Ur. 1987. Prowadzę psychoterapię i trening psychologiczny osób dorosłych za pomocą terapii akceptacji i zaangażowania ACT oraz szkolę w niej psychoterapeutów,… więcej

Umów wizytę

Kliknij w dogodny termin i umów wizytę. Dostaniesz potwierdzenie na e-mail.

Ocena pacjentów

5

Ogólna ocena
31 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
 • Potencjalnym pacjentom zwróciłabym jedynie uwagę, że na stronie należy pisać opinie, a nie zadawać pytania. To drugie robi się podczas terapii...
  Trafiłam do pana Bartosza "na ślepo", po tym, jak spodobało mi się jego... Imię i nazwisko zestawione w sposób logopedyczny, znalezione w Internecie. Wydawało mi się, że ta metoda psychologiczna mi pomoże - i tak się stało. Świetna metoda, która została niezmiernie zręcznie poprowadzona (bardziej odpowiadające temu słowo niż "zręcznie" chyba nie istnieje) bardzo mnie wzmocniła psychicznie. Jestem teraz o wiele bardziej zdystansowaną do świata osobą - równocześnie pełną nie tylko poczucia humoru, ale też zaangażowania w takie sprawy i działania, na których mi zależy. Ta terapia jest przeznaczona z pewnością dla ludzi potrafiących dużo, ale nieświadomych swoich umiejętności, wycofanych z powodu depresji. ACT uczy, jak przyglądać się samemu sobie, a psycholog pomaga w ukształtowaniu "mocnego kręgosłupa". Z pewnością polecę.

 • K
  Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

  Do Pana Bartosza trafiłam w związku z traumą związaną z problemami zdrowotnymi, a w trakcie kolejnych sesji wyszły jeszcze kolejne sprawy 'do wyprostowania'. Terapia pomogła mi zrozumieć, jakie mechanizmy kierują moimi reakcjami w różnych sytuacjach i jak analogicznie potrafią one działać - czy to w odniesieniu do spraw zdrowotnych, czy też problemów w pracy. Na każdej sesji czułam się bardzo komfortowo, a Pan Bartosz proponował różne ćwiczenia w zależności od aktualnych potrzeb. Bardzo dużą pomocą były też pomysły na pracę między sesjami (samodzielna praca między sesjami jest bardzo ważna). Coraz lepiej radzę sobie z presją i oczekiwaniami z zewnątrz, coraz mniej używam słów "muszę" czy "powinnam", po terapii inaczej podchodzę też do swoich problemów zdrowotnych.

 • A
  Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

  Gdy przyszłam pierwszy raz do Bartosza, byłam pogubiona i nie do końca świadoma tego, czego tak naprawdę chcę od życia. Terapia pomogła mi zrozumieć swoje potrzeby i wyzwolić się od blokujących mnie barier. Zrozumiałam, że moje dobro i samospełnienie są ważniejsze od wszelkich nakazów, opinii innych, udało mi się zamienić słowo „powinnam” na „chcę”. Bartosz ma niestandardowe podejście do psychologii, pokazuje, że silna wola i poszerzanie swojej świadomości dają lepsze efekty niż leki, co dodatkowo dało mi wiarę w siebie i poczucie wygranej z przygnębieniem i brakiem celu. Taka terapia poza pracą psychoterapeuty wymaga też dużego wkładu własnego, chęci do wykonywania ćwiczeń, analizy samego siebie. Zatem nie opiera się na pustych słowach, banałach, a motywuje do działania, pracy i systematyczności. Teraz, prawie miesiąc po terapii, czuję się dużo silniejsza i robię więcej niż kiedykolwiek. Przede wszystkim wiem więcej o sobie i zdaję sobie sprawę z tego, co jest dla mnie dobre, a czego powinnam unikać. Nigdy nie spodziewałam się, że w tak krótkim czasie można przewartościować swoje życie i dowiedzieć się tyle o sobie. Czasami potrzebujemy obiektywnego spojrzenia na swoje życie, wybory i decyzje, żeby zrozumieć to, co ukrywamy przed sobą, przed czym uciekamy, czego się boimy, tak samo jak to, co kochamy. Bartosz jest ciepły, nie ocenia pochopnie, zadaje mnóstwo pytań, widać, że psychologia jest dla niego nie tylko pracą, ale również pasją.Serdecznie polecam terapię u Bartosza każdemu, kto jest gotowy na zmiany i przede wszystkim chce pracować nad sobą! Agata, lat 21

 • M

  Polecam Pana Bartosza Kleszcza! Bardzo dobry psychoterapeuta, kieruje się niezwykłą wrażliwością i indywidualnym podejściem do każdego problemu. Rzetelny i zawsze dobrze przygotowany. Jest osobą niezwykle empatyczną i ciepłą. Pan Bartosz jest osobą, dla której wykonywanie zawodu psychoterapeuty jest pasją, nieustannie poszerza swoje horyzonty i rozwija swoje zainteresowania wokół nurtu prowadzonej psychoterapii.

 • B

  Do Pana Bartosza zgłosiłam się, czując ogromne przytłoczenie moim codziennym życiem i uwikłanie w toksyczny związek. Nie widziałam żadnego "światełka w tunelu", czułam, że się duszę w tym wszystkim, byłam okropnie zmęczona i czułam się samotna. Miałam wrażenie, że popadłam w zastój, marazm, depresję. Byłam rozczarowana sobą. Nie widziałam wyjścia z takiej sytuacji, co dodatkowo pogłębiało smutek i obniżało moje poczucie własnej wartości.
  W trakcie sesji prowadzonych w okresie czerwiec-sierpień co 1-1,5 tygodnia pracowaliśmy z Panem Bartoszem nad moim wyjściem z tego stanu. Poprzez terapię mogłam zidentyfikować swoje wartości, zauważyłam, których z tych wartości obecnie nie mam i to doprowadziło mnie do ukierunkowania działań prowadzących do życia zgodnie z nimi. Przede wszystkim, dzięki terapii, przestałam odkładać wszystko "na półkę", lecz zaczęłam działać, pomimo trudnych warunków. Ćwiczenia uważności pozwoliły mi bardziej zadbać o siebie, co wzmocniło również moje zadowolenie z siebie. Teraz wiem, że można smakować życia,
  pomimo trudności, a nie czekając aż one znikną. I z tego uczestnictwa osiągam satysfakcję i moja energia została przywrócona. Czuję, że świat jest dla mnie otwarty, nie jestem sama, a to pozwoliło mi się wyzwolić z toksycznego związku.
  W terapii prowadzonej przez Pana Bartosza urzekł mnie Jego spokój, ciepło, zrozumienie, skoncentrowanie na tym, co mówię i podążanie za tym. To pozwoliło mi przyjrzeć się moim problemom, złapać się na tym, co mi przeszkadza w schematach myślowych i zastanowić się nad istotnymi kwestiami
  stojącymi na drodze do doświadczenia realnego życia. Świetna współpraca, świetny kontakt. Jestem przezadowolona z efektów i gorąco polecam terapię u Pana Bartosza :)

 • M

  Udałem się na terapię u Bartosza Kleszcza postanowiłem skorzystać ze względu na problemy jakie przezywałem w radzeniu sobie ze stresem, który bardzo utrudniał mi normalne funkcjonowanie. W toku regularnych spotkań przepracowaliśmy to zagadnienie, a także inne trudności pojawiajace się w relacji z samym sobą i innymi ludźmi: niską asertywność, problemy z podejmowaniem decyzji i proszeniem innych ludzi o pomoc, różnego rodzaju blokujące mnie lęki jak strach przed odrzuceniem i kompromitacją.
  Bartosz w miarę poruszanych tematów proponował różne ćwiczenia, które mogłem realizować pomiędzy naszymi spotkaniami, a dzięki którym udało mi się uporządkować wiele spraw. Dzięki sesjom i wyniesionych z nich technikom radzenia sobie z napięciem oraz metodami organizacji swojej pracy i życia prywatnego funkcjonuje mi się teraz znacznie lepiej.
  Bartosz jest bardzo profesjonalnym i taktownym psychologiem. Nie narzucał mi nigdy żadnych rozwiązań, kiedy było to potrzebne wskazywał jedynie ściezki, któremi możemy dalej podążyć. Potrafił w jasny sposób wyjaśnić działanie pewnych mechanizmów w działaniu umysłu i poprzeć te informacje wynikami przeprowadzonych badań naukowych. Spotkania z nim bardzo mi pomogły i choć nie mogły w magiczny sposób rozwiązać wszystkich moich problemów to dąły mi do ręki narzędzia, z pomocą których łatwiej jest mi radzić sobie z codziennymi problemami, mam również świadomość że w razie potrzeby zawsze mogę zwrócić się do niego z prośbą o dalszą pomoc. Polecam jego wsparcie każdemu, kto niekiedy znajduje się w pozornie nierozwiązywalnym konflikcie z samym sobą!
  Michał, lat 28.

 • J

  W momencie zgłoszenia się na terapię nie wiedziałam, czego właściwie chcę od życia; czułam, że je marnuję, ale nie miałam nadziei, że cokolwiek może się odmienić. Sceptycznie podchodziłam także do samej terapii: bałam się, że jedynie przykryje problemy, które prędzej czy później powrócą. Jednak z czasem ujrzałam je w zupełnie innym świetle: otwierały mi się oczy na kolejne i kolejne aspekty mojego życia, które funkcjonowały nie tak, jakbym chciała. A ja poczułam, że mogę je ułożyć na nowo. Nauczyłam się docierać do istoty swoich problemów. Mam wrażenie, że koniec terapii to dopiero początek zmian: nadal pracuję nad swoimi słabościami, lecz już nie w towarzystwie strachu i pośpiechu.

 • J

  Postanowiłam rozpocząć swoja terapię, ponieważ czułam się zagubiona. Potrzebowałam wsparcia, aby przyjrzeć się temu zagubieniu, osamotnieniu, swoim emocjom i przede wszystkim lękowi. Po zakończeniu terapii czuje się pewniejsza i spokojniejsza, to o wiele więcej, niż się spodziewałam. Potrzebowałam rozmowy o mnie samej, czułam się słuchana, a to niezwykle cenne, bo w moim świecie bardzo rzadkie również. Wiedza, wgląd, propozycje ćwiczeń, podsumowania terapeuty były dla mnie za każdym razem pomocne i odkrywcze. Ta terapia mi pomogła, za co dziękuje.
  Joanna, lat 42

 • A

  Z usług terapeuty Pana Bartosza Kleszcza skorzystałam pod wpływem lektury ksiązki " W pułapce myśli " i w związku z przeżytą depresją, niskim poczuciem własnej wartości i niską samooceną a także nieuporządkowaną sferą przeszłości. Na spotkaniach, które odbywały się raz w miesiącu Pan Bartosz po częsci tłumaczył procesy umysłowe po częsci nakłaniał do ćwiczeń. Niektóre były trudne, wymagały od niego odwagi, ale nigdy nie narzucał swojego stanowiska tylko podążał za moimi potrzebami. Pod wpływem terapii spojrzałam inaczej na wartości, cele i zadania życiowe i terapię uważam za bardzo udaną.

 • W

  Pracę Bartosza można oceniać tylko w samych superlatywach. Jest osobą niezwykle uważną i profesjonalną, a jednocześnie ciepłą i dającą poczucie bezpieczeństwa klientowi.
  Praca z nim pomogła mi poradzić sobie w jednym z najtrudniejszych momentów mojego życia, gdy dopadły mnie ciężkie myśli depresyjne. Dzięki niemu nauczyłem się wiele o tym jak działa ludzki umysł, jakie pułapki czasem na nas czekają oraz jak odróżnić siebie samego od swoich myśli (tak, o dziwo to nie to samo!).
  Bartosz ma mocne podstawy naukowe i, co szczególnie do mnie trafiło, potrafi wytłumaczyć pewne schematy zachowań i myślenia w kontekście ewolucji człowieka. Dało mi to ważne wsparcie i zrozumienie, że nie tylko ja zmagam się z tego typu problemami. Szczególnie przypadły mi do gustu ćwiczenia medytacyjne, które pomogły mi uspokoić umysł, nabrać dystansu i zobaczyć swoje życie z zupełnie innej perspektywy.
  Ogólnie, bardzo polecam!

Pytania pacjentów (12)

Martwisz się swoim zdrowiem?

Zadawaj pytania 23 tysiącom lekarzy i specjalistów, odpowiedź na swoje pytanie otrzymasz średnio w przeciągu 48 h, zupełnie za darmo.

Zadaj pytanie naszym specjalistom

Doświadczenie i kwalifikacje

O mnie

 • I also work in English.

  Ur. 1987. Prowadzę psychoterapię i trening psychologiczny osób dorosłych za pomocą terapii akceptacji i zaangażowania ACT oraz szkolę w niej psychoterapeutów, przedstawicieli pokrewnych zawodów oraz studentów. Stawiam pierwsze kroki jako superwizor ACT. Ukończyłem psychologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a w ramach studiów spędziłem rok na Technische Universität Dresden, gdzie poznałem ten rodzaj terapii i od tego czasu jestem zaangażowany w promocję tego nurtu w naszym kraju. Szkolę się regularnie w Polsce, zagranicą oraz przez internet. Prowadzę psychoterapię pod superwizją.

  Jestem członkiem Association for Contextual Behavioral Science (ACBS) oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB). W 2016 pełniłem funkcję przewodniczącego ACBS Polska, które reprezentuje ACT na nasz kraj. Od 2018 pełnię funkcję przewodniczącego sekcji ACT w PTTPB. Założyłem pierwszą polską superwizyjną grupę ACT online oraz serwis Zacznij Żyć Tu i Teraz (zacznijzyc.net), gdzie znajdziesz prawie 200 artykułów nt. życia w zgodzie z własnymi wartościami, akceptacji, uważności oraz naukowego podejścia w pracy z drugim człowiekiem.

  Od 2014 prowadziłem szkolenia ACT w Polsce, Hiszpanii, Chinach, kilkukrotnie w Bośni oraz Ukrainie. Biorę regularny udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach. Pełniłem funkcję prowadzącego sympozjum na światowej konfererencji ACBS w Berlinie (2015), w 2017 prowadziłem warsztaty na światowej konferencji ACBS w Sevilli. W Polsce kilkukrotnie brałem udział jako prowadzący szkolenie lub prelegent na konferencjach i wydarzeniach psychoterapeutycznych lub w ramach indywidualnych wystąpień, głównie na Uniwersytecie Śląskim i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu i w Warszawie. Korzystam z nowych technologii prowadząc online część terapii i szkoleń.

  Prowadzę badania naukowe nad polską adaptacją kwestionariuszy psychologicznych, których celem jest udostępnienie w Polsce rzetelnych i darmowych metod diagnostycznych i badawczych do pomiaru skuteczności pracy psychoterapeuty. Przygotowuję się do rozpoczęcia doktoratu pracując nad lepszym zrozumieniem relacji terapeutycznej za pomocą teorii ram relacyjnych RFT - behawioralnej teorii języka i poznania u podstaw ACT.

  Do zainteresowania się psychoterapią skłoniły własne problemy psychiczne - nawracające epizody depresji, myśli samobójcze, lęk społeczny, unikowe radzenie sobie z problemami, skoki między produktywnością i wycofaniem się z życia, wysokie wymagania wobec siebie i niefunkcjonalny samokrytycyzm. Stosuję ACT w swoim życiu i cenię to podejście do pracy z cierpieniem psychicznym za połączenie naukowości, konkretności i głębi. To oparta na dowodach terapia poznawczo-behawioralna, która podejmuje egzystencjalne pytania w praktyczny sposób, pozwala lepiej się zrozumieć i daje narzędzia do pracy z własnymi ciężkimi emocjami, myślami, skomplikowaną historią życia czy aktualnymi niesprzyjającymi okolicznościami.  Własne stosowanie ACT pozwala mi być autentycznym i empatycznym przed klientem, a jednocześnie wspierać za pomocą empirycznie sprawdzonych metod.

  Na co dzień słucham ciężkiej muzyki, dbam o zdrowie swoje i innych istot przez dietę wegańską. Wierzę w to, że warto się wszechstronnie edukować, stąd czytam książki z różnorodnych dziedzin, oglądam filmy dokumentalne, jak i klasykę kina i telewizji - lubię zwłaszcza kino koreańskie oraz science fiction.

  ---

  W ramach psychoterapii ACT przyjmuję osoby dorosłe (od 18 r.ż.) doświadczające trudności w szerokim zakresie problemów psychicznych.

  Lęk. Lęk społeczny, związany z konkretnymi sytuacjami lub przedmiotami (np. kontakt ze zwierzętami), atakami paniki, natrętnymi myślami i działaniami, zaburzeniami lękowymi po traumie, dysocjacje.

  Nastrój. Depresja jedno lub dwubiegunowa, przewlekły lub nawracający smutek, apatia i brak motywacji, uporczywe myśli samobójcze i próby pozbawienia się życia, brak poczucia sensu i zaangażowania w życie, długotrwała żałoba.

  Inne emocje i myśli. Wstyd, gniew, zazdrość, agresja, poczucie winy, martwienie się, perfekcjonizm, samokrytyka, niska samoocena.

  Borderline. Samouszkadzanie się, impulsywne działania, poczucie pustki, zależności od drugiej osoby, duże wahania nastroju, zachowania samobójcze.

  Nadużywanie lub uzależnienie od substancji lub zachowań. Radzenie sobie z trudnymi emocjami i myślami za pomocą alkoholu, papierosów, innych narkotyków, ale także przez hazard, internet, pornografię, gry komputerowe lub kompulsywny seks.

  Odżywianie. Bulimia, prowokowanie wymiotów, anoreksja po wypisie ze szpitala i unormowaniu wagi.

  Zawodowe i naukowe. Prokrastynacja, wypalenie zawodowe, brak satysfakcji, trudność w koncentracji.

  Problemy związane z chorobami. Padaczka, przewlekły ból, psychologiczne aspekty radzenia sobie z cukrzycą, nowotworem i innymi chorobami zmieniającymi tryb życia.

  Coaching. Trening umiejętności dla osób szukających większego zaangażowania w swoje życie i satysfakcji z niego, większej świadomości i kontroli nad swoimi zachowaniami oraz profilaktyki problemów psychicznych.

Specjalizacje

 • Psychoterapia

Edukacja

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Technische Universität Dresden

Publikacje

 • Kleszcz B. (2010) Zachęta do teorii opanowywania trwogi. (W:) M. Śniarowska-Tlatlik (Red.) Psychologia bliżej bycia. Inspiracje Egzystencjalne, Kraków.
 • Kleszcz B., Dudek J., Białaszek W., Bond F., Ostaszewski P. (2018) Właściwości psychometryczne polskiej wersji Kwestionariusza Akceptacji i Działania-II (AAQ-II). Studia psychologiczne 1 (56), 1–20.

Znajomość języków

 • angielski
 • polski