Interpretacja wyników badań MRI.

4 odpowiedzi
Jestem pod opieką neurologa, ale zastanawiają mnie pewne kwestie, bo co innego mówi lekarz rodzinny i co innego neurolog. Otóż ze względu na drętwienie rąk i bóle głowy miałam zrobiony MRI odcinka szyjnego.Opis jest taki:
„Centralna wypuklina dyskowa uciskająca worek oponowy na poziomie C2 – C3, C3 – C4, C4 – C5, zniesiona lordoza.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych„”.
Następnie zrobione EMG dla wyjaśnienia przyczyny drętwienia rąk.
„Cechy patologii fali F sugerują uszkodzenie w obrębie korzeni C7 – C4 z cechami radiculopatii w badaniu lewego nerwu łokciowego.”.
Na odcinku piersiowym Th8 – Th9 mam guzek schmurzą w dolnej lewej blasze zwężający przestrzeń międzykręgowa. I na odcinku lędźwiowym zwężenie przestrzeni międzykręgowej L4 – L5 co o obecnie zaowocowało rwą kulszową.
Szanowna Pani, opisane wyniki badań są dość spójne; rozpoznanie ,,przepukliny dyskowej....." na ww. poziomach może powodować ,,cechy patologii fali F sugerujące uszkodzenie korzeni.." ponieważ to właśnie owa przepuklina bezpośrednio uciska owe korzenie. Trochę nie pasuje mi ,,centralna wypuklina ...." jedna, a uciska worek oponowy na tylu poziomach?
Opisywane zmiany w odcinku piersiowym i aktualne rwa - ufff sporo się dzieje w Pani kręgosłupie. Wizyta u neurochirurga jest bardzo wskazana, niemniej jednak jeżeli jest Pani pacjentką neurologa, to raczej nie ma wskazań do leczenia operacyjnego - on by to stwierdził. Na pocieszenie powiem, że wiele osób ma podobne zmiany radiologiczne, a w miarę normalnie funkcjonują.
Zatem w tej sytuacji jest Pani bardzo potrzebny dobry terapeuta. Ktoś kto jest fachowcem od problemów ,,kręgosłupowych". Bardzo polecam terapeutów którzy znają metodę McKenzie'go, Mulligana, Kaltenborna etc. Należy zorientować się kto w Pani regionie jest specjalistą w którejś z nich, zaufać mu i starannie wykonywać jego polecenia - teraz, kiedy rwa jest aktywna, a i później ponieważ problemy kręgosłupa wcale nie znikają, kiedy nie czujemy bólu. One są już na zawsze i dlatego należy się od owych terapeutów nauczyć jak należy dalej funkcjonować w życiu codziennym i w pracy. Życzę szybkiego znalezienia właściwej osoby i proponuję zaufać mu i wykonywać wszystkie jego zalecenia, a efekty obronią się same.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, jeśli chodzi o odcinek szyjny, to zapewne ucisk centralnej wypukliny dotyczy jednego segmentu ruchowego kręgosłupa np. C3-C4. Widoczna, zniesiona lordoza w odcinku szyjnym, często jest przyczyną bóli głowy, choćby dlatego, że przenoszone drgania podczas chodzenia, skakania itp. są gorzej amortyzowane, a to wpływa na przejście głowowo-szyjne.
Problem z wyżej wymienionym przejściem może być powiązany z bólami głowy, ale oczywiście przyczyna może być zupełnie inna.
Zmiany zwyrodnieniowe oraz mikrouszkodzenia w obrębie korzeni nerwowych odcinka szyjnego mogą dawać stałe lub okresowe drętwienie w obrębie rąk, ale jeśli chodzi o te nieprzyjemne objawy neurologiczne zazwyczaj ukierunkowane są na jedną ze stron.
Przy zaawansowanych zmianach przy obecności przepuklin na więcej niż jednym poziomie objawy mogą być obustronne)
Jeśli chodzi o odcinek lędźwiowy to rwa kulszowa jest bardzo szeroko rozumianym pojęciem. Promieniowanie i silny ból w nodze nie zawsze spowodowany jest zapaleniem nerwu kulszowego tak jak zwężenie przestrzeni międzykręgowej nie zawsze spowoduje rwę kulszową..
Bardzo polecam dobrego osteopatę lub terapeutę manualnego, który po dokładnym wywiadzie i badaniu zaplanuje odpowiednią terapię. W takich zmianach potrzebna jest stała kontrola lekarza oraz terapeuty.
Pozdrawiam. Ps. Proszę nie zwlekać z wizytą do ostatniej chwili, w rehabilitacji tak jak w innych dziedzinach sprawdza się powiedzenie, lepiej zapobiegać niż leczyć...
Pozdrawiam serdecznie.
Witam, w problemach bólowych kręgosłupa nie można opierać się tylko i wyłącznie na wynikach badań obrazowych (RTG, TK, MRI i inne). Czy któryś z lekarzy poinformował Panią w jakim stopniu bywają one fałszywe pozytywnie i negatywnie? Najistotniejsze są aktualne objawy i reakcja tych objawów na odpowiednie testy.
Oczywiście centralna wypuklina C2-C3 może dać ból głowy a uszkodzenia w obrębie korzeni C5-7 mogą być odpowiedzialne za drętwienia rąk ale wszystko należy potwierdzić w badaniu klinicznym! Odcinek piersiowy nie ma nic wspólnego z Pani objawami.
Pozdrawiam
Witam serdecznie
Niestety nie bardzo rozumiem o co Pani chce zapytać, czego się dowiedzieć ponieważ przesłała Pani tylko opis badań.
L4-L5 Zwężenie przestrzeni może spowodować podrażnienie korzenia nerwu kulszowego.
Centralna wypuklina może powodować drętwienie rąk, palców kończyn górnych obustronnie ponieważ jest centralna dodatkowo zniesiona lordoza nie polepsza sprawy.
Proszę o sprecyzowanie pytania :)

Eksperci

Grzegorz Gardeła

Grzegorz Gardeła

Neurolog

Kraków

Piotr Radosz

Piotr Radosz

Fizjoterapeuta

Żory

Agata Rauszer-Szopa

Agata Rauszer-Szopa

Neurolog, Biegły sądowy, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Tychy

umów wizytę
Honorata Kuźniak

Honorata Kuźniak

Neurolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Poznań

Daniel Borawski

Daniel Borawski

Fizjoterapeuta

Gdynia

Rafal Adamiec

Rafal Adamiec

Fizjoterapeuta

Skierniewice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 41 pytań dotyczących usługi: rwa kulszowa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.