niechęć do jedzenia, bóle w klatce piersiowej, stres, bóle głowy

4 odpowiedzi
WitamMam 32 lata i mój problem zaczął się kilka lat temu. Miałem taki czas w życiu wtedy, że przez 1-1.5 roku nic mi nie wychodziło. Zamiast do przodu to wszystko się waliło. Po tym okresię zaczęły się pojawiać u mnie problemy takie jak niechęć do jedzenia - uczucie sytości i jakby kamień stał mi w przełyku, co spowodowało, że mało zacząłem jeść i rzadko, efekt nudności, blisko mi było do wymiotowania. Jak czułem zapach gotowania to od razu zbierało mi się na wymioty, czasami bóle głowy i bóle w klatce piersiowej - okolice serca. To wszystko spowodowało, że zacząłem ograniczać wiele rzeczy, np jak miałem być w towarzystwie na jakimś spotkaniu to wiedziałem, że mogą się nasilić ww. objawy - czyli wzbudziłem w sobie lęk przed pewnymi czynnościami, trochę się odciąłem od życia w towarzystwie. Na tamten czas miałem przeprowadzoną gastroskopię, usg jamy brzusznej, podstawowe badania krwi i nic nie wykryto, w końcu lekarz pierwszego kontaktu stwierdził, że powinienem udać się do poradni zdrowia psychicznego. Byłem kilka razy na spotkaniach u dwóch różnych psychologów ale jakoś nie było efektów. Więc podjąłem wtedy najgłupszą decyzję jaką tylko mogłem - zaniechałem wszystkiego. Do dnia dzisięjszego utrzymują się ww. objawy, raz są delikatne, raz mocniejsze, ale mija kilka dni i znów jest w miarę ok (napięcie i stres potrafią nasilić objawy). Ale od kilku dni bardzo nasiliły się objawy - aktualnie mam totalną niechęć do wszystkiego. Jak można mi w tej kwestii pomóc? Jeżeli będzie to pomocne, to w mojej rodzinie zawsze były problemy sercowe, cukrzycowe, ciśnieniowe i niekiedy neurologiczne, a aktualnie u dwóch osób występuje problem z szyszynką. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
Myślę, ,że opisane objawy wymagają pogłębionej diagnozy, a na pewno wnikliwego wywiadu psychiatrycznego.Zalecałabym wizytę u lekarza psychiatry. Zaniechanie jest niedobrym rozwiązaniem, gdyż mało jest prawdopodobne, by objawy ustąpiły same.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Z tego co Pan pisze może wynikać, że są to jakieś objawy nerwicowe pod postacią somatyczną, ale trzeba zawsze zrobić dokładną analizę historii ich występowania, mechanizmów obronnych,którymi Pan się posługuje i dopiero wtedy jest pewność czy jest to nerwica. Kilka spotkań z psychologiem nie pomoże. W Polsce psychologowie mogą zajmować się diagnozą i psychoterapią. Niestety psycholog nie jest przygotowany do tego. Dwa towarzystwa Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Psychologiczne rekomenduje psychoterapeutów, którzy potrafią leczyć zaburzenia a nie tylko wspierać czy udzielać porad - co w tym przypadku nic nie zmieni. Proszę udać się na konsultacje kwalifikujące do psychoterapii - spis psychoterapeutów jest na stronach towarzystw. Zapraszam też na konsultację do Centrum Psychoterapii, w którym ja pracuję - jesteśmy rekomendowani prze PTP i poddajemy pracę superwizji. Jeśli się okaże, że to z czym Pan się zgłasza to nie jest nerwica - na pewno pokierujemy Pana dalej. Pozdrawiam psycholog/psychoterapeuta Anna Grodzka
Witam,
Objawy, o których Pan pisze mogą świadczyć, że cierpi Pan na nerwicę. Psychoterapia jest podstawową formą leczenia nerwicy. Leczenie nerwicy jest długotrwałym procesem. Nie wystarczy kilka spotkań z psychologiem ponieważ potrzeba czasu by znaleźć rozwiązania i sposoby radzenia sobie w życiu codziennym. Psychoterapia jest również wspierana farmakoterapią jeśli dana osoba cierpi na silne lęki, które uniemożliwiają jej funkcjonowanie. Podjęcie farmakoterapii zaleca lekarz psychiatra.
Zapraszam na spotkanie.
Pozdrawiam
Agnieszka Lorek-Groniewska
Witam, jeśli zostały wykluczone u Pana przyczyny fizjologiczne to zachęcam do konsultacji z psychologiem/psychoterapeutą. Razem będzie łatwiej przyjrzeć się problemom, które Pan opisuje. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam

Eksperci

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 169 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.